דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בעיניים פקוחות | בלוג הצילום

סיור במסאפר יטא, עם התגברות המאמצים לגרש את תושביו

מארס 2016

מחר, ב-23 במארס יתקיים בבג"ץ דיון בעתירה של תושבי מסאפר יטא נגד התכנית של הרשויות הישראליות לגרשם מבתיהם בטענה שהם גרים בשטח האש 918. דיון זה מתקיים לאחר שהליך הגישור בתיק, שנמשך כשנתיים, הסתיים בלא תוצאות. לפני כחודש, מיד לאחר סיום הליך הגישור בלא כלום, הרסה המדינה 22 בתי מגורים בקהילות ח'ירבת ג'ינבה וח'ירבת חלאווה.

לקראת הדיון השבוע יצאנו לסיור בשטח. ביקרנו ביישובים ח'ירבת ג'ינבה, אל-פח'ית וח'ירבת אל-מופקרה, והשקפנו על ביר אל-עיד, ועל המאחזים מצפה יאיר וחוות לוציפר.

התמונות צולמו על-ידי אסנת סקובלינסקי, מנהלת הניו מדיה של בצלם.

קוביות בטון שהציב הצבא בדרך הגישה המערבית לאזור מסאפר יטא. ניתן לראות את בתי ח'ירבת ג'ינבה בתחתית העמק.
מערת מגורים בח׳ירבת ג׳ינבה. תושבי האזור חיו באורח מסורתי במערות, והשתמשו בהן כחלל משפחתי משותף, למגורים ולבישול וכמקום מחסה לצאן. כיום מונעות מהן הרשויות הישראליות לפתח את יישוביהם לפי צרכי הקהילה והם נאלצים להמשיך לגור בצפיפות במערות העתיקות.
הכניסה לאחת המערות העתיקות בח׳ירבת ג׳ינבה.
תלמידי בית הספר בח׳ירבת פח'ית מחכים להסעה שתחזיר אותם לביתם בסוף יום הלימודים. תלמידים מקהילה אחרת באזור נזקקים לליווי של חיילים כהגנה מפני אלימות המתנחלים בדרכם לבית הספר.
הריסות של בית בח׳ירבת ג'ינבה. המנהל האזרחי לא מאפשר לפלסטינים תושבי האזור לקבל היתרי בנייה, בעילה שהם גרים בשטח אש. בפברואר הרס המנהל יותר מעשרים בתי מגורים באזור.
רועה צאן ממסאפר יטא. תושבי האזור מתפרנסים בעיקר מחקלאות בעל (חקלאות מסורתית) ורעיית צאן. הנשים מייצרות את ה"קישק", לבנה מיובשת מחלב צאן שנחשבת למעדן ונמכרת ברחבי הגדה המערבית.
מכלאות צאן בח'ירבת ג'ינבה.
החקלאות המסורתית מסתמכת על חסדי מזג האוויר ומחייבת זריעה בשטחים נרחבים. בשנים האחרונות קיים הצבא אימונים באזור מספר פעמים, תוך פגיעה ביבולים.
חורבות המסגד של ח'ירבת אל-מופקרה, שנהרס בטענה שנבנה ללא היתר. המדינה החריגה את הקהילה משטח האש, אולם עדיין מסרבת לתת לתושביה היתרי בנייה.
זינב ורסמייה אבו עראם, אם ובתה, ליד דיר הצאן שלהן בח׳ירבת ג׳ינבה.
בתי קהילת ח'ירבת אל-מופקרה.
דרך המחברת בין אל-פח'ית לח'ירבת א-ספאיי א-תחתא. הרשויות הישראליות אינן ממלאות את חובתן לדאוג לתשתית ראויה לצורכי הקהילה הפלסטינית באזור, ומונעות מהתושבים לספק את צורכיהם בעצמם. המנהל האזרחי מונע סלילת כבישים באזור ולרבים מהכפרים ניתן להגיע רק ברכב שטח.


בלוג הצילום בעיניים פקוחות של בצלם מופץ תחת רישיון ייחוס 4.0 בין־לאומי של Creative Commons. ניתן לעשות שימוש חופשי בתמונות המופיעות כאן, אך יש לציין את שם הצלם/ת ואת ארגון "בצלם" כיוצרים בכל שימוש פומבי בהן.