דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עומדים מנגד: אי אכיפת החוק על מתנחלים בחברון, 26.7.02 – 28.7.02

תקציר, אוגוסט 2002

"ראיתי קבוצה של מתנחלים, שכללה מבוגרים, נשים וילדים, חודרים לחצרות הבתים של הפלסטינים ומשחיתים את כל הנקרה בדרכם. הם ניפצו חלונות, הפילו את גדרות הבתים, שברו עציצים ופגעו במכוניות חונות. בשלב זה ראיתי חייל אחד שהיה שם בתפקיד עומד בקרבת אחד הבתים שחדרו אליהם המתנחלים והוא לא התערב בנעשה. לאחר זמן קצר הגיעו למקום ארבעה חיילים נוספים וגם הם לא ניסו לעצור את המתנחלים"
מתוך עדותה של א', חיילת בשירות סדיר

הדו"ח עוסק באי אכיפת החוק על מתנחלים שהתפרעו בחברון לאחר הריגת החייל אלעזר ליבוביץ. הדו"ח מותח ביקורת חריפה על תיפקודם של כוחות צה"ל והמשטרה בחברון, משך שלושת הימים שבין הריגת ליבוביץ להלוויתו.

בדו"ח מוצגות עדויות שנמסרו על-ידי עדי ראייה למעשי המתנחלים, בין השאר בנוגע להריגתה של ניבין ג'מג'ום, בת 14, לדקירתו של אחמד א-נתשה, בן שמונה, ולהכאתו של אחיו פלאח, בן תשע. כמו כן כולל הדו"ח את עדותה של חיילת שנכחה בחלק מהאירועים.

באוקטובר 2001 פירסם בצלם דו"ח שעסק באי אכיפת החוק על מתנחלים שתקפו פלסטינים בתגובה לפגיעה באזרחים ישראלים. הטענה המרכזית היתה כי "רובם המכריע של אירועים אלה היה יכול להימנע לו נערכו כוחות הביטחון והצבא כראוי ועשו מאמץ למנוע את הצפוי מראש". דברים אלה יפים גם לאירועים המתוארים בדו"ח החדש.

תחקיר בצלם מעלה כי לא זו בלבד שכוחות הביטחון לא נערכו כראוי כדי להגן על הפלסטינים, במקרים רבים עמדו אנשי כוחות הביטחון מנגד ולא התערבו כדי למנוע ממתנחלים לפגוע בפלסטינים וברכושם.