דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

יש להסיר לאלתר את ההגבלה על טווח הדיג בעזה

עדכון: ב-21 במאי 2013, הודיעו דובר צה"ל ומתאם הפעולות בשטחים כי ראש הממשלה ושר הביטחון אישרו לצה"ל להרחיב את שטחי הדיג של הפלסטינים ברצועת עזה מ-3 ל-6 מייל ימי.

צמצום טווח הדייג בעזה כתגובה לירי על ישובי הדרום מהווה ענישה קולקטיבית, ופגיעה קשה בפרנסת הדייגים

ביום חמישי האחרון (21.03.13) הודיע דובר צה"ל שהצבא ישוב ויצמצם את השטח המותר בדיג ברצועת עזה משישה מייל ימי לשלושה (כ-5.5 ק"מ) בתגובה לירי של ארגונים פלסטיניים חמושים באותו בוקר לעבר ישובי הדרום. קודם לכן הודיע הצבא על סגירת מעבר כרם- שלום בתגובה לירי. בכך החזיר הצבא לקדמותן את ההגבלות החמורות שהוטלו על הדייגים ברצועה עד למבצע עמוד ענן. מבדיקת בצלם עולה כי באותו יום, 21.03.2013, הדייגים עבדו כרגיל עד שעות אחה"צ. בשעה 12:00 בלילה, כרזו חיילים ברמקולים לעבר הדייגים שטווח הדייג חזר לקדמותו, לשלושה מייל. המצופים שהציב הצבא לאחר מבצע "עמוד ענן" בטווח השישה מייל נמצאים עדיין במקומם.

ההגבלות על שטח הדיג ברצועת עזה. איור: ארגון גישהבהסכמי אוסלו נקבע טווח דיג של 20 מייל ימי (כ-37 ק"מ) אך במהלך השנים צמצמה ישראל בהדרגה טווח זה ופגעה קשות בפרנסתן של אלפי משפחות ובזמינותו של מזון בסיסי וזול בשווקים, שהיה קודם לכן מרכיב משמעותי בתזונה. לאחר מבצע "עמוד ענן" הרחיבה ישראל את הטווח משלושה מייל ימי לשישה, ובכך הביאה לשיפור מסוים במצב. ההחלטה לשוב ולצמצם את טווח הדיג בתגובה על ירי של ארגונים חמושים מהווה ענישה קולקטיבית המוטלת על הדייגים בגין מעשיהם של אחרים. סעיף 33 לאמנת ג'נבה הרביעית אוסר על ענישה קולקטיבית וקובע שאין להעניש אדם על עבירה שהוא עצמו לא ביצע. חובתה של ישראל להגן על גבולותיה ועל תושביה וכאשר מתעורר איום לפעול לסיכולו, אולם אין בכך כדי להצדיק את הפגיעה הקשה בדייגים, על לא עוול בכפם.

בצלם קורא לצבא לבטל את ההחלטה האחרונה ואת ההגבלות שהוטלו בשנים האחרונות על הדייגים ברצועת עזה ולהתיר את הדייג לטווח 20 המייל שנקבע בהסכמי אוסלו.

רקע בנושא ההגבלות על הדיג ברצועת עזה

בהסכמי אוסלו נקבע כי דייגים יוכלו להגיע למרחק של 20 מיילים ימיים (כ-37 ק"מ) מהחוף. בפועל, הצבא איפשר תחילה דיג עד למרחק של 12 מייל ימי בלבד. במהלך השנים צמצמה ישראל טווח זה ולאחר מבצע "עופרת יצוקה" הוא עמד על שלושה מייל ימי (כ-5.5 ק"מ) בלבד. בשנת 2011 אף פרש חיל הים מצופים לסימון גבול שלושה המייל הימיים. ספינות חיל הים נהגו לירות ירי אזהרה לכיוונן של סירות דיג שהתקרבו למצופים ודייגים שהעזו לצאת מהאזור הסגור נעצרו ב"נוהל שחייה" מסוכן ומשפיל וסירותיהם הוחרמו. מאז 2000 ועד היום נהרגו ארבעה פלסטינים שלא השתתפו בלחימה בנסיבות כאלה.

