דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בעיניים פקוחות | בלוג הצילום

חסרי הגנה: מתנחלים פוגעים ברכושם של פלסטינים בגדה המערבית, בגיבוי הרשויות

יוני 2018

אלימות מתנחלים היא חלק משגרת החיים של פלסטינים בגדה המערבית. כשפלסטינית יוצאת בבוקר מביתה היא עלולה לגלות שצמיגי מכוניתה נחתכו, כשחקלאי פלסטיני יוצא לשדה הוא עלול לגלות שעצי הזית שלו הושחתו ואף שכבשיו נשחטו. בחודש אפריל בלבד תיעדנו 14 תקיפות מתנחלים ברחבי הגדה.

ישראל היא זו המאפשרת מציאות זו, על-ידי חוסר אכיפה מכוון ושליחת חיילים לאבטח מתנחלים תוקפים ואף לסייע להם במעשי האלימות, והיא הנהנית מפרותיה. מדיניות זו יוצרת מציאות בה שום רכוש, מבנה, שדה או רכב אינם בטוחים ומתנחלים יכולים לעשות בהם כרצונם ללא השלכות. השלכות מדיניות זו חורגות בהרבה מנזק שנגרם לגופם ולרכושם של אנשים ספציפיים, שכן היא יוצרת אפקט מצנן של חיים בידיעה שאין דין ואין דיין, וגופך ורכושך הם הפקר. זהו חלק בלתי נפרד משגרת הכיבוש, המלווה באימה מתמשכת מפני הבאות.

התמונות המוצגות למטה מתעדות 9 מתוך 14 תקיפות שבוצעו בחודש אפריל האחרון. לדיווחים על עשרות מקרים נוספים ולתיעוד וידיאו של אלימות מתנחלים היכנסו לדף השער בנושא.

 

