דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הפצצת בניין א-דאלי בח'אן יונס, שבה נהרגו 34 בני אדם, 29.7.14

הנאא א-נג'אר ובנותיה אלאא ונור. צילום: אן פק, אקטיבסטילס, 15.11.14
הנאא א-נג'אר ובנותיה אלאא ונור. צילום: אן פק, אקטיבסטילס, 15.11.14

ב-29.7.14, בסביבות השעה 8:00 בבוקר, הפציץ כלי טיס את בניין א-דאלי בעיר ח'אן יונס. הבניין היה בן שלוש קומות. בקומת הקרקע שכן גן ילדים ובקומות השנייה והשלישית היו ארבע דירות, שלוש מהן מושכרות. בסך הכל גרו בבניין 21 בני אדם, שעליהם נוספו במהלך הלחימה 23 בני משפחת אבו עאמר מעבסאן אל-כבירה, שמצאה מחסה בגן הילדים. בהפצצה נהרס הבניין עד היסוד ונפגעו בתים סמוכים. בבניין א-דאלי עצמו נהרגו 33 בני אדם, 18 מהם קטינים: 7 אנשים ממשפחת א-נג'אר, ארבעה אנשים ממשפחת מעמר, 6 אנשים ממשפחת בריכה, 16 אנשים ממשפחת אבו עמאר, כמו כן נהרגה איה רמלאווי, בת 8, בבניין שכן ונפצעו אנשים בבניינים סמוכים נוספים.

הנאא א-נג'אר, בת 46, גרה בבניין בשכירות עם בעלה, שמונת ילדיה ונכדתה היחידה. היא סיפרה לתחקירן בצלם על הבוקר שבו איבדה את רוב משפחתה:

יום שלישי ה-29.7.14 היה היום השני של עיד אל-פיטר. כולנו ישנו בסלון כי הרגשנו ששם יותר בטוח מבשאר חלקי הבית. כשהתעוררתי הייתי קבורה מתחת להריסות וחול. רק הראש שלי היה בחוץ. כאב לי מאוד ברגליים ובגב ובקושי יכולתי לנשום. סביבי הייתה קבוצה של בחורים שניסו לחלץ אותי. הם חפרו סביבי והסירו מעלי הריסות. ניסיתי להסתכל מסביב ולמצוא את הילדים שלי, אבל לא ראיתי אף אחד מהם. אמרתי לבחורים: "תעזבו אותי, תלכו לחפש את הילדים שלי", אבל הם המשיכו לחפור סביבי.

אחרי כמה דקות ראיתי בחור נושא את בתי נור. הוא הניח אותה קרוב אליי. השיער והפנים שלה היו מכוסים באבק והיא בכתה וצעקה. ראיתי קבוצה נוספת של בחורים מנסה לחלץ את בתי אלאא שהייתה קבורה מתחת להריסות. שמעתי אותם אומרים שהיא נושמת ושהיא עדיין בחיים. בשלב הזה אנשים עדיין חפרו סביבי וניסו לחלץ אותי. אני חושבת שאחרי זה איבדתי את ההכרה כי הדבר הבא שאני זוכרת הוא שהתעוררתי על מיטה בבית החולים.

זה היה בערך ב-8:30. שתי האחיות שלי היו לידי והן בכו. שאלתי אותן מה קרה ואיפה בעלי והילדים שלי. בהתחלה הן ניסו להסתיר ממני את מה שקרה ואמרו לי שבני משפחתי רק נפצעו. סיפרו לי שהבית הופצץ על ידי מטוס קרב בזמן שישנו.

* עדותה נגבתה על-ידי מוחמד סעיד ב-29.9.14.

חורבות בניין א-דאלי בח'אן-יונס. צילום: אן פק, אקטיבסטילס, 15.11.14
חורבות בניין א-דאלי בח'אן-יונס. צילום: אן פק, אקטיבסטילס, 15.11.14

מאוחר יותר סיפרו בני המשפחה להנאא שבעלה, חמישה מילדיה ונכדתה נהרגו בהפצצה. היא סיפרה לתחקירן בצלם:

באותו בוקר, בערך בשעה 10:00, לקחו אותי לבית של אחי, מוחמד עטייה א-דאלי. צעקתי ובכיתי כל הדרך. ביקשתי לראות את הילדים בפעם האחרונה אבל לא הסכימו לאפשר לי בגלל המצב של הגופות. עד עכשיו, חודשיים אחרי ההפצצה, אני גרה בבית של אחי, עם שלושת הילדים שנשארו לי. אני עדיין לא מאמינה שזה באמת קרה לנו, אני מרגישה שאני בסיוט ומנסה להתעורר ממנו.

הבת שלי אלאא, בת 20, לא מסוגלת להזיז את הידיים שלה. היא לא יכולה לאכול בכוחות עצמה וצריך להאכיל אותה. הבן שלי כרים, בן עשר, במצב נפשי קשה. הוא מפחד כל הזמן, במיוחד בחושך, והוא עצבני וכועס.

