דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בעיניים פקוחות | בלוג הצילום

"תג מחיר" נובמבר-דצמבר 2018: בחסות הצבא והמשטרה המשיכו המתנחלים לזרוע הרס ביישובים פלסטיניים

ינואר 2019

שוב מתנחלים פגעו ברכושם של פלסטינים, שוב הצבא לא ראה דבר, שוב המשטרה מתקשה לחקור ולאתר את האשמים. שוב – כי הפוגעים הם מתנחלים והנפגעים – פלסטינים.

אין המדובר במקרים חריגים, אלא בביטוי למדיניות הישראלית המיושמת בשטחים שבמסגרתה רכוש, מבנים, שדות או כלי רכב אינם בטוחים וחשופים תמיד לפגיעה של מתנחלים. השלכותיה של מדיניות זו חורגות בהרבה מהנזק שנגרם לרכב או למטע זיתים שכן היא מצליחה להטיל פחד ואימה על הפלסטינים החיים תחת משטר הכיבוש בידיעה שביטחונם האישי ורכושם הם תמיד הפקר ושאין מי שיגן עליהם.

* ב-13 בנובמבר, בעקבות הרג חיילים ליד עפרה, התפרעו עשרות מתנחלים ותקפו מכוניות פלסטיניות בכבישים. האירוע, שאינו נכלל בבלוג זה, יסוקר בפרסום עתידי.

 

ב-25.11.18 לפנות בוקר גילו ארבעה תושבי שכונת א-נקאר שבצפון-מערב אל-מור'ייר כי בכלי הרכב שלהם נוקבו כל הצמיגים ועל קירות בתיהם רוססו סיסמאות. מצפון לכפר הוקמה נקודת ההתנחלות עדי עד. צילום: איאד חדאד, בצלם
בעל המכונית שבתמונה, מוג'אהד נעסאן, אמר בעדות שמסר באותו יום לתחקירן בצלם, איאד חדאד: השכן שלי העיר אותי לפנות בוקר ואמר שאצא לראות מה המתנחלים עשו. אחר כך, כולנו התקשינו לחזור לישון. פחדנו שהמתנחלים עדיין בכפר ושהם ייפגעו בנו. ביולי הם כבר השחיתו את האוטו שלנו ועוד עשרה כלי-רכב וריססו סיסמאות באותה שכונה. הגשנו אז תלונה במת"ק ובאו שוטרים ישראלים. אבל עד עכשיו לא קרה עם זה כלום. הם חזרו לתקוף כי הם לא חוששים שיעשו להם משהו. עד מתי זה יימשך ככה?״
אל-מור'ייר, 25.11.18
ב-23.11.18 לפנות בוקר גילו תושבי שכונת אל-בורג' של הכפר בית איכסא, שהופרדה מהכפר על-ידי גדר ההפרדה ובסמוך אליה הוקמה (בשטח הגדה) שכונת רמות, כי כתובות רוססו על שני כלי רכב וצמיגיהם של כ-14 כלי רכב נוקבו. התמונות צולמו על-ידי תושבים בשכונה.
שכונת אל-בורג' בבית איכסא, 23.11.18
ב-23.11.18 גילו תושבי עסירה אל-קיבלייה שמדרום לשכם כי מתנחלים ניקבו את צמיגיהם של 17 כלי-רכב בכפר. בחווארה מצאו התושבים 11 כלי-רכב נוספים שצמיגיהם נוקבו. המתנחלים ריססו כתובות על חלק מכלי הרכב ועל גדרות בתים ובחווארה גם על גדר בית הספר. בין שני הכפרים הוקמה ההתנחלות יצהר. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם.
עסירה אל-קיבלייה, 23.11.18
חווארה, 23.11.18. התמונות באדיבות עריית חווארה
חווארה, 23.11.18
חווארה, 23.11.18
בבוקר ה-11.12.18 התעוררו תושבים בכפר ביתין שמצפון מזרח לרמאללה וגילו כי מתנחלים ריססו סיסמאות על מכוניות וניקבו את צמיגיהן של 24 וכן של שתי משאיות. ב-17 מהמכוניות נוקבו כל ארבעת הצמיגים. נוסח הכתובות: "אנחנו לא ישנים כשם ה' מחולל", "אני לא נרדם כשנשפך פה דם". כלי-הרכב שניזוקו חנו בשכונת א-תינה הסמוכה לכביש 60, ובמרכז הכפר, בסמוך לבית הספר לבנות. האירוע תועד במצלמת האבטחה של בית הספר. בסמוך לכפר הוקמו ההתנחלויות גבעת אסף ועפרה. צילום: איאד חדאד, בצלם.
ביתין, 11.12.18
ביתין, 11.12.18
ביתין, 11.12.18
ביתין, 11.12.18
ב-18.12.18 בבוקר, הופתעו תושבי הכפר יאסוף, השוכן מצפון-מערב לעיר סלפית, לגלות כי כתובות רוססו על גדרות בתים ועל מכוניות, שחנו ברחובו הראשי של הכפר, וצמיגיהן נוקבו. נוסח הסיסמאות: "יהודים להתעורר", "עם ישראל חי" ו-"העם דורש תחריבו אש". על קיר המסגד רוסס מגן דוד. בסמוך לכפר הוקמו ההתנחלויות כפר תפוח, רחלים ונופי נחמיה. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם.
יאסוף, 18.12.18
ב-20.12.18, בשעות הבוקר גילו תושבי שכונת אל-ר'ראבלי בבית חנינא, שבצמוד אליה הוקמה (בשטח הגדה) שכונת פסגת זאב, כי צמיגיהם של 27 כלי-רכב נוקבו ועל קיר אחד הבתים רוססה הכתובת "מוות לרוצחים, אנחנו לא ישנים ששם ה' מחולל". האירוע תועד במצלמות אבטחה. צילום: עאמר עארורי, בצלם.
ב-23.12.18 גילה החקלאי ברכאת מור מח'ירבת סוסיא שמתנחלים עקרו 110 שתילי זיתים בני שנתיים במטע שלו, 400 מטר מזרחית לכפר ח'ירבת סוסיא. במרחק של חצי ק"מ מדרום לכפר הוקמה ההתנחלות סוסיא. צילום: נסר נוואג'עה, בצלם.
סוסא, 23.12.18


בלוג הצילום בעיניים פקוחות של בצלם מופץ תחת רישיון ייחוס 4.0 בין־לאומי של Creative Commons. ניתן לעשות שימוש חופשי בתמונות המופיעות כאן, אך יש לציין את שם הצלם/ת ואת ארגון "בצלם" כיוצרים בכל שימוש פומבי בהן.