דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

בעיניים פקוחות | בלוג הצילום

בורקה: כפר ללא מוצא

אוקטובר 2014

בורקה אינו כפר יוצא דופן. הוא לא היה מעולם בחזית המאבק נגד הכיבוש ולא סבל מצעדי ענישה חריגים והוא נבחר דווקא משום חוסר הייחוד שבו, כדי לשמש משל לחייהם של תושבי כפרים פלסטינים תחת הכיבוש: זהו כפר קטן וציורי, מוקף שדות, הסובל מהגבלות תנועה קשות המבודדות אותו מסביבתו, מגזל נרחב של אדמותיו ומחנק תכנוני. כל אלה הפכו אותו לכפר מוזנח, צפוף ונחשל, שכמחצית מתושביו חיים על סף קו העוני או מתחת לו. לקריאת הדוח הקליקו כאן

התמונות צולמו על-ידי חברי צוות בצלם.

הכפר בורקה שוכן כשלושה קילומטרים מזרחית לרמאללה. כביש 60, הציר המרכזי בגדה, עובר ממזרח לכפר ועל אדמותיו.
כיום מוקף הכפר בהתנחלויות, שחלקן מוגדרות כמאחזים: מצפון – גבעת אסף, ממערב – פסגות, מדרום – כוכב יעקב, וממזרח – שרידי המאחז מגרון, שחלקו פונה.
במקום ישנה התיישבות מזה כאלפיים שנה ובכפר נמצאו שרידים ארכיאולוגיים החל מהתקופה ההלניסטית/רומית ועד לתקופה העות'מאנית.
תושבי הכפר סובלים ממחסור במבני מגורים ובמוסדות ציבור, גם כאשר יש בבעלותם קרקע פרטית.
גרפיטי שרוסס על מסגד א-נור. נוכחותם של מתנחלים על אדמות הכפר ומעשי אלימות של מתנחלים מונעים מהתושבים לגשת לחלק מאדמותיהם.
גם מי שמצליח להשלים לימודים אקדמיים מתקשה מאוד לרוב במציאת עבודה. רוב הנשים אינן מועסקות.
חסימת אבנים על דרך הגישה לכביש 60, ליד גבעת אסף. הדרך הישירה מבורקה לרמאללה חסומה על-ידי כוחות הביטחון מאז 2001,. שנה לאחר מכן נחסמה גם הדרך החלופית, דרך כביש 60, על אף שהכביש נסללה על אדמות תושבי הכפר.
דרך עפר המובילה לכביש 60 דרך מהכפר הסמוך ביתין, נחסמה גם היא.
תושבי בורקה היו יכולים להגיע לרמאללה גם דרך כביש 60 המרכזי שנסלל על אדמות הכפר, אבל אין לתושביו גישה ישירה אליו.
מחסום פתע שהצבא הציב על הדרך החלופית הארוכה והמפותלת לכביש 60 העוברת בעין יברוד, מוסיף מכשול נוסף בדרכם הארוכה של הנוסעים מבורקה ואליה.


בלוג הצילום בעיניים פקוחות של בצלם מופץ תחת רישיון ייחוס 4.0 בין־לאומי של Creative Commons. ניתן לעשות שימוש חופשי בתמונות המופיעות כאן, אך יש לציין את שם הצלם/ת ואת ארגון "בצלם" כיוצרים בכל שימוש פומבי בהן.