דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מסיק 2019 - פרויקט אינטראקטיבי: פגיעת ישראל בחקלאים פלסטינים – באמצעות חיילים ומתנחלים

הגזל והאלימות המאפיינים את המדיניות הישראלית בגדה מגיעים לשיא במהלך עונת המסיק, כאשר פלסטינים מבקשים להגיע למטעיהם ולמסוק את הזיתים. ענף הזיתים הוא אחד מענפי הכלכלה העיקריים בגדה המערבית ובעבר, במהלך תקופה זו, חגגו משפחות פלסטיניות את התוצרת החקלאית ואת הקשר שלהן לאדמה. ואולם כבר שנים שעונה זו מתקיימת בצל מדיניות ההשתלטות של ישראל על אדמותיהם, הכוללת מעשי אלימות מצד חיילים ומתנחלים, פגיעה בעציהם וגניבה של יבול הזיתים. 

גם השנה תיעד בצלם עשרות מקרים של תקיפת חקלאים בידי מתנחלים, של גניבת יבול הזיתים ושל השחתת עצים, כלי עבודה וציוד חקלאי שהביאו איתם החקלאים. כל זאת למרות נוכחות מתמדת כמעט של חיילים באזור, בעמדות צבאיות או בנקודות תצפית סמוכות.

החל מחודש ספטמבר ועד סוף נובמבר תיעד בצלם מקרים של תקיפות, גניבות, השחתת רכוש, איומים ועיכובים שהתרחשו בכפרים שבאזור רמאללה, שכם, טול כרם, קלקיליה וסלפית. בין השאר, תיעד בצלם 11 מקרים של תקיפות על ידי מתנחלים – שכללו איומים, גירוש חקלאים מאדמותיהם, תקיפות פיזיות ויידוי אבנים, שני מקרים של השחתת כלי רכב, תשעה מקרים של גניבת יבול מלמעלה מ-650 עצים, השחתה של יותר מ-450 עצים והשחתת כלים וציוד חקלאי בשלושה מקרים. בנוסף, תיעד בצלם כמה מקרים שבהם חיילים חסמו שערים חקלאיים ועיכבו חקלאים וכן כמה מקרים שבהם חיילים ירו גז מדמיע ורימוני הלם לעבר חקלאים ומקרה אחד שבו היכו ממושכות אחד מהם.

MAP

לצפייה בתיעוד האירועים השונים הקליקו על האייקונים על המפה

מעשים כאלה חוזרים על עצמם לאורך כל ימי השנה ברחבי הגדה המערבית, ואולם במהלך עונת המסיק ישראל מתיימרת לספק לחקלאים הגנה מיוחדת. לצורך כך, כביכול, מפקדת התיאום והקישור (המת"ק) הישראלית אפילו קובעת עבור חקלאים שאדמותיהם סמוכות להתנחלויות ימי תיאום מיוחדים, במהלכם אמור הצבא לספק להם הגנה מפני מתנחלים. ואולם, מנגנון זה נועד ליצור מראית עין בלבד והוא רחוק מלסייע לחקלאים:

ראשית, מנגנון התיאום מבוסס על ההנחה כי מעשי האלימות של המתנחלים הם מציאות נתונה, כאילו לא ניתן לשנותה. במקום לפעול לסיכולם ולהענשת האחראים, המדינה מגבילה באופן דרקוני דווקא את גישתם של חקלאים פלסטינים לאדמותיהם. שנית, ימי התיאום שהיא מקצה לחקלאים הם בודדים ומעטים ואינם מספיקים להם כדי לסיים את המסיק. מעבר לכך, הם נקבעים במועדים שאינם מתאימים לחקלאים. כך, למשל, השנה הקצה המת"ק לחקלאים ימי תיאום החל ב-27.10.19 בלבד, למרות שהמסיק החל רשמית כמעט שבועיים קודם לכן. חקלאים באזור רמאללה מסרו לבצלם שנציגי המת"ק מסרו להם שהסיבה לכך היא מניעת התנגשות עם החגים היהודיים. בשל עיכוב זה הפסידו החקלאים ימי מסיק יקרים, שאותם איפשר הצבא למתנחלים לנצל כדי לגנוב חלק מיבול הזיתים. ולבסוף, הדרך המסורבלת שבה מנהלת ישראל את מנגנון התיאום מקשה על החקלאים – ובחלק מהמקרים אף מונעת מהם – להגיע לאדמותיהם.

ממילא, אפילו כאשר החקלאים מצליחים סוף סוף להגיע לקרקע בימים שנקבעו להם, הצבא אינו מספק להם הגנה: בחלק מהמקרים החיילים כלל אינם מגיעים לשטח במועד שנקבע והחקלאים נותרים חשופים, נתונים לחסדי המתנחלים. במקרים אחרים, החיילים אמנם מגיעים, אך ברגע שמופיעים בשטח מתנחלים הם ממהרים לגרש את הפלסטינים מאדמותיהם ואף לא מהססים להשתמש לצורך כך באלימות ואף בנשק, בעוד שאינם עושים כמעט דבר כדי להרחיק את המתנחלים. רשויות אכיפת החוק בשטחים נותנות אף הן גיבוי מוחלט לאלימות זו ואינן טורחות לחקור את מעשי האלימות או לעצור את המעורבים.

התנהלות זו של כל הרשויות הישראליות בזמן המסיק היא רק דוגמה אחת למדיניות הבלתי חוקית שישראל מיישמת בגדה מזה עשרות שנים. עיקריה של מדיניות זו היא גזל קרקעות פלסטיניות, נישול חקלאים מאדמותיהם ומניעת כל אפשרות לפיתוח של האוכלוסייה הפלסטינית – תוך התעלמו ת מוחלטת מצרכיה, זכויותיה ורצונותיה, לצד הרחבה בלתי פוסקת של ההתנחלויות, פיתוחן וקידום אינטרסים ישראליים אחרים.

  • תקיפת מוסקים על-ידי מתנחלים
  • השחתת עצים וציוד חקלאי
  • גניבת זיתים
  • מניעת מסיק על-ידי הצבא