דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בעיניים פקוחות | בלוג הצילום

מזח עזה שומם, 21.1.14

ינואר 2014

בתמונות לפניכם נראה מזח הדייגים בעזה שצילם לאחרונה תחקירן בצלם, מוחמד סבאח. הסירות הרבות בנמל יוצרות מחזה יפה אך המציאות שהן מייצגות היא עגומה: הסירות מושבתות והמזח שומם.

בהסכמי אוסלו נקבע כי דייגים יוכלו להגיע למרחק של 20 מיילים ימיים (כ-37 ק"מ) מהחוף. הסדר זה מעולם לא יושם ובמקום זאת הגביל הצבא במהלך השנים את הדייגים למרחקים שנעו בין שלושה ל-12 מייל ימי. כיום מוגבלים הדייגים לטווח של שישה מייל ימי בלבד. מי שחורג מהגבלות אלה, מסתכן בירי, במעצר ובהחרמת הסירה וציוד הדיג. מדיניות זו פגעה קשות בפרנסתן של אלפי משפחות והביאה למחסור בדגים שהיו מזון בסיסי וזול ברצועה.

בנוסף להגבלות החמורות שמטילה ישראל על הדיג שורר ברצועה מחסור חמור בדלק בחודשים האחרונים, מאז הרסה מצרים חלק מהמנהרות שבגבולה, והשאר הושבתו ברובן. הדלק שמגיע דרך ישראל יקר מדי, ורוב תושבי הרצועה אינם יכולים לשלם את מחירו. כיום הדייגים פשוט אינם יכולים להניע את הסירות, וענף הדיג מושבת.

סירות בנמל, 2.12.13
מזח הדייגים בעזה, 21.1.14. הסירות מושבתות בשל המחסור בדלק.
הדייג יוסף אבו ורדה, בן 19, תושב ג'באליא, בודק רשת דיג, 27.1.14
הדייג חוסיין אל-עאמודי, בן 62, תושב מחנה הפליטים א-שאטי, מתקן רשתות דיג, 21.1.14
הפגנה נגד ההגבלות הישראליות על טווח הדיג, עזה, 2.12.13
ההפגנה בנמל על רקע העיר עזה , 2.12.13
סירות בנמל בהפגנה, 2.12.13
הפגנה נגד ההגבלות הישראליות על טווח הדיג, עזה, 2.12.13


בלוג הצילום בעיניים פקוחות של בצלם מופץ תחת רישיון ייחוס 4.0 בין־לאומי של Creative Commons. ניתן לעשות שימוש חופשי בתמונות המופיעות כאן, אך יש לציין את שם הצלם/ת ואת ארגון "בצלם" כיוצרים בכל שימוש פומבי בהן.