דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

26.9.11: שני אזרחים ישראלים, אב ובנו התינוק, נהרגו ב-23.9 כשמכוניתם התהפכה כתוצאה מפגיעת אבן

ביום שישי, 23.9.11, נהרגו אשר הלל פלמר, בן 25 ובנו יונתן בן השנה, תושבי ההתנחלות קריית ארבע, כשמכוניתם התהפכה בכביש 60, סמוך לחלחול. בתחילה נמסר כי השניים נהרגו בתאונת דרכים, אולם יומיים לאחר מכן מסרה המשטרה כי מבדיקת הממצאים בשטח ומתצלום סי.טי. של ראשו של האב עולה שמכוניתם התהפכה לאחר שאבן נזרקה עליה, על-פי החשד בידי פלסטינים. האבן חדרה את השמשה ופגעה בראשו של האב.

דובר צה"ל מסר כי בדיקת פיקוד מרכז ביום שישי העלתה כי לא יודו אבנים על המכונית מצידי הדרך, אולם נוכח ממצאים נוספים עולה האפשרות כי ייתכן והיה יידוי אבנים מכלי-רכב חולף. משטרת מחוז ש"י פתחה בחקירת האירוע. מדיווחים בתקשורת עולה כי טרם אותרו האחראים למעשה.

אין זו הפעם הראשונה שבה יידוי אבנים הביא למותו של אדם בגדה המערבית. בעשור האחרון תיעד בצלם שני מקרים נוספים מסוג זה:

  • ב-14.11.00 נהרג מוסטפא עליאן, בן 47, תושב מחנה הפליטים עסכר שבמחוז שכם לאחר שנפגע בחזהו מאבן שמתנחלים יידו על המכונית שבה נסע.
  • ב-6.6.01 נפצע יהודה שוהם, תינוק בן פחות משנה מההתנחלות שילה, מאבן שיידו פלסטינים ואשר פגעה בראשו. שבוע לאחר מכן, ב-11.6.01, מת יהודה שוהם מפצעיו.
  • בנוסף לכך, נפצעו נוסעים רבים בכבישי הגדה מיידוי אבנים. בצלם פנה לרשויות בבקשה לקבל נתונים על מספר הנפגעים באירועים מסוג זה בשנים האחרונות, אך נענה כי נתונים כאלה אינם בנמצא.

אלימות המכוונת כלפי אזרחים היא פסולה ומהווה עבירה פלילית. על המשטרה לפעול כדי להביא את האחראים לדין תוך שמירה על זכויות האדם ועל כללי ההליך ההוגן.