דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

קומיקס בהשראת סיפורה של אסמאא זר'לול

איור: אילנה זפרן

האיור ממחיש קטע מעדות של תושבת רצועת עזה שנישאה לתושב הגדה המערבית. ישראל מערימה קשיים על משפחות כאלה כבר בשלב החתונה: לפעמים אינה מתירה לכלה להגיע לגדה כלל, וכאשר היא מאפשרת זאת, היא מתירה רק להוריה, ולפעמים רק לאחד מהם, להגיע לחתונה. מיד לאחר טקס הנישואין נדרשים ההורים, ולעיתים גם הכלה עצמה, לשוב לרצועה.

הנהלים אינם מאפשרים כמעט לשנות את כתובתו של אדם מהרצועה לגדה, גם לא לצורך נישואין, ולכן מבחינת ישראל, נשים אלה חיות בגדה באופן בלתי חוקי. מצב זה מונע מהן לבקר את משפחתן בעזה, מחשש שלא יוכלו לחזור לביתן בגדה, והן חיות בפחד מתמיד שייתפסו על ידי כוחות הביטחון ויישלחו חזרה לרצועה, הרחק ממשפחתן.

בשנת 2011 הכריזה ישראל על מחווה מדינית כלפי הרשות ונאותה לרשום חלק מהנשים הללו כתושבות הגדה. אולם, גם אלה שכתובתן שונתה כמעט שאינן יכולות לבקר את משפחתן ברצועה: הנהלים הישראליים מאפשרים הנפקת היתרי מעבר מהגדה לרצועה רק במקרים מצומצמים ביותר: מוות, מחלה או חתונה של קרוב משפחה מדרגה ראשונה.

עד שסגרה מצרים את מעבר רפיח ביוני 2013, יכלו מי שכתובתן רשומה בגדה המערבית לעקוף את הנהלים המחמירים של ישראל ולהגיע לרצועת עזה דרך ירדן ומצרים, לאחר נסיעה מפרכת ויקרה. מאז שנסגר המעבר, נחסמה בפני נשים אלה גם אפשרות זו והן מנותקות לחלוטין ממשפחתן. לקריאת עדותה המלאה של אסמאא זר'לול

בחזרה לדף הקומיקס הראשי של "מעבר להרי החושך"

* * *

אילנה זפרן היא קומיקסאית ומעצבת גרפית. אמא של החתולים רפי וספגטי שמציירים את דברם מדי שבוע ב"פינת ליטוף" במוסף "הארץ" ובבלוג שלהם באתר "הארץ". מחברת הרומן הגרפי "סיפור ורוד.