דילוג לתוכן העיקרי
קהילת ח'ירבת חומסה לאחר ההריסה, 2.2.21. צילום: עארף דראר'מה, בצלם
תפריט
מהשטח
נושאים

ישראל ממשיכה במדיניות ההעברה בכפייה של תושבים פלסטינים: הריסה נרחבת נוספת אתמול בחומסה; היום החל אימון צבאי נרחב אשר צפוי להמשיך בין בתיהם ושדותיהם של תושבי מסאפר יטא

השבוע מקיימת ישראל שני צעדים חריגים בהיקפם, כחלק ממאמציה המתמשכים לגרש בכפייה קהילות פלסטיניות ממקום מושבן, במטרה להשתלט על אדמותיהן:

בקעת הירדן

אתמול, יום שני, 1.2.21, החרימה ישראל את רוב מבני המגורים ודירי הצאן של קהילת חומסה. זאת, לאחר שהקהילה כבר נהרסה בנובמבר, ביום הבחירות בארצות הברית, כאשר תשומת הלב הבינלאומית הייתה נתונה להן. אתמול, פירק המנהל האזרחי והחרים את הרכוש המפורט להלן:

  • 13 אוהלי מגורים השייכים ל-11 משפחות, המונות 74 נפשות בהן 41 קטינים; שתיים מהשפחות הללו עברו באופן זמני לאזור פורוש בית דג'ן לאחר שבתיהן נהרסו בנובמבר;
  • חמישה צריפים, שאחד מהם טרם הוקם, ושמונה אוהלים ששימשו כולם לגידול צאן.
     


 

תושבי חומסה סיפרו כי בשעות הבוקר, לפני מבצע ההחרמה, הורו להם אנשי המנהל האזרחי לעבור לאזור עין שבלי, ממערב למחסום אל-חמרא. לאחר מכן פירקו הכוחות את האוהלים והציוד של התושבים והעבירו אותם למחסום אל-חמרא, כשהם מודיעים לתושבים כי יוכלו לאסוף אותם אם יתחייבו להעתיק את מקום הקהילה לאתר החדש שייעדו להם. לאחר שהתושבים סירבו להגיע, הוחרם הציוד והועבר למחסני המנהל האזרחי.

כדי לכסות על כך שמדובר בהעברה בכפייה, ניסו דוברים מטעם הצבא ליצור את הרושם כאילו התושבים "הסכימו" לעזוב את המקום "מרצונם", לאחר "הידברות". אך כאשר צד אחד – ישראל – אוחז בכל הכוח ויכול לאיים על תושבים פלסטינים חסרי הגנה בצווי הריסה, דחפורים ונשק – לא ניתן לדבר על הסכמה אלא רק על כפייה ועל אלימות של משטר אפרטהייד, שמיישם את עיקרון העליונות היהודית באמצעות הנדסה גיאוגרפית ודמוגרפית של המרחב.

כוחות צבאיים מתאמנים בסמוך לח'ירבת ג'ינבה, על גבול מסאפר יטא, 2.2.21. צילום: נסר נוואג'עה, בצלם

דרום הר חברון

היום, 2.2.21, החל תרגיל צבאי רחב היקף שאמור להימשך בין יומיים לשלושה, באזורים שישראל הכריזה עליהם כשטחי אש באזור הר חברון. הצבא לא ערך אימונים באזור זה מזה לפחות שבע שנים.

גם כאן, כמו במקומות אחרים בגדה, ההכרזה על "שטח אש" נעשתה במטרה לסלק את תושבי האזור מבתיהם ולהשתלט על אדמתם. שלא כמו הצבא, המועצה המקומית דרום הר חברון לא הרגישה צורך להסוות את כוונות הגירוש של פלסטינים בנימוקים ביטחוניים לכאורה. בהודעה ששלחה לתושבים היהודים, בה בירכה על האימונים, היא הבהירה כי זוהי "אחת הדרכים להגברת המשילות, אחיזה במרחב הפתוח והשלטת חוק וסדר".

ההחלטה לבצע אימון צבאי במרחב מסאפר יטא, לאחר שנים שבהן לא התקיימו אימונים במקום, היא חלק ממהלך ישראלי מתמשך שתכליתו אחת – העברה בכפייה של תושבים פלסטינים. את הדחף הפתאומי להתאמן בשטחים אלו דווקא כעת, קשה לנתק מהעובדה שממשל אמריקאי חדש החל בימים אלו בכהונתו. האם ממשלת ישראל משגרת בלוני ניסוי כדי לבדוק איך ובאיזו מידה היא תוכל להוסיף ולממש את תוכניותיה תחת הממשל הנוכחי, מבלי לתת דין וחשבון כלשהו על מעשיה?

האנשים שהגו את הרעיון לפיו ניתן לגרש תושבים באמצעות "אימונים צבאיים" כבר לא יצמיחו מצפון ולא יעצרו את פעולת הגירוש. אבל הקהילה הבינלאומית כולה, והממשל האמריקאי החדש בפרט, יכולים – וצריכים – להבהיר לישראל שעל מעשים כאלה היא תידרש לשלם מחיר משמעותי.