דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

זינוק בקצב הריסת הבתים בגדה

המנהל האזרחי הרס מתחילת השנה יותר בתי פלסטינים מאשר בכל השנה שעברה. 33 מבני מגורים נהרסו בבקעה ובדרום הר חברון בשבוע האחרון בלבד

בשבוע האחרון הרסו פקחי המנהל האזרחי, מלווים בחיילים ושוטרי מג"ב 33 מבני מגורים בקהילות פלסטיניות בפסאיל, אל חדידייה וירזה בבקעת הירדן ובח'ירבת ביר אל-עיד בדרום הר חברון. כתוצאה מההריסות איבדו את ביתם 238 בני אדם, בהם 129 קטינים. לפי נתוני בצלם, מספרם הכולל מתחילת השנה של מבני מגורים שהרס המנהל בשטח C הוא 103, רובם אוהלים, צריפים ופחונים. התגוררו בהם 706 בני אדם, בהם 341 קטינים. [נתונים אלה כוללים רק את המבנים המשמשים למגורים ולא מבנים אחרים כמו מכלאות צאן, מחסנים ותנורים.]

מדובר בזינוק בקצב הריסת הבתים בשטח C. לשם השוואה, בשנה שעברה הרס המנהל 86 מבני מגורים בשטחי C. ב-2009 נהרסו 28 בתים. לנתונים מלאים.

ישראל שולטת עדיין על כל תחומי החיים של פלסטינים החיים בשטח C, כולל על נושא התכנון והבנייה. למרות זאת, תכניות המתאר הבודדות שהמנהל האזרחי ערך ליישובים פלסטיניים באזור C אינן מאפשרות כל בנייה או פיתוח מעבר לאלה הקיימים. כתוצאה מכך, אין לפלסטינים הגרים באזורים אלה כל אפשרות לבנות את בתיהם באופן חוקי.

בנוסף לכך, חלק מהאזורים בהם הרס המנהל האזרחי בתים הוכרזו על ידי הצבא כ"שטחי אש". כך, כמעט חצי מאזור בקעת הירדן וצפון ים המלח הוכרז כשטחי אש, למרות שחלק משטחים אלה צמודים לצירי  תנועה ראשיים או לשטחים המעובדים על ידי מתנחלים וחלקם אף כוללים שטחים המעובדים על ידי מתנחלים. משמעותה של הכרזה זו היא שישראל אוסרת על התושבים להמשיך ולגור במקום, למרות שהקהילות התגוררו בשטחים אלה עוד לפני כיבוש הגדה. 

האפליה באכיפה בולטת בח'ירבת ביר אל עיד, שבסמוך אליה הוקם בשנת 98 המאחז מצפה יאיר, הנחשב לבלתי חוקי גם על פי הפרשנות הישראלית. בניגוד למדיניות ההריסה של המנהל האזרחי בנוגע לבנייה פלסטינית חסרת היתרים באיזור, אפשרה המדינה למתנחלים להקים את המאחז, אישרה לחברו למים ולחשמל ומשרד השיכון אף מימן לו תשתיות, כולל כביש גישה. 

בצלם קורא למנהל האזרחי להפסיק את מדיניות הריסת הבתים של פלסטינים בשטחי C. על המנהל לתכנן תכניות מתאר עבור יישובים אלה שישקפו את צרכי האוכלוסייה ויאפשרו לה לבנות ולהתפתח.