חמזה א-רמלאווי, בן 54, אב לחמישה, גר עם משפחתו בבית הסמוך. הוא סיפר לתחקירן בצלם:

בבוקר של יום שלישי, 29.7.14, כשהתעוררתי היה שקט יחסית, שמעתי רק פיצוצים רחוקים. חלק מהילדים שלי ישנו עדיין וחלק כבר התעוררו. קצת לפני השעה 8:00 שמעתי פיצוץ חזק. הרגשתי שהגג שלנו, שעשוי מאסבסט, התרומם באוויר ונחת בחזרה. אבנים נפלו על הראשים שלנו. אחרי כמה רגעים שמעתי עוד פיצוץ, והתקרה התמוטטה. נפלו עלינו גושים גדולים של הריסות ואבנים. שמעתי את אשתי והילדים צורחים אבל לא יכולתי לראות כלום. הכל היה מלא אבק. אחרי שלוש דקות בערך ענני העשן והאבק התחילו להיעלם. ראיתי את הבן שלי מוחמד, בן 25, זרוק על הרצפה ודם נוזל מהראש שלו. ראיתי גם את הילדים שלי ראמי, בן 16, ואחמד, בן 22, מכוסים בדם ובאבק. אשתי בות'יינה והבת שלי מהא, בת 18, צרחו. הקירות המערביים של הבית היו הרוסים. לא ידעתי מה לעשות. אחרי כמה רגעים הגיעו שכנים לעזור לנו. הם הוציאו אותנו לרחוב כדי להעביר אותנו לבית החולים.

ברחוב ראיתי המון אנשים רצים לבית של שכן שלי, איאד א-דאלי, ואז הבנתי שההפצצה כוונה לבית שלו. זה בית של שלוש קומות שגרות בו משפחות בשכירות, והיו אצלן גם קרובי משפחה שנמלטו מהעיירות המזרחיות של ח'אן יונס.

הבית שלו הפך לערימת חורבות. בזמן שחיכינו לאמבולנס הבנתי שנפצעתי בראש וראיתי שיש דם על הבגדים שלי. הסתובבתי באזור וראיתי שלוש גופות של נשים ברחוב המקביל לבית שהופצץ. אחת מהן הייתה מכוסה בחתיכת בד. ראיתי גם את ההרס גדול שנגרם לבתים אחרים בסביבה, ושכנים שהוציאו פצועים מהבית של אח שלי.

* עדותו נגבתה על-ידי מוחמד סעיד ב-22.9.14

שמות ההרוגים באירוע:

משפחת א-נג'אר:

ג'מיל אחמד חאמד א-נג'אר, בן 47
ילדיו:
ואאיל ג'מיל אחמד א-נג'אר, בן 25
בתו של ואאיל: ליאלי ואאיל ג'מיל א-נג'אר, בת 3
ולאא ג'מיל אחמד א-נג'אר, בת 22
איה ג'מיל אחמד א-נג'אר, בת 19
דועאא ג'מיל אחמד א-נג'אר, בת 17
מוחמד ג'מיל אחמד א-נג'אר, בן 12

משפחת מעמר:

אחמד מרזוק נאדי מעמר, בן 32 וילדיו:
יזן אחמד מרזוק מעמר, בן 3
חלא אחמד מרזוק מעמר, בת שנתיים
ואחותו הנד מרזוק נאדי מעמר, בת 30

משפחת בריכה:

סובחיה מואנס מחמוד בריכה, בת 58
בנה: אחמד פאיז אחמד בריכה, בן 31 ואשתו באסמה סאלם סלים בריכה, בת 35
בנותיהם:
ג'נא אחמד פאיז בריכה, בת שנתיים
למא אחמד פאיז בריכה, בת שנה
בנה של סובחייה: אוסאמה פאיז אחמד בריכה, בן 16


משפחת אחמד סולימאן אחמד אבו עאמר:

אחמד סולימאן אחמד אבו עאמר, בן 40, ואשתו מונא חג'אג' איבראהים אבו עאמר, בת 40
ילדיהם:
מוחמד אחמד סולימאן אבו עאמר, בן 11
מרח אחמד סולימאן אבו עאמר, בת 10
יאסר אחמד סולימאן אבו עאמר, בן 8
מרווה אחמד סולימאן אבו עאמר, בת 5
סולימאן אחמד סולימאן אבו עאמר, בן 3

משפחת ודאח חסן אחמד אבו עאמר:

ודאח חסן אחמד אבו עאמר, בן 39 ואשתו עורובה סולימאן אחמד אבו עאמר, בת 41
ילדיהם:
עומר ודאח חסן אבו עאמר, בן 12
עבד אל-ר'ני ודאח חסן אבו עאמר, בן 10
עימאד ודאח חסן אבו עאמר, בן 9
עיסא ודאח חסן אבו עאמר, בן 7
עז א-דין ודאח חסן אבו עאמר, בן 5

אחיו של ודאח:

אחמד חסן אחמד אבו עאמר, בן 35
מוחמד חסן אחמד אבו עאמר, בן 19

בבית הסמוך נהרגה:

איה סאמי אנוור א-רמלאווי, בת 9

תגיות