דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

היבטים נוספים של ניצול כלכלי

 המשפט הבינלאומי אוסר על ישראל לנצל את משאבי השטח הכבוש. בהתאם לכך, קבע בג"ץ כי על ישראל להימנע  מלהתייחס לגדה המערבית כאל "שדה פתוח לניצול כלכלי". למרות זאת, מאז כיבוש הגדה ב-1967 מנצלת ישראל בשיטתיות את משאבי בקעת הירדן וצפון ים המלח, באינטנסיביות ובהיקף נרחבים יותר מאשר בשאר הגדה. היא השתלטה על אתרי התיירות המרכזיים באזור ועל משאבי הטבע שבו, בהם מינרלים, אדמות פוריות ומקורות מים.

 
תיירים באתר מערות קומראן. צילום: קרן מנור, Activestills.org, 23.3.11

רשות הטבע והגנים מנהלת את אתרי התיירות המרכזיים באזור: מערות קומראן, בהן התגלו המגילות הגנוזות המוצגות כיום בהיכל הספר ושמורת עין פשח'ה, בה נמצאים מעיינות בטמפרטורות משתנות, שניהם בצפון ים המלח ; שמורת ואדי קלט ממערב ליריחו, בה נמצאים מנזרים עתיקים; ואתר קסר אליהוד ממזרח ליריחו, בו, לפי המסורת הנוצרית, ישו הוטבל.

 Israeli bathing beach Bianqini, on the northern Dead Sea. Photo: Keren Manor, 13 March 2011, Activestills.org.
חוף הרחצה הישראלי ביאנקיני בצפון ים המלח. צילום: קרן מנור,Activestills.org , 13.3.11

החופים הצפוניים של ים המלח מנוהלים על-ידי התנחלויות ישראליות או על-ידי יזמים ישראלים. בחופים אלה ניתן לכרות בוץ מינרלי שחור לשימוש המתרחצים. ישראל אף מקשה על הפלסטינים לפתח תיירות. כך, הגבלות התנועה שישראל הטילה מסביב לעיר יריחו מקשות על תיירים להגיע לעיר זו ולאתרי התיירות המעטים הנמצאים בה. יריחו נחשבת לעיר העתיקה ביותר בעולם וחגגה בשנת 2010 10,000 שנה לקיומה.  

Production room at AHAVA, which produces cosmetics based on the Dead Sea’s high-mineral-content mud.  Photo: Keren Manor, 13 March 2011, Activestills.org.
אולם ייצור במפעל "אהבה" המייצר תכשירים המבוססים על בוץ מינראלי מים המלח. צילום: קרן מנור, Activestills.org, 13.3.11. 

ישראל התירה ליזמים ישראלים להשתמש במשאבי הטבע של האזור. מפעל הקוסמטיקה מעבדות ים המלח שבהתנחלות מצפה שלם, הידוע בשם המותג שלו "אהבה", מנצל את הבוץ המינרלי של ים המלח להפקת מגוון מוצרים קוסמטיים, שרובם מיועדים לייצוא. ממזרח להתנחלות מצפה השחר, חברה ישראלית מפעילה מחצבה גדולה לכריית חומרי בנייה. 

Kochav Hashahar quarry. Photo: Keren Manor, Activestills, 8 Feb. 2011.
מחצבת כוכב השחר. צילום: קרן מנור, Activestills.org, 8.2.11

ישראל משתמשת בבקעת הירדן גם לסילוק מפגעים סביבתיים. שפכי השכונות המזרחיות של העיר ירושלים, הן הישראליות שנבנו על אדמות הגדה המערבית שסופחו לעיר והן הפלסטיניות, כמו גם שפכיהן של של התנחלויות גוש אדומים, מוזרמים לשני מתקנים שהוקמו בצפון ים המלח.  שם הם מטופלים ברמה ראשונית או חלקית ומוזרמים להשקיית גידולים חקלאיים בהתנחלויות. במרכז בקעת הירדן הוקם גם אתר סילוק הפסולת טובלן, בו מוטמנת אשפה מהתנחלויות האזור ומהתנחלויות שהוקמו באזורים אחרים בגדה, כגון אריאל ואזור התעשייה ברקן.