דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הפצצת שלושה בתים השייכים למשפחת אבו ג'בר במחנה הפליטים אל-בוריג', שבה נהרגו 19 בני אדם, בהם 17 בני משפחת אבו ג'בר, 29.7.14

ג'נא (2) ויאמן (3) ששרדו את ההתקפה אך איבדו בה את הוריהם, סומייה ואחמד אבו ג'בר, ואת אחותם חלא בת הארבע. צילום: אן פק, אקטיבסטילס, 10.9.10
ג'נא (2) ויאמן (3) ששרדו את ההתקפה אך איבדו בה את הוריהם, סומייה ואחמד אבו ג'בר, ואת אחותם חלא בת הארבע. צילום: אן פק, אקטיבסטילס, 10.9.10

בליל ה-29.7.14, בסביבות השעה 00:30, הפציץ הצבא שלושה בתים במחנה הפליטים אל-בוריג' השייכים לבני משפחת אבו ג'בר. אחד הבתים היה ריק, לאחר שדייריו מצאו מחסה באחד המקלטים הזמניים שהוקמו ברצועה.

בהפצצה נהרגו 17 מבני משפחת אבו ג'בר וכן שני אנשים נוספים שנפגשו באותו ערב עם אחד מבני משפחת אבו ג'בר. 

כך תיאר עומר עבד אל-עאל, בן 55, שכן ואביו של אחמד אל-עאל שנהרג בהתקפה, את האירוע:

עומר עבד אל-עאל. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם, 1.9.14ביום שלישי ה-29.7.14, בשעות הערב, הייתי בבית עם ילדיי. זה היה עיד אל-פיטר. בימי המלחמה היו הפצצות מהאוויר וירי ארטילרי לעבר אזורים רבים במחנה הפליטים אל-בוריג'. באותו היום ההפצצות התמקדו באזור הצפוני של המחנה.

בשעה 23:00 בערך אחמד יצא מהבית ואני נשארתי עם שאר בני המשפחה. בשעה 00:30 בלילה שמעתי פיצוץ כל כך חזק שחשבתי שההפצצה כוונה לבית שלי. יצאתי מהבית עם המשפחה שלי וגם השכנים יצאו. גילינו שהבית של חמדאן אבו ג'בר, שהיה במרחק של מאה מטרים או פחות ממזרח לבית שלנו, לא קיים יותר. הוא נהרס לגמרי.

* עדותו נגבתה על-ידי ח'אל אל-עזאייזה ב-1.9.14. 

חמדאן ופדה אבו ג'בר גרו עם שלושה מבניהם, ששניים מהם נשואים והורים לילדים – לאחד בן, בן שנה ולשני שלושה ילדים בגילאים שנה וחצי עד ארבע. בעת הלחימה שהו בבית גם שלוש בנותיהם הנשואות של חמדאן ופדה, שתיים מהן עם ילדיהן, שנמלטו מבתיהן באזורים אחרים ברצועה שנחשבו למסוכנים יותר: נג'אח, בת 30, תושבת מחנה הפליטים א-שאטי הסמוך לעיר עזה, הגיעה לבית עם שתי בנותיה, דינא, בת 29 ובחודש התשיעי להריונה, תושבת מחנה הפליטים אל-מר'אזי במרכז הרצועה, הגיעה עם שני ילדיה ועאאישה ההרה, הגיעה מביתה באזור מסוכן יותר במחנה הפליטים אל-בוריג'. בסך הכל התגוררו בבית 18 בני אדם בעת הלחימה. בהפצצת הבית נהרגו חמדאן ופדה אבו ג'בר, דינא וילדיה, אחותה עאאישה ובתה של נג'אח בת השנה וחצי.

בבית השני שנפגע בהפצצה גרה הנייה אבו ג'בר, אלמנה בת 65, עם בתה, בנה, אשתו ושתי בנותיהם, בנות שנה ושלוש. רק הנייה לבדה שרדה את ההפצצה. כך היא תיארה לתחקירן בצלם את שהתרחש באותו לילה:

הנייה אבו ג'אבר. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם, 1.9.14.בלילה ההוא היו הרבה הפצצות בחלקים שונים של מחנה הפליטים אל-בוריג'. עם השקיעה בני אנוור הלך וקנה לנו ארוחת ערב, ואכלנו כולנו ביחד – אני, הבת שלי אנוואר, הבן שלי אנוור, אשתו לינא ושתי הבנות הפעוטות שלהם, לין וסלמא. זה היה עיד אל-פיטר וחגגנו ביחד. אחר-כך אנוור ואשתו לינא עלו לדירה שלהם, והילדות נשארו איתי ועם אנוואר.

