דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

דו"ח "חוסר אחריות", מקרה לדוגמא: יאסר א-טמייזי, אב לשניים, נלקח ב-13.1.09 משדהו למחסום תרקומיא שם נורה למוות בידי חיילים. תיק החקירה ממתין להחלטת הפרקליטות מזה שנה.

עדכון: ב-11.4.11, במסגרת עדותו בועדת טירקל, עדכן הפרקליט הצבאי הראשי, [האלוף] אביחי מנדלבליט, כי תיק החקירה נסגר מבלי להגיש כתב אישום בהיעדר ראיות המצדיקות נקיטת צעדים משפטיים. לדברי מנדלבליט, התנהגותו החשודה של א-טמייזי הובילה למעצרו לצורך בירור זהותו. א-טמייזי סירב להזדהות בפני החיילים, התנגד למעצר ואף תקף באגרוף את אחד החיילים. בעקבות זאת הוחזק א-טמייזי במוצב תרקומייה. בשלב מסויים השתחרר א-טמייזי מאזיקוני הפלסטיק שעל ידיו, החל לרוץ בריצת אמוק לעבר חייל שהיה בסמוך במטרה לחטוף ממנו את נשקו. החייל שזיהה סכנת חיים ירה 3 יריות, מהן אחת שפגעה בבטנו של א-טמייזי.

ביום שלישי, 13.1.09, בסביבות השעה 10:00 בבוקר, רכבו יאסר א-טמייזי ובנו בן השבע על חמור לחלקת האדמה שלהם. רועי צאן מהאזור מסרו לבצלם כי בסביבות השעה 11:00 הם ראו ארבעה חיילים משוחחים עם א-טמייזי בשדהו. לאחר כרבע שעה, ראו העדים את אחד החיילים דוחף את א-טמייזי בחזהו. א-טמייזי דחף את החייל חזרה והחייל נפל על הקרקע. מיד לאחר מכן, הפילו ארבעת החיילים את א-טמייזי על הקרקע וקשרו את ידיו לאחור. בנו מסר לבצלם כי החיילים הורו לו לעזוב את המקום, אולם הוא סירב. רק לאחר שאביו אמר לו לחזור לביתם עזב הילד את המקום. כאשר הגיע לביתו הוא מסר לאימו שאביו התעמת עם החיילים.

אחד מהרועים שעבר במקום מסר לבצלם כי ראה את החיילים מכים את א-טמייזי. לאחר ששניים או שלושה מהם כיוונו לעברו את הנשק, הוא התרחק מהמקום והמשיך לצפות באירועים מרחוק. לטענתו, החיילים הושיבו את א-טמייזי על הקרקע ואחד מהם כיסה את עיניו. לאחר כחצי שעה הגיע למקום ג'יפ והחיילים הובילו את א-טמייזי אליו ועזבו את המקום. בדיעבד הסתבר כי הוא נלקח למחסום תרקומיא. מאוחר יותר באותו יום קיבלה אשתו הודעה כי הוא נהרג.'

יאסר א-טמייזי עם ילדיו. הצילום באדיבות המשפחה
יאסר א-טמייזי עם ילדיו. הצילום באדיבות המשפחה

עשרה ימים לאחר האירוע פורסמו בעיתון הארץ תוצאות התחקיר המבצעי שנערך בפלוגה בהשתתפות מפקד החטיבה המרחבית יהודה, אל"מ אודי בן מוחא, ומפקד אוגדת איו"ש, תא"ל נועם תיבון. בידיעה נכתב כי לפי התחקיר, החיילים עיכבו את א-טמייזי למרות שהוא לא איים עליהם ולא היה חמוש. חייל מילואים במחסום אמור היה להשגיח עליו, אבל לטענתו א-טמייזי הצליח להשתחרר ונגע בנשקו ולכן הוא ירה לעברו שני כדורים. בתום התחקיר קבעו המפקדים כי הטיפול במקרה "לווה בכשלים קשים" וגורם צבאי מסר כי "מדובר בתקרית קשה ואי אפשר להתנתק מהרושם שאם במקום היה מוצב כוח סדיר, זה לא היה קורה".

ב-25.1.09 פנה בצלם לפרקליטות לעניינים מבצעיים בדרישה כי תיפתח חקירת מצ"ח של האירוע. למחרת התקשר חוקר מצ"ח לבצלם ומסר כי מתנהלת חקירה וביקש מבצלם לסייע בתיאום גביית עדותו של אחד הרועים. עוד באותו יום מסר העד את העדות במחסום תרקומיא.

באוגוסט 2009 נמסר לבצלם כי החקירה הסתיימה וכי התיק הועבר לפרקליטות לעניינים מבצעיים. למרות פניות חוזרות ונשנות של בצלם, לא התקבלה כל תשובה עניינית בנוגע לתוצאות החקירה נכון לחודש ספטמבר 2010.