דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

רשויות חמאס הוציאו אדם להורג ברצועת עזה

ביום רביעי ה-2.10.13 הוציאו רשויות חמאס ברצועת עזה להורג את האני מוחמד מוחמד אבו עליאן, בן 27, תושב ח'אן יונס. אבו עליאן נידון למוות ב-16.9.12, לאחר שהורשע בביצוע שני מעשי רצח, אחד מהם בעת שהיה קטין. בית המשפט לערעורים אישר את גזר דינו ב-12.7.13.

מאז השתלט חמאס על רצועת עזה נידונו למוות בבתי המשפט שלו 45 בני אדם, והוצאו להורג 16 בני אדם, שחלקם נידונו למוות לפני ההשתלטות. בגדה המערבית נידונו למוות 71 בני אדם מאז הקמת הרשות הפלסטינית בשנת 1995. לפי החוק הפלסטיני, יישום של גזר דין מוות מחייב אישור של נשיא הרשות הפלסטינית. מאז כניסתו לתפקיד בינואר 2005, סירב מחמוד עבאס לאשר הוצאות להורג ולפיכך מאז לא הוצא איש להורג בגדה המערבית. עד לכניסתו לתפקיד, הוצאו להורג 13 בני אדם. עם זאת, בתי המשפט בגדה ממשיכים לגזור עונש מוות על נאשמים, האחרון שבהם בשנת 2011.

ברצועת עזה חידש שלטון חמאס בשנת 2010 את ההוצאות להורג בטענה שתוקף כהונתו של עבאס פג ואישורו אינו נדרש. כיום מוחזקים בבתי הכלא של הרשות ושל חמאס 55 בני אדם שנידונו למוות ואשר חיים בחוסר ודאות לגבי גורלם. תשעה מהם נמצאים בבתי כלא בגדה המערבית והשאר ברצועת עזה. בצלם מגנה את השימוש בעונש מוות, אשר אינו מוסרי ומהווה פגיעה קשה בזכויות האדם. למדינה אסור ליטול חייו של אדם ולהפר את זכותו לחיים כאמצעי ענישה, גם אם הדבר נעשה לכאורה לצורכי אכיפת החוק. לעונש כזה, אין מקום בספר החוקים, יהיו הנסיבות אשר יהיו.

תגיות