בערך בשעה 00:30 החשמל התנתק, ואז פתאום כל הבית התמוטט עלינו. לא שמעתי שום פיצוץ. איבדתי את ההכרה. למחרת התעוררתי וגיליתי שאני בבית החולים שוהדאא אל-אקצה בדיר אל-בלח. רגל שמאל שלי נפגעה קשה והיה לי פצע גדול בראש. כשהתעוררתי התחלתי לצעוק ולשאול על הילדים שלי. האחיין שלי עדנאן היה אצלי, ואחרי שהתעקשתי הוא סיפר לי שכולם נהרגו: הבת שלי, הבן שלי, אשתו והבנות שלהם. למחרת הגיעה האחיינית שלי וסיפרה לי על שאר בני המשפחה שנהרגו.

הייתי מאושפזת שלושה ימים. הייתי במצב נפשי וגופני רע מאוד. איבדתי את כל המשפחה שלי ואת הבית שלי. אני גרה עכשיו ליד החורבות שלו, בבית של אחי מחמוד.

הם הפציצו את הבתים שלנו בלי שום התראה מוקדמת. לא התקשרו אלינו בטלפון כמו שעשו עם אנשים אחרים, לא ירו טיל אזהרה וגם לא הודיעו לשכנים. בני אנוור פרנס אותי. עכשיו נשארתי לבד, קשישה ופצועה. איבדתי את הכל. אני לא יודעת איך אמשיך לחיות.

* עדותה נגבתה על-ידי ח'אלד אל-עזאייזה ב-1.9.14.

חורבות אחד מבתי משפחת אבו ג'בר. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, 1.9.14
חורבות אחד מבתי משפחת אבו ג'בר. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, 1.9.14

קרוב משפחתם ניהאד אבו ג'בר, בן 45, שגר בשכנות לבתים שהופצצו, סיפר גם הוא על אירועי אותו לילה:

ביום שלישי, 29.7.14, הלכתי לישון. פתאום שמעתי פיצוץ חזק מאוד. קמתי מבוהל. הבית היה מלא אבק ועשן ולא היה חשמל. התחלתי לגשש באפלה. יצאתי מהחדר וגיליתי את ההריסות. הבנתי שהפיצוץ התרחש בבית שלנו. נכנסתי לחדר של אימא שלי ושל ואחותי. נעזרתי בפנס ומצאתי את שתיהן מתחת להריסות. מצאתי מתחת להריסות גם את יאמן, הבן הפעוט של בן דוד שלי, שעף עם ההריסות מהבית שלו לבית שלנו, מרחק של שני מטרים בערך. הגיעו כמה שכנים והם עזרו לי להוציא את שלושתם. אמא ואחותי נפצעו קל, ויאמן סבל מכוויות, ומפציעות בראש ומשברים ביד וברגל שמאל.

הסתכלתי מסביב וראיתי שהבית של דוד שלי חמדאן נהרס עד עפר וככה גם הבית של האלמנה של דודי חוסני, שבמקום שבו עמד נפער בור. גם הבית של דודה הנייה נהרס לגמרי והריסותיו עפו על הבתים השכנים. אני והשכנים התחלנו לחפש עוד ניצולים. חיפשנו בידיים והשתמשנו בפלאפונים בתור פנסים. הצלחנו לחלץ כמה מבני המשפחה ואחר-כך התחלנו להוציא את גופות ההרוגים [...]

הפציצו אותנו ללא התראה מוקדמת, ללא שיחת טלפון וללא טיל אזהרה.

*  עדותו נגבתה על-ידי ח'אלד אל-עזאייזה ב-1.9.14. 

שמות ההרוגים באירוע:

ההורים: חמדאן מוחמד סולימאן אבו ג'בר, בן 77
פדה ר'נאם חסאן אבו ג'בר, בת 60
ילדיהם: אחמד חמדאן מוחמד אבו ג'בר, בן 36
אשתו סומייה עבד א-רחמן מוחמד אבו ג'בר, בת 32
בתם חלא אחמד חמדאן אבו ג'בר, בת 4
ג'בר חמדאן מוחמד אבו ג'בר, בן 26
דינא חמדאן מוחמד אבו ג'בר, בת 25 (הגיעה עם ילדיה ממחנה הפליטים אל-מר'אזי)
בנה מוחמד ראאיד מוחמד אבו ג'בר, בן 3
בתה סמא ראאיד מוחמד אבו ג'בר, בת שנה
עאאישה חמדאן מוחמד א-סעוד (אבו ג'בר), בת 23 (הגיעה ממחנה הפליטים אל-בוריג')
פדל חמדאן מוחמד אבו ג'בר, בן 19
נכדתם: תוקא סלאח ח'ליל אבו עיסא, בת 5 חודשים (הגיעה עם אמה ממחנה הפליטים א-שאטי)

בבית הסמוך נהרגו:
אנוור מוחמד סאלם אבו ג'בר, בן 35
אשתו לינא כיפאח מחמוד אבו ג'בר, בת 22
בנותיהם: לין אנוור מוחמד אבו ג'בר, בת 3
סלמא אנוור מוחמד אבו ג'בר, בת שנה.
אנוואר (אחותו של אנוור) מוחמד סאלם אבו ג'בר, בת 25

אחמד עומר סעיד עבד אל-עאל, בן 23
איימן סלאח סעיד אבו עון, בן 25