דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

בעיניים פקוחות | בלוג צילום

קהילת אידעייס, בקעת הירדן "תוך שעות המקום הפך לחורבה, בחיי, כמו מלחמה"

בבוקר ה-21.5.14 הגיעו חמישה דחפורים של המנהל האזרחי, בליווי כוחות גדולים של צבא ומשמר הגבול, לקהילת אידעייס בבקעת הירדן, ובהתרעה של חצי שעה הרסו את בתיהן של עשר מתוך 23 המשפחות בקהילה, ואת מכלאות הצאן שלהן. הקהילה חיה במקום מאז שנת 1982.

הריסת בתי התושבים התבצעה במסגרת המאמצים הרבים שעושות הרשויות הישראליות לגרש מבתיהם בתואנות שונות אלפי פלסטינים הגרים בעשרות קהילות הפזורות בשטח C. בצלם משיק היום "בלוג קהילות בסכנת גירוש" שבו נרכז את הדיווחים השוטפים המגיעים מתחקירני בצלם על מצב הקהילות ועל ניסיונות הרשויות לגרשן.

רוב התמונות צולמו על-ידי תחקירן בצלם עאטף אבו א-רוב והן מלוות בתאורים מתוך עדותה של נעמה אידעייס, חברת הקהילה.

הם חסמו את האדמות סביבנו, המון חיילים, טרקטורים גדולים, משטרה ומכוניות. צילום: יוסף בני עודה, מתנדב פרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם, תושב הכפר הסמוך ג'יפתליק
"הורו לנו להוציא את החפצים מהבתים, ותוך פחות מחצי שעה הם הרסו לנו הכל. הם לא השאירו כלום."
"לא השאירו אבן על אבן, לא השאירו לנו גג למחסה. נותרנו בחוץ בלי כלום. אפילו את הטאבון שבו אני מכינה לחם לילדים הם גרפו. ביקשתי מהם שישאירו לנו אותו כדי שנוכל לאכול, אבל זה היה כמו לדבר עם חפץ דומם."
"תוך שעות המקום הפך לחורבה, בחיי, כמו מלחמה. הצבא והטרקטורים עזבו, ואז הגיעו העיתונאים וכולם רצו לצלם."


Eyes Wide Open Photo Blog by B’Tselem is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. You are free to use the photos in the blog. However, any public use of photos must include copyright credit to the photographer and B’Tselem.