דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

יום הפועלים 2020: גם כשמגפת הקורונה מתפשטת, ישראל ממשיכה לפגוע בזכויות העובדים הפלסטינים בישראל

פועלים פלסטינים העובדים בישראל (בהיתר וללא היתר), מועסקים ללא הגנה על זכויותיהם, מציאות המאפשרת את ניצולם על ידי מעסיקיהם.

אלה העובדים בהיתר נאלצים לצאת מבתיהם מדי יום לפנות בוקר, לשאת את המעבר המפרך והמשפיל במחסומים הישראליים הצפופים ולשוב לבתיהם בשעות הלילה לאחר יום עבודה מפרך. חלק ניכר מהם נדרש גם לשלם סכומים המגיעים לאלפי ש"ח בחודש למתווכים עבור ההיתר. פועלים העובדים בישראל ללא היתר נדרשים להגיע לעבודתם בדרך לא דרך, לא פעם תוך סיכון חייהם. אלה גם אלה אינם מקבלים זכויות סוציאליות וסובלים מניצול בידי מעסיקיהם – בעוד המדינה נמנעת מלפקח על תנאי עבודתם.

במהלך מגפת הקורונה קבעה ישראל כי תושבי הגדה שירצו להמשיך בעבודתם בישראל לא יורשו לשוב לבתיהם, מחשש להדבקה, ואולם הרשויות לא קבעו כל הנחיות להלנתם בישראל וחלקם נאלצו לישון באתרי הבנייה עצמם, בתנאים בלתי ראויים. ישראל הכריזה בחודש מארס שתאפשר לכשבעים אלף פועלים להישאר בשטחה, ואולם רבים מהם חזרו בהדרגה לבתיהם, בין השאר בשל החשש מהדבקה והקושי בריחוק מהמשפחה וכיום נותרו בישראל כעשרים אלף בלבד. זאת, בלי שקיבלו כל פיצוי בדמות דמי אבטלה או מענק כלשהו, ולאחר שרבים מהם פוטרו, ללא כל פיצוי. הפועלים שוהים בישראל ללא ביטוח רפואי ובמקרה שבו הם נאלצים לשוב לגדה לצורך קבלת טיפול – הם מסתכנים באבדן מקום עבודתם. בשלושה מקרים שתיעד בצלם, פועלים שנחשדו שחלו נלקחו למחסומים בגדה, שם הושארו בלי שניתן להם טיפול רפואי ובלי שנעשה תיאום עם גורם כלשהו.

כפי שפורסם בתקשורת, החל מיום ראשון הקרוב, ה-3.5.20, תותר כניסתם של כחמישים אלף פועלים מהגדה, העובדים בבניין ובחקלאות. הם יקבלו היתר כניסה חד פעמי וייאסר עליהם לשוב לביתם עד לסוף הרמדאן בעוד כשלושה שבועות. החובה לדאוג להם לתנאי לינה הולמים עדיין מוטלת על המעסיקים – ללא כל אמצעי פיקוח של המדינה. בנוסף, אם יחלו בתקופה זו הם יוחזרו לגדה.

היום, יום הפועלים הבינלאומי, אנחנו מביאים את סיפוריהם של שלושה פועלים.

 

הקליקו לקריאת העדות המלאה
הקליקו לקריאת עדותו המלאה של מוחמד נוואג'עה
הקליקו לקריאת עדותו המלאה של היית'ם אל-ג'נאזרה
הקליקו לקריאת עדותו המלאה של היית'ם אל-ג'נאזרה
הקליקו לקריאת עדותו המלאה של ש.ח. שביקש להישאר בעילום שם
הקליקו לקריאת עדותו המלאה של ש.ח. שביקש להישאר בעילום שם