מנתוני המשרד לתיאום עניינים הומניטאריים של האו"ם עולה כי בין השנים 2010-2000 הצטמצם מספר הדייגים ברצועה מכ-10,000 לפחות מ-4,000. ברצועת עזה, שבה שיעור האבטלה גבוה עומד על כ-32%, מדובר בפגיעה חמורה בפרנסתן של אלפי משפחות ובזמינותו של מזון בסיסי וזול בשווקים, שהיה קודם לכן מרכיב משמעותי בתזונה. מלשכת הדייגים בנמל עזה נמסר כי על אף הירידה במספר הדייגים, שטח הדיג המצומצם לא יכול היה להכיל את כולם ולכן הם יצאו לדיג לסירוגין ולעיתים אף הפרו את האיסור לשוט לכיוון מצרים, שם רכשו דגים מדייגים מצרים. בעקבות קשיים אלה האמיר מחירו של ק"ג סרדינים מעשרה ש"ח בשנת 2008 לעשרים ש"ח בשנת 2012. כתוצאה מההגבלות ומצמצום שטחי הדיג, נוצרה באזור המים הרדודים שבהם הדיג מותר תופעה של דיג-יתר שמדלל את מצבור הדגה ופוגע בבתי הגידול של דגים צעירים, דבר המסכן את מצבור הדגה בעתיד.

בשנים האחרונות גבה בצלם עשרות עדויות מדייגים שנעצרו בשיטת "נוהל שחייה" מסוכן ומשפיל. במסגרת נוהל זה חיילים כפו על דייגים באיומי נשק לפשוט את בגדיהם ולשחות בים עד לספינת חיל הים, תוך התעלמות מתנאי מזג אוויר. לאחר מכן העלו את הדייגים לספינה, שמפליגה לנמל אשדוד, וסירותיהם הוחרמו ונגררו מהמקום. בנמל נלקחו הדייגים לחקירה כשידיהם כבולות ועיניהם מכוסות ובסיומה הוחזרו למחסום ארז. מעדויות דייגים וכן על פי נתוני מכשירי ה-GPS שברשותם, עולה כי חלקם נעצרו באורח זה גם מבלי שחרגו מאזור השיט שהגדיר הצבא.

מסוף מבצע "עמוד ענן", 22.11.12, ועד היום נעצרו בנוהל זה כ- 40 דייגים, רובם עברו את השישה מיילים, שני דייגים נפצעו מירי חיל הים לעבר הסירות והדייגים והוחרמו שמונה סירות וכ-20 רשתות, עד היום אף אחת מהסירות לא הוחזרה לבעליה. בשנת 2012 נעצרו כ- 40 דייגים והוחרמו 13 סירות, ש-6 מהן הוחזרו לבעליהן. בשנת 2011 הוחרמו 24 סירות, מהן הוחזרו 15 סירות דרך מעבר כרם שלום, דייגים שסירותיהם מוחזרות נדרשים לשלם 500 ש"ח לחברת ההובלות עבור העברתן מנמל אשדוד בחזרה לשטחי הרצועה. לאחר מבצע עמוד ענן פורסם בתקשורת כי במסגרת המגעים להפסקת האש אחרי מבצע "עמוד ענן", ישראל הגיעה להבנות עם חמאס הכוללות גם הקלות בהגבלות על תנועת חקלאים ודייגים ברצועת עזה. וכתוצאה מכך הכפיל הצבא את הטווח המותר לדייגים ברצועת עזה משלושה לשישה מייל ימי. מבדיקה שערך בצלם בעניין עם לשכת הדיג רצועת עזה עולה כי ההקלות אכן יושמו, עד ל-21.3.13 דבר שהביא לשיפור במצב ענף הדיג ברצועה.

עם זאת, גם טווח דיג של שישה מייל ימי רחוק מלספק את צרכי האוכלוסייה ברצועת עזה ולהבטיח את פרנסתם של כלל התושבים המסתמכים על ענף הדיג. בהסכמי אוסלו נקבע כי טווח הדיג המותר יעמוד על עשרים מייל ימי (37 ק"מ).