דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

וידיאו: שוטר מג"ב בחברון איים על ילד בנשק דרוך

עדכון: ב-15.1.13 הודיעה מח"ש לבצלם כי לאחר סיום החקירה הוחלט לסגור את התיק מחוסר אשמה.

ב-26.11.11 תיעד אמין אל-בכרי, תושב חברון, במצלמת וידיאו שקיבל מבצלם, שוטר מג"ב הדורך את נשקו ומכוון אותו אל בנו, מוהנד בן ה-13.

משפחת אל-בכרי גרה בסמוך למערת המכפלה, אזור המיושב בצפיפות על-ידי פלסטינים ושבו מוצבים מחסומים רבים המאוישים בעיקר על-ידי משמר הגבול. בנוסף, יש באזור נוכחות מאסיבית של אנשי כוחות הביטחון, העורכים בו סיורים תכופים בסמוך לבתי התושבים באזור שוררת מתיחות רבה, ופלסטינים מדווחים על מעשי תוקפנות של מתנחלים, לעיתים תוך העלמת עין של אנשי כוחות הביטחון, ועל עיכובים ממושכים במחסומים.


לצפייה בסרטונים נוספים באתר הווידיאו

מעדויות שגבה בצלם מאמין אל-בכרי ומבנו מוהנד, בן ה-13, עולה כי ביום שבת ה-26.11.11, בשעות אחר הצהריים, שיחקו מוהנד ואחיו סוהייב (11) ויוסף (9) עם חבריהם בחצר שמול ביתם, הסמוך למערת המכפלה בחברון. מעדותו של מוהנד עולה כי שני שוטרי מג"ב שהיו מוצבים בעמדה הנמצאת במרחק של כ-20 מטרים מביתו ניגשו אליהם:

אחד השוטרים אמר לנו שקוראים לו ג'וני. הוא הצביע על החבר שלו ואמר שלו קוראים ג'קסון, והורה לנו לחזור בקול רם על השמות שלהם. שני האחים שלי והילדים האחרים שהיו איתנו חזרו על השמות כמה פעמים, אבל אני לא רציתי. השוטר שאל אותי למה אני לא עושה כמו האחרים ואני אמרתי לו: "ככה!.

זמן קצר לאחר מכן, לדברי מוהנד, שב השוטר ודרש ממנו לומר בקול רם את השמות. לדבריו, לאחר שסירב לעשות כן, התעצבן עליו השוטר וניסה להכותו. אחיו הצעיר, סוהייב, ניסה להתערב ובתגובה דחף השוטר את סוהייב והפילו על הארץ. לאחר מכן, על-פי העדות, תפס השוטר את סוהייב והחל להכותו, כשמוהנד מנסה לחלץ אותו מידיו.

בשלב מסוים בהתרחשות יצא אל המרפסת אבי הילדים, אמין אל-בכרי, ששמע את ההמולה. אל-בכרי הביא עמו את מצלמת הווידיאו שקיבל מפרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם והחל לצלם את המתרחש. מעדותו עולה כי כשראה את שוטר המג"ב דורך את נשקו ומכוון אותו אל בנו, מיהר לרדת אל החצר. בשלב זה ניסה אחד השוטרים למנוע מאל-בכרי לצלם.

אמין אל-בכרי העיד כי לאחר האירוע עיכבו שוטרי המג"ב את בנו סוהייב ולקחו אותו לתחנת המשטרה הסמוכה, והוא עצמו נכנס לביתו כדי לקחת את תעודת הזהות שלו והגיע לתחנה זמן קצר לאחר מכן. בעדותו סיפר: "מצאתי את הבן שלי, סוהייב, יושב ברחבה כשהוא מפוחד ובוכה ורועד מקור. ראיתי שהוא השתין במכנסיים שלו. ישבתי לידו וניסיתי להרגיע אותו".

קצין המנהל האזרחי לקח את האב ובנו למחסום באב א-זאוויה, שם העבירם לידי המשטרה הפלסטינית. לדברי אל-בכרי דרשו ממנו השוטרים הפלסטינים לחתום על התחייבות כי ירחיק את בניו מאזורים שבהם נמצאים שוטרי מג"ב, והוא נאלץ לחתום עליה. זאת, על אף ששוטרי המג"ב יושבים למעשה בחצרו שלו, ואין אפשרות להימנע ממגע עמם. לדבריו, ילדים באזור מגוריהם חשופים להצקות תכופות של שוטרי המג"ב המאיישים את מחסומי מערת המכפלה.

בצלם פנה בשמו של אל-בכרי למחלקה לחקירות שוטרים ודרש כי תיפתח חקירה לבדיקת החשדות ששוטרי המג"ב ניצלו לרעה את סמכותם, נהגו באלימות בקטינים, עשו שימוש פסול בנשקם ומנעו צילום בניגוד להנחיות. עד כה, טרם התקבלה תגובת מח"ש בעניין.

[block:views=see_more_videos-block_1]