דילוג לתוכן העיקרי
מוחמד שאהין. התמונה באדיבות המשפחה
תפריט
מהשטח
נושאים

אנשי כוחות הביטחון ירו למוות בצעיר שהשקיף על עימותים בינם לבין מיידי אבנים בעיירה סלפית

מוחמד שאהין. התמונה באדיבות המשפחה

ביום שלישי, 12.3.19, בסביבות השעה 15:00 פשטו חיילים ושוטרי מג"ב על מספר אזורים בעיירה סלפית שמדרום-מערב לשכם, כדי להחרים מצלמות אבטחה מבתי עסק ומבתי תושבים. זאת בעקבות ירי שבוצע לעבר כביש הסמוך להתנחלות אריאל יום קודם. בעקבות כניסת אנשי כוחות הביטחון התפתחו יידוי אבנים במספר מקומות בעיירה, בין השאר באזור כיכר אבו חיג'לה, אליה הגיעו כ-40 צעירים שיידו אבנים לעבר כעשרה אנשי כוחות הביטחון שעמדו באזור כיכר א-שוהדאא הנמצאת במרחק של כ-100 משם. חלק מאנשי כוחות הביטחון חסו מאחורי מיכלי אשפה, השליכו רימוני הלם וירו לעבר הצעירים רימוני גז מדמיע, כדורי מתכת מצופים גומי וכן אש חיה באוויר. במהלך יידוי האבנים בעיירה נפצעו 3 תושבים מירי כדורי "גומי" ותושב נוסף נפצע קל בידו מירי חי. 40 תושבים נוספים נפגעו משאיפת גז מדמיע. כל הפצועים, למעט האדם שנפגע מירי חי טופלו במקום על- ידי הסהר האדום.

בסביבות השעה 16:30 ירו אנשי כוחות הביטחון לעבר מיידי האבנים ופגעו במוחמד שאהין, תושב סלפית בן 23, בחזהו, כשצפה במתרחש ביחד עם אנשים נוספים, בעת שצעירים שהיו במרחק של כ-20 מטר ממנו יידו אבנים לעבר אנשי כוחות הביטחון בכיכר א-שוהדאא.

בעדות שמסר ר'.ח., תושב סלפית בן 40, לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי ב-13.3.19 סיפר:

ביום רביעי, 12.3.19, בסביבות השעה 16:00, הייתי בעבודה שלי בחנות מרכז היישוב במרחק של כ-150 מטרים מכיכר א-שוהדאא'. שמעתי ירי אש חיה, שהפתיע אותי משום שהיישוב שלנו שקט בדרך כלל והצבא לא נכנס אליו הרבה. יצאתי החוצה ואחרי כמה דקות ראיתי בערך 6 ג'יפים צבאיים עומדים ליד כיכר א-שוהדאא. מוחמד שאהין, צעיר שאני מכיר היטב ומגיע הרבה עם החברים שלו לבית הקפה שליד העבודה שלי עמד לידי. צעירים שהיו במרחק של בערך 20 מטרים מאתנו יידו אבנים לעבר החיילים שהיו באזור הכיכר, ממרחק של בערך 100 מטרים. רוב האבנים לא הגיעו אל החיילים, שהתחבאו מאחורי שני מכלי אשפה שהיו בקצה הרחוב. צעיר שאני לא מכיר ועמד קרוב אלינו אמר למוחמד: "אבו ג'מיל, בוא תרד" כדי לעודד אותו להצטרף לזורקי האבנים. מוחמד סירב ואמר: "לא. אני תמיד נפגע למרות שאני לא עושה כלום". המשכנו להסתכל על מה שקורה מפתח העסק שלי.

אחרי זמן קצר מוחמד התקדם קצת לכיוון החיילים, הוא לא עבר יותר מ-15 מטרים. שמעתי ירייה אחת וראיתי אותו רץ לכיוון המדרכה שעליה עמדתי. הוא שם יד על החזה ואמר: "נפגעתי". הוא נפל על הקרקע. ניגשתי אליו והרמתי את הבגדים העליונים שלו. ראיתי חור כניסה קטן בחזה שלו, מצד שמאל. כמה צעירים באו ואחד מהם שם טישיו על החזה שלו. ירד לו קצת דם.

עלאא סלאמה, תושב סלפית בן 24, המתפרנס ממכירת בלוני גז לבישול עבר ליד כיכר אבו חיג'לה בדרכו חזרה מעבודתו בסביבות השעה 16:00, עצר את מכוניתו וירד ממנה. בעדות שמסר ב-25.3.19 לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי תיאר מה קרה:

ראיתי התקהלות של תושבים, ועל הכביש היו חיילים ליד כיכר א-שוהדאא, ועוד כמה ג'יפים צבאיים שעמדו בכביש. ראיתי בערך עשרה חיילים פרושים באזור, וכמה מהם עמדו מאחורי מכלי אשפה. היו שם 40-50 בחורים, וחלק מהם זרקו אבנים לעבר החיילים. הבחורים התמקמו ליד הכיכר השנייה, כיכר אבו חיג'לה, במרחק של יותר מ-100 מטרים מכיכר א-שוהדאא. עצרתי במרחק של כמה מטרים מהכיכר, ליד חנות משלוחים. מוחמד שאהין, חבר ותיק שלי, היה שם. דיברנו וצחקנו. מוחמד אהב להתבדח. כל דבר שהוא אמר היה מצחיק אותך. היינו שם חצי שעה בערך ובמהלך הזמן הזה החיילים ירו כדורי "גומי" ורימוני הלם וגז מדמיע. הבחורים יידו אבנים לסירוגין – פעם התקרבו לכיוון החיילים ופעם התרחקו.

אחר כך התקרבנו לבחורים. התקדמנו בערך 20 מטרים. עמדנו על המדרכה המקבילה. זמן קצר אחר-כך, בזמן שיידוי האבנים נמשך, שמענו ירייה אחת, ואז ראיתי את מוחמד רץ לכיוון השני ונופל ארצה. רצתי אחריו. בחור אחד הפשיל את הבגדים שלו ואז ראיתי חור קטן בחזה שלו. כולם צעקו וקראו לאמבולנס. הגיע אמבולנס שהיה בקרבת מקום והכניסו אליו את מוחמד. נסעתי אחרי האמבולנס לבית החולים באוטו שלי. בבית החולים אמרו לנו שהמצב של מוחמד קריטי ביותר, ושכמעט אין סיכוי שהוא ייצא מזה חי. אחרי כמה זמן הכריזו שהוא נפל שהיד. זה היה צפוי, כי פגיעה בחזה בדרך כלל לא נגמרת טוב, אבל בכל זאת היינו בהלם כששמענו. למרות הכל קיוויתי שמוחמד יינצל. עד לרגע זה אני לא מסוגל להאמין למה שקרה ולקבל את העובדה שמוחמד כבר לא איתנו: בדמיון שלי אני רואה אותו בכל מקום. לאן שאני הולך אני חושב שהוא יעבור ויבוא לשבת איתי, או שהוא יתקשר כדי להגיד בוא נצא לבלות איפה שהוא.

מותו של מוחמד שאהין, בן 23, נקבע בבית החולים בסלפית. אירוע זה הוא אחד מארבעה מקרי הרג שתחקר בצלם מתחילת חודש מארס 2019, בהם עולה בבירור כי לירי הקטלני לא הייתה כל הצדקה.

* ב-21.4.19 פורסם בכלי התקשורת כי נפתחה חקירת מצ"ח.