ב-13.4.18 תקפו מתנחלים את ניזאם מועטאן, בן 43, תושב בורקה שבמחוז רמאללה, בזמן שרעה את צאנו ביחד עם בנו בן ה-13. בעדות שמסר לתחקירן בצלם איאד חדאד, סיפר: הם (המתנחלים) תקפו אותנו המון פעמים בעבר. אין להם רחמים ולא חמלה. לא יכולתי להדוף אותם כי הייתי שם לבד עם הבן הקטן שלי. הם רדפו אחרינו ויידו עלינו אבנים. כשרצנו, לא הצלחנו לקחת אתנו את כל העדר. כבשה אחת התעכבה. המתנחלים הכו אותה בראש ובגב עם מוטות ברזל עד שהרגו אותה.
בליל ה-20.4.18 נכנסו מתנחלים לכפר בורקה שבמחוז רמאללה, השחיתו את צמיגיהם של 40 כלי רכב וריססו סיסמאות וכתובות נאצה על קירותיהם של חמישה בתים. צילום: עלי מועטאן, בורקה, 21.4.18.
ב-4.4.18 לפנות בוקר נכנסו שלושה מתנחלים לכפר פרעתא, השחיתו את צמיגיהן של חמש מכוניות וריססו על חלקן ועל גדר בית סיסמאות נאצה. האירוע תועד במצלמת האבטחה של אחד הבתים בשכונה. בתמונה: באסל סאלח בודק את צמיגי מכוניתו. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 4.4.18.
כתובת "די לצווים המנהליים" שריססו המתנחלים על גדר ביתו של מחמוד סלאח בפרעתא. צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 4.4.18.
כתובת "די לצווים המנהליים" שריססו המתנחלים על מכוניתו של רבחי א-טוויל בפרעתא. צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 4.4.18.
ב-25.4.18 לפנות בוקר נכנסו מתנחלים לכפר לדיר עמאר שבמחוז רמאללה, השחיתו את צמיגיהם של שמונה כלי-רכב וריססו כתובות. בתמונה: הטנדר של מוחמד חוסיין שצמיגיו הושחתו. צילום: איאד חדאד, בצלם, 26.4.18.
הכתובת "כאן גרים תומכי טרור. לגרש או להרוג" שריססו מתנחלים על בית בכפר בורקה שבמחוז רמאללה. צילום: איאד חדאד, בצלם, 21.4.18.
בליל ה-25.4.18 נכנסו מתנחלים לכפר ג'אלוד שבמחוז שכם, השחיתו את צמיגים של ארבעה כלי-רכב, בהם אוטובוס, וריססו סיסמאות על קירות בתים. בתמונה: הכתובת "תנו לנו לטפל בהם" שרוססה על קיר ביתו של מוחמד חמוד. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 26.4.18.
ב-29.4.18 לפנות בוקר נראו שני מתנחלים כשהם מנקבים צמיגי מכוניות בכפר תורמוסעיא שבמחוז רמאללה. השניים נכנסו למכונית ונסעו לכיוון ההתנחלות עדי עד. בכפר הושחתו צמיגיהם של תשעה כלי-רכב ורוססו סיסמאות על שלושה קירות. בתמונה: הכתובת "לעשות נקמה בגויים" שרוססה בכפר. צילום: איאד חדאד, 29.4.18.
הכתובת "דש לאברהם רבין", שריססו מתנחלים על קיר בית בכפר ג'אלוד שבמחוז שכם. צילום: סלמא א-דיבעי, 26.4.18.
הכתובת "לגרש או להרוג" שריססו מתנחלים על קיר בית בכפר א-סאווייה שבמחוז שכם. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 18.4.18.
בליל ה-17.4.18 נכנסו מתנחלים לכפרים א-סאוויה וא-לובן א-שרקייה שבמחוז שכם, השחיתו בכל אחד מהם את צמיגיהם של 26 כלי-רכב, וריססו סיסמאות על קירות בתים. בתמונה: מוחמד ח'דיר, תושב א-סאוויה ליד הכתובת "די לצווים המנהליים" שריססו מתנחלים בכפר. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 18.4.18.
כבשתו של עומר מועטאן שמתנחלים הרגו בכפר בורקה ב-13.4.18.
הכתובת "לגרש או להרוג" שריססו מתנחלים על קיר בית בכפר א-סאווייה שבמחוז שכם. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 18.4.18.
מכונית שמתנחלים השחיתו את צמיגיה בכפר ג'אלוד שבמחוז שכם. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 26.4.18.
הכתובת "תנו לנו לטפל בהם" שרוססה על קיר בית בכפר ג'אלוד שבמחוז שכם. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 26.4.18.
הכתובת "ניקח גורלנו בידינו" שרוססה על קיר בית בכפר ג'אלוד שבמחוז שכם. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 26.4.18.
הכתובת "תנו לנו לטפל בהם" שרוססה על קיר בית בכפר ג'אלוד שבמחוז שכם. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 26.4.18.
ב-27.4.18 נודע לג׳מילה שחאדה, תושבת עוריף שבמחוז שכם, בת 81, מפי תושב אחר בכפר, ש- 14 עצי הזית שלה, בחלקה הממוקמת 800-500 מטר מההתנחלות יצהר, נכרתו. בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי, סיפרה: ״המתנחלים לא השאירו אף עץ באדמה שלנו. לא הצלחתי להגיע לשם כי אני מפחדת להגיע לאזור הזה לבד בגלל הנוכחות של המתנחלים. אני מפחדת שהם ייפגעו בי. אני מפחדת גם על הבנים שלי. אמרתי להם שלא ילכו לשם לבד. בגלל שהם עובדים בישראל, הם לא רוצים להגיש תלונה כדי שלא ייקחו להם את ההיתרים. יש להם משפחות לפרנס. לא נשאר לי כלום. זו החלקה שקיבלתי בירושה מאבא שלי.
הכתובת "תלחמו באויב. תג מחיר" שריססו מתנחלים על מכל מים בכפר עוריף שבמחוז שכם. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 29.4.18.
ב-27.4.18 שברו מתנחלים 54 עצים ושלוש גפנים באדמותיהן של משפחות בכפר עוריף שבמחוז שכם. בתמונה: עץ ששברו מתנחלים באדמתה של היאם סבאח. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 29.4.18.
הכתובת "תלחמו באויב. תג מחיר" שריססו מתנחלים על מכל מים בכפר עוריף שבמחוז שכם. צילום: סלמא א-דיבעי,, בצלם, 29.4.18.
עץ שניסרו מתנחלים באדמתה של היאם סבאח. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 29.4.18.
עץ נוסף שהשחיתו מתנחלים באדמתה של היאם סבאח. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 29.4.18.


בלוג הצילום בעיניים פקוחות של בצלם מופץ תחת רישיון ייחוס 4.0 בין־לאומי של Creative Commons. ניתן לעשות שימוש חופשי בתמונות המופיעות כאן, אך יש לציין את שם הצלם/ת ואת ארגון "בצלם" כיוצרים בכל שימוש פומבי בהן.