דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

צה"ל הרס את בית משפחת עארדה במחנה הפליטים טול-כרם, 4.4.04

פח'רי עארדה, בן 62

גרתי בבניין של ארבע קומות במחנה הפליטים טול כרם. השטח של כל קומה היה 75 מטר מרובע ובכל קומה היו שני חדרים, מטבח, שירותים וסלון. הקומה הראשונה נבנתה בשנת 1975, הקומה השניה ב-1998 והקומות השלישית והרביעית נבנו בשנת 2000. גרתי בקומה הראשונה עם אישתי, בת חמישים, ועם שניים מהילדים שלי, עובדייה, בן 18 ודלאל, בת 14. בקומה השניה גר הבן שלי, עבד א-רחמאן, בן 28, עם אישתו, בת 25 ושני הילדים שלו, פח'רי, בן שלוש ואחמד, בן חמש. בקומה השלישית גרו אחמד, הבן שלי, בן 26, עם אישתו, בת 22 והבן שלהם, מוחמד, בן השנה. בקומה הרביעית גרו שני בנים שלי, רמזי, בן 17 ומחמוד, בן 22.

[...] בלילה שבין שישי לשבת, 3.4.2004, בני רמזי ביצע פעולה בהתנחלות אבני חפץ. מתנחל אחד נהרג ואחר נפצע. במהלך הפעולה, חיילים ירו על רמזי והוא נהרג. לי נודע שרמזי מת דרך התקשורת. בעקבות הפעולה הצבא הטיל עוצר על מחנה הפליטים טול כרם ועל העיר טול כרם למשך יומיים, עד יום ראשון 4.4.2004. עוד ביום שבת 3.4.2004 אחרי שנודע לי על מה שרמזי עשה, הוצאתי את הרהיטים מהבית והשארתי רק חלק מהחפצים.

ביום ראשון 4.4.2004 בסביבות ארבע לפנות בוקר הגיעו חיילים לבית שלי ודפקו על הדלת. כשפתחתי את הדלת ראיתי הרבה חיילים. הם נכנסו לבית וניגש אלי בחור שהזדהה כמפקד השב"כ באזור. הוא דיבר איתי בערבית ושאל מי גר בבית. אמרתי לו מי גר בבית והמפקד אמר לי שהם הולכים להרוס את הקומה הראשונה והקומה הרביעית. אמרתי לו שיעשה מה שהוא רוצה. הוא אמר לי

"אני רוצה לעשות לך טובה. אני נותן לך רבע שעה כדי להוציא דברים מהבית". כל הילדים יצאו מהבית ועברו לבית של השכנים.

אני ושכן שלי הוצאנו חלק מהדברים שנשארו בבית והעברנו אותם לבתים של השכנים. אחרי בערך רבע שעה אחד מהחיילים הורה לנו לעזוב את הבית וללכת למקום אחר. הוא אמר שהם רוצים לפוצץ את הבית. הלכתי לבית של שכן שלי, שנמצא במרחק של משהו כמו מאתיים מטר מהבית שלי. אחרי שעתיים בערך שמעתי פיצוץ אדיר. כל האזור רעד מהפיצוץ.

איזה שעה אחרי הפיצוץ ראיתי דרך החלון שהחיילים עוזבים את המקום. חזרתי לבית וראיתי שהקירות הפנימיים של הקומה הראשונה נהרסו. הקירות בקומה השנייה והשלישית נסדקו. הקומה הרביעית נהרסה לגמרי. מהנדס של משרד הבינוי בדק את הבניין וקבע שהוא לא מתאים למגורים.

פח'רי עבד א-רחמאן מוסטפא עארדה, בן 62, נשוי ואב לשישה, הוא מוכר פלאפל תושב מחנה הפליטים טול כרם. העדות נגבתה על-ידי עבד אל-כרים א-סעדי בבית אחיו של העד ב- 11.4.2004.