דילוג לתוכן העיקרי
מכונית פלסטינית מתרחקת מתעלה שחפר הצבא בדרך המובילה למסאפר יאטא. צילום: נסר נוואג'עה, בצלם, 26.12.17
תפריט
מהשטח
נושאים

הצבא החמיר את הגבלות התנועה במסאפר יטא במסגרת המאמצים לגרש את תושבי האזור

מתחילת נובמבר 2017 מטיל הצבא הגבלות חמורות על תנועת תושבי הקהילות הפלסטיניות במסאפר יטא שבדרום הר חברון. תחילה חסם הצבא כמה דרכים באזור באמצעות ערימות עפר וסלעים. בהמשך, לאחר שהתושבים פתחו חלק מהן, חפר הצבא תעלות עמוקות ורחבות כדי לחסום את דרכם.

תושבי קהילות מסאפר יאטא סובלים כבר עשרות שנים מהתנכלויות בלתי פוסקות של ישראל, שאינה מאפשרת להם להתחבר לתשתיות והורסת שוב ושוב את בתיהם בניסיון לגרשם ממקום מושבם. העברה בכפייה של תושבים מהווה פשע מלחמה. זאת, גם אם יאלצו לעזוב את בתיהם, לכאורה מרצונם, לאחר ששמדיניותה של ישראל תיצור עבורם מציאות חיים מייאשת וקשה מנשוא.


דחפור של הצבא משחית דרך המובילה למסאפר יאטא. צילום: נסר נוואג'עה, בצלם, 26.12.17

ב 9.11.17 חסם הצבא באמצעות ערימות עפר וסלעים את הגישה ברכב לשלוש קהילות באזור: ח'ירבת אל-חלאווה, ח'ירבת ג'ינבה, ח'ירבת אל-פח'ית. תושבים שרצו לצאת מהאזור נאלצו לנסוע עד לחסימה ולהותיר שם את כלי-רכבם, להמשיך ברגל מרחק של מאות מטרים, עד לכביש הראשי באזור, ומשם לנסות לתפוס מונית ליעדם.

כמה ימים לאחר החסימה פתחו התושבים חלקית את הדרכים אולם ב-15.11.17, שב הצבא וחסם את הדרכים ובנוסף חסם גם את דרך היציאה מח'ירבת אל-מרכז. ב-19.11.17 וב-20.11.17 חסם הצבא שוב את הדרכים לקהילות ח'ירבת אל-חלאווה וח'ירבת אל-פח'ית, שהתושבים פתחו בעצמם. התושבים שוב פתחו, באופן חלקי בלבד, חלק מהדרכים אך ב-26.12.17 הציב הצבא סלעים וחפר באמצעות דחפור שלוש תעלות עמוקות ורחבות המונעות את הגישה לשלוש דרכים ראשיות שמובילות לכביש 317: ח'שם אל-בטם, ביר אל-עד ודרך א-תוואני. בכך, חסם הצבא את תנועתם של תושבי מסאפר יטא כמעט לחלוטין והותיר אותם כלואים באזור. חמישה ימים לאחר מכן הצליחו התושבים לפתוח מחדש את דרך ח'שם אל-בטם למעבר מכוניות פרטיות וטרקטורים, וב-30.1.18 פתחו באותו אופן גם את דרך ביר אל-עיד, אך תנאי הדרך אינם מאפשרים העברת עגלה נגררת עם מים, מספוא או מצרכים ליישובים מבודדים אלה.

כבר שלושה חודשים שתושבי מסאפר יטא סובלים מהגבלות חמורות על תנועתם, ונאלצים לכת ברגל למרחקים ניכרים, לעיתים בתנאי מזג אוויר קשים, או לעבור ברכב בדרך לא דרך המזיקה למכוניות ואינה מאפשרת העברת משאות. הגבלות אלה אינן אלא צעד נוסף בשורה של התנכלויות והתעמרויות של הרשויות בתושבי האזור, במסגרת מאמציהן לגרשם מבתיהם ומאזור מגוריהם.

Thumbnail
קצין צבא חוצה תעלה שחפר הצבא כדי להגביל את תנועת תושבי מסאפר יאטא. צילום: נסר נוואג'עה, בצלם, 26.12.17

להלן עדויות שגבו תחקירני השטח מוסא אבו השהש ומנאל אל-ג'עברי ב-27.12.17:

עדותו של חמזה אבו עראם, בן 29, נשוי ואב לילד, חקלאי, תושב ח'ירבת אל-מג'אז שבמסאפר יטא:

לי ולאבא שלי יש יותר מ-150 ראשי צאן. כשלא יורד גשם אני נאלץ, כמעט מדי יום, לנסוע עד יטא כדי לקנות לצאן מים ומספוא וגם להצטייד מצרכים לבית. אני נוסע בטרקטור שמחובר אליו מכל מים נגרר, שאני ממלא שם. עד החסימות בחודש נובמבר הנסיעה מאל-מג'אז ליטא לקחה לי בערך שעה לכל כיוון. נסעתי בדרכי עפר חקלאיות דרך ביר אל-עד או שעב אל-בטם או א-תוואני. בדרך כלל העדפתי לנסוע דרך א-תוואני כי זו הדרך הכי קצרה - 12 ק"מ.

בחודש נובמבר, הצבא הציב חסימות עפר על שלוש הדרכים המובילות החוצה ממסאפר יאטא, אבל התושבים פתחו אותן חלקית והמשכנו לעבור איכשהו. אתמול הגיעו שוב כוחות של הצבא וחפרו תעלות בשלושת הדרכים. כשראיתי את התעלות הייתי בהלם. הן ברוחב של כשלושה מטרים ובעומק של יותר משני מטרים. הבנתי שאף אחד מאיתנו לא יוכל לעבור בדרכים האלה במכוניות או עם טרקטורים.

אתמול לא ניסיתי אפילו לנסוע ליטא, בגלל התעלות. אבל היום אני הייתי חייב לנסוע לקנות מספוא לצאן ולהסדיר את התשלום לסוחר המספוא. רכבתי על חמור עד א-תוואני. יצאתי מהבית שלי ב-8:30 והגעתי ליטא ב-11:00.

אני מאוד מודאג ולא יודעת איך אוכל להביא באופן שוטף אוכל ומים לצאן ומצרכים לבית. החמור לא יוכל לסחוב את כל זה. ואם מישהו מבני המשפחה שלי יחלה, איך נוכל לקחת אותו למרפאה ביטא?

סגירת הדרכים נועדה להקשות עלינו ולהכריח אותנו לעזוב את האזור אבל זה לא בא בחשבון. אני מאוד מקווה שהסבל שלנו ייגמר.

 


הריסת מבנה בח'ירבת ג'ינבה, 2.2.16. תיעוד וידיאו: נסר נוואג'עה, בצלם

עדותה של מאג'דה רבעי, בת 36, נשואה ואם לארבעה, מזכירה במועצה המקומית יטא, תושבת ח'ירבת ג'ינבה שבמסאפר יטא:

אני נשואה לג'ברין רבעי ויש לנו ארבעה ילדים, הבכור בן 15 והכי קטן בן תשעה חודