דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

ההוצאות להורג ברצועת עזה: ללקיחת חייו של אדם אין מקום בספר החוקים או בהתנהלותן של רשויות אכיפת החוק

צילום אילוסטרציה: רויטרס

על-פי פרסומים בכלי התקשורת, רשויות חמאס ברצועת עזה הוציאו להורג לפני כחודש, ב-6.4.17, שלושה בני אדם שהורשעו בשיתוף פעולה עם ישראל.

מאז השתלט חמאס על הרצועה נידונו למוות בבתי המשפט שלו 85 בני אדם, ו-22 בני אדם הוצאו להורג במסגרת הליכים רשמיים. בנוסף הוציאה הזרוע הצבאית של חמאס להורג, בהליכי בזק, לפחות 31 בני אדם שלגבי 15 מהם טרם הושלמו ההליכים המשפטיים.* חלק מהאנשים שהוצאו להורג באופן רשמי או על-ידי הזרוע הצבאית נידונו למוות לפני השתלטות חמאס על הרצועה. בגדה המערבית נידונו למוות 72 בני אדם מאז הקמת הרשות הפלסטינית בשנת 1995. לפי החוק הפלסטיני, יישום של גזר דין מוות מחייב אישור של נשיא הרשות הפלסטינית. מאז כניסתו לתפקיד בינואר 2005, סירב מחמוד עבאס לאשר הוצאות להורג ולפיכך מאז לא הוצא איש להורג בגדה המערבית. עד לכניסתו לתפקיד, הוצאו להורג 13 בני אדם. עם זאת, בתי המשפט בגדה ממשיכים לגזור עונש מוות על נאשמים, האחרון שבהם בשנת 2015.

ברצועת עזה חידש שלטון חמאס בשנת 2010 את ההוצאות להורג בטענה שתוקף כהונתו של עבאס פג ואישורו אינו נדרש. כיום מוחזקים בבתי הכלא של הרשות ושל חמאס לפחות 55 בני אדם שנידונו למוות ואשר חיים בחוסר ודאות לגבי גורלם. בנוסף, 9 מהנידונים ברצועת עזה נשפטו שלא בפניהם (אחד מהם אזרח ישראלי).

הוצאות להורג –בעקבות משפט אמת, משפט ראווה או ללא משפט – הן אסורות. שלטון הנוטל את חייו של אדם כאמצעי ענישה או הרתעה מבצע פעולה בלתי מוסרית המהווה פגיעה בלתי נסבלת בזכויות האדם. גם אם הרשויות מצדיקות זאת בטענה שהדבר חיוני משיקולי אכיפת החוק, וגם אם נערך משפט, בין אם נצמד לכללי ההליך ההוגן ובין אם לאו – אין בכך כדי להכשיר את הריגתו של אדם. יהיו הנסיבות אשר יהיו, ללקיחת חייו של אדם אין מקום בספר החוקים או בהתנהלותן של רשויות השלטון.

* בעקבות סיווג מחדש של מידע חל שינוי בנתונים לעומת פרסומים קודמים.

תגיות