דילוג לתוכן העיקרי
דחפור של הצבא מוביל סלעים לחסימת דרך במסאפר יטא, 9.11.17. צילום: נידאל יונס, ראש מועצת מסאפר יטא, תושב ח'רבת ג'ינבה.
תפריט
מהשטח
נושאים

הצבא הטיל הגבלות חמורות על תנועת תושבי ארבע קהילות במסאפר יטא

מאז ה-9.11.17 מטיל הצבא הגבלות על תנועתם של תושבי ארבע קהילות באזור מסאפר יטא שבדרום הר חברון: ח'ירבת אל-חלאווה, ח'ירבת ג'ינבה, ח'ירבת אל-פח'ית וח'ירבת אל-מרכז. בקהילות אלה גרים כ-600 תושבים, כמחציתם קטינים. תושבים שרוצים לצאת מהאזור נאלצים לנסוע עד לחסימה ולהותיר שם את רכבם. אז הם נאלצים ללכת ברגל מרחק של מאות מטרים, עד לכביש הראשי באזור, ומשם לקחת מונית ליעדם.

קהילות אלה אינן מחוברות לרשת המים והן תלויות במים שמעבירים להם ארגוני הסיוע באמצעות משאיות מדי יום. מאז ה-15.11.17, בשל הגבלות התנועה, הארגונים אינם יכולים להעביר להם את המים והתושבים סובלים ממחסור.

במשך ארבעה ימים הגיעו כוחות של הצבא וחסמו דרכים, כמפורט להלן:

ביום ה', ה-9.11.17, בשעה 9:00 בבוקר, הגיעו לאזור כוחות של הצבא, מצוידים בדחפור. הם סגרו את הדרכים המובילות מח'ירבת ג'ינבה, ח'ירבת אל-פח'ית וח'ירבת אל-חלאווה לכביש הראשי 317. הכוחות חסמו את הדרכים באמצעות ערימות עפר ואבנים. חסימות אלה מנעו מהתושבים להגיע אל הכביש הראשי, ואולם הן לא מנעו מהם לעבור בין הקהילות עצמן.

ממילא, לאחר שהצבא עזב, פתחו תושבי הקהילות את החסימות באופן חלקי ומכוניות יכלו לעבור דרכן. ב- 15.11.17 חזרו כוחות הצבא למקום וחסמו מחדש את הדרכים.

בנוסף, בהדרגה חסם הצבא גם את הדרכים המקשרות בין הקהילות: ב-15.11.17 הוא חסם את היציאה מח'ירבת אל-מרכז. ב-19.11.17 הוא חסם את היציאה מח'ירבת אל-חלאווה וב-20.11.17 הוא חסם את ח'ירבת אל-פח'ית. בנוסף, באותו היום חסם הצבא גם דרך חלופית וצרה שפתחו תושבי האזור ליד אחת החסימות המובילות לכביש הראשי.

עד היום, 26.11.17, לא הוסרו הגבלות אלה. זאת, למעט חסימה אחת שהצבא פתח ב-22.11.17 באופן זמני כדי להגיע לח'ירבת אל-חלאווה במטרה להרוס את אחד הבתים שם. עם סיום ההריסה, הכוחות חסמו שוב את הדרך.

תושבי קהילות אלה וקהילות נוספות במסאפר יטא סובלים כבר עשרות שנים מהתנכלויות בלתי פוסקות של ישראל שאינה מאפשרת להם חיבור לתשתיות והורסת שוב ושוב את בתיהם בניסיון לגרשם ממקום מושבם. בסוף שנות ה-70 הכריז הצבא על שטח נרחב באזור מסאפר יטא, שבו קיימות 12 קהילות פלסטיניות, כ"שטח אש 918" ובשנות התשעים גירש הצבא את תושביו מבתיהם. התושבים הורשו לשוב לאחר שבעקבות כמה עתירות שהגישו התושבים הוציא בג"ץ צו ביניים שמנע מהמדינה להרוס שוב את בתיהם עד להכרעה בהן. ואולם מאז ממשיכות הרשויות להתנכל לתושבי האזור בניסיון לגרשם מבתיהם.