דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מאי חמאדה, חוסה במעון לבעלי מוגבלויות, מספרת על השנה שעברה עליה מאז נפצעה בהפצצת המעון

מאי חמאדה בחדרה במבנה החדש של המעון. צילום: מוחמד סעיד, בצלם, 1.7.15
מאי חמאדה בחדרה במבנה החדש של המעון. צילום: מוחמד סעיד, בצלם, 1.7.15

אני משותקת בכל הגפיים וגרה במעון לבעלי מוגבלויות מאז שהייתי ילדה. בנוסף, אני סובלת מאולקוס. בקיץ שעבר, הפציצו את המעון שלנו. בהפצצה נהרגו שתי חברות שלי, עולא ושאחי וסוהא אבו סעדה. עולא, שסבלה משיתוק מוחין, הייתה קרובה אליי במיוחד כי כמוני, היא יכלה לדבר, ולא כולם פה יכולים.

אני נפצעתי בהפצצה, וגם שניים מהחברים שלי, סאלי סקר ואחמד אל-עאוור ואחת החונכות נפצעו. הייתי מאושפזת במשך כמה ימים עם כוויות בכל הגוף.

כשהמצב שלי השתפר, המשפחה שלי לקחה אותי הביתה. נשארתי אצלם לכמה ימים. זה היה קשה להם בגלל הטיפול הקבוע שאני צריכה, בנוסף לטיפול בכוויות שלי. בנוסף, אני צריכה אוכל מיוחד בגלל האולקוס. האוכל שאכלתי בבית גרם לי להקיא דם ונאלצתי לחזור לבית החולים לעוד כמה ימים בגלל זה.

אחרי המלחמה, העמותה של המעון שכרה מחסן בעיר עזה והעבירו אותנו לשם. אחמד, שסבל מפצעים וכוויות בכל הגוף, חזר אחרי שהמצב שלו השתפר, אבל סאלי לא חזרה עדיין. אני מחכה לה עד היום, אבל המטפלת אמרה שהמצב שלה קשה והעבירו אותה לטיפול מחוץ לרצועה.

המחסן היה קטן מאוד ולא מחולק לחדרים וגם לא היה בו מטבח. נשארנו שם חודש ואז העבירו אותנו לבית גדול יותר בבית לאהייא, שיש בו חדרים ומטבח. העמותה סיפקה לנו מיטות חדשות במקום אלה שנהרסו בהפצצה. חילקו אותנו לחדרים. השותפה שלי לחדר עכשיו היא סמירה מוסטפא, שסובלת משיתוק מאז שהיא נפצעה במלחמה בשנת 2008.

העמותה מנסה לתת לנו כל מה שאנחנו צריכים במקום החדש. אני אהבתי מאוד המבנה הישן שלנו. הוא היה יותר גדול יותר והייתה לו גינה גדולה, עם עצים ופרחים. כל יום היו לוקחים אותנו לשבת בגינה. אני גם מתגעגעת לחברות שלי עולא וסוהא שנהרגו, ולסאלי. חיינו ביחד הרבה שנים, והתרגלתי לראות אותן כל יום. אני לא יודעת למה כל זה הגיע לנו ובמה היו אשמות החברות שלי שנהרגו.

חורבות המעון שהופצץ. צילום: מוחמד סעיד, בצלם, 22.6.15
חורבות המעון שהופצץ. צילום: מוחמד סעיד, בצלם, 22.6.15

גינת המעון שהופצץ. צילום: מוחמד סעיד, בצלם, 22.6.15
גינת המעון שהופצץ. צילום: מוחמד סעיד, בצלם, 22.6.15

מאי נאהד מוחמד חמאדה, בת 32 חוסה במעון לבעלי מוגבלויות. את עדותה גבה תחקירן בצלם מוחמד סעיד במשכנו הנוכחי של המעון בבית לאהייא, בסיוע מטפלת, ב-1.7.15.