דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בעיניים פקוחות | בלוג הצילום

הגבלות חונקות את שכונת באב אל-מג'ליס בעיר העתיקה

פברואר 2016

בלב העיר העתיקה במזרח ירושלים נמצאת שכונת באב אל-מג'ליס אל-איסלאמי, הנקראת גם "באב א-נאזר". השכונה, צמודה ממזרח לרחוב הראשי אל-ואד (הגיא), שמוביל משער שכם (באב אל-עאמוד) לכניסה לכותל המערבי. בניצב לרחוב אל-ואד, עובר דרך השכונה רחוב באורך כמאה מטרים, המקשר מזרחה בין רחוב זה לבין מסגד אל-אקצה. זהו אזור היסטורי, שבו התקיימו עד לאחרונה חיים חברתיים ותרבותיים עשירים של תושבי העיר העתיקה. התמונות שלפניכם צולמו על-ידי יואב גרוס, מנהל מחלקת הווידיאו של בצלם, שסייר בשכונה עם מוסעב עבאס, תחקירן השטח של בצלם במזרח ירושלים.

בשכונת באב אל-מג'ליס חיים כ-350 תושבים ומשרדי הווקף האיסלאמי ממוקמים בה. זוהי שכונה קטנה, שיש בה שני בתים פרטיים וחמישה מתחמי דירות, המכונים "חוש", הבנויים כל אחד סביב חצר פנימית. קראו עוד על השכונה

מימין ומשמאל: כניסות לשניים מה"חושים" - מתחמי דירות, שבהם חיים כ-300 בני הקהילה האפריקאית.
מעבר המוביל לאחד ה"חושים". משפחות הקהילה הגיעו לירושלים מצ'אד, סנגל וסודאן לפני כמאה שנים.
אחד ממתחמי המגורים של הקהילה האפריקאית ששופץ בשנים האחרונות.
בקיץ 2014 הציבה המשטרה מחסום בכניסה לשכונה ומאז סובלים כל תושביה מהגבלות תנועה קשות, הפוגעות בשגרת חייהם ובפרנסתם.
בקצה השני של השכונה, בכניסה למתחם של מסגד אל-אקצה, ישנו מחסום משטרתי נוסף. מאז שנת 2013 מטילה ישראל הגבלות גוברות והולכות על גישת המתפללים המוסלמים למתחם.
שכונה שהייתה פעם שוקקת חיים, הפכה שוממת. החנויות נסגרו, בעלי העסקים איבדו את פרנסתם.
ילדי השכונה נהגו להגיע אחר הצהריים לעמותת הקהילה האפריקאית בשכונה, <a href="http://www.btselem.org/hebrew/jerusalem/20160228_bab_al_majles#testimony1">שם קיבלו סיוע בהכנת שיעורים</a> ותמיכה נפשית והשתתפו פעילויות פנאי. ההגבלות על התנועה הביאו להפסקת פעילותה של העמותה בדצמבר 2015 וכעת אין לילדים כתובת.
תושב השכונה שיח' מוסא התנדב לאחרונה לנסות להפעיל מחדש את עמותת הקהילה האפריקאית, לאחר שפעילותה הופסקה.
המתפרה שהפעילה העמותה האפריקאית הושבתה משום שהנשים מתקשות להגיע למקום. מנאר אידריס, שניהלה את העמותה עד לאחרונה, <a href="http://www.btselem.org/hebrew/jerusalem/20160228_bab_al_majles#testimony1">סיפרה בעדותה</a>: "לפני שלוש שנים הצלחנו להפעיל פרויקט של מתפרה. הנשים תפרו בגדים לפי הביקוש של הסוחרים ומכרו את המוצרים, מה שסיפק להן מקור הכנסה. בפרויקט השתתפו 15 נשים".
ג׳יבריל בלאלה,. תלמיד בן 14, עומד ליד הדוכן של משפחתו. אין טעם להוציא את הסחורה, כי איש כמעט אינו בא לקנות <a href="http://www.btselem.org/hebrew/jerusalem/20160228_bab_al_majles#testimony2">ואביו נאלץ לחפש פרנסה חלופית.
רחאב כפרעני, בת 54 תושבת השכונה ובעלת דוכן ברחוב הראשי, מחכה לשווא לקונים שעליהם הסתמכו היא <a href="http://www.btselem.org/hebrew/jerusalem/20160228_bab_al_majles#testimony14">ואחותה מית'אל</a> כדי לפרנס את עצמן ואת ילדיהן.
הכניסה למתחם אל אקצה, מקום הומה אדם בימים כסדרם,  עומדת שוממה. מרוואן אל-בשיתי, שחי כל חייו בשכונה, סיפר <a href="http://www.btselem.org/hebrew/jerusalem/20160228_bab_al_majles#testimony3">בעדותו לבצלם</a>: "לילדי העיר העתיקה אין מגרשי ספורט או גני משחקים, אז החצר של מסגד אל-אקצה הייתה מקום המפגש והמשחק שלהם. אני ושאר תושבי העיר העתיקה בילינו שם את הילדות שלנו. היום השוטרים מונעים את הילדים להיכנס לחצר ולשחק".


בלוג הצילום בעיניים פקוחות של בצלם מופץ תחת רישיון ייחוס 4.0 בין־לאומי של Creative Commons. ניתן לעשות שימוש חופשי בתמונות המופיעות כאן, אך יש לציין את שם הצלם/ת ואת ארגון "בצלם" כיוצרים בכל שימוש פומבי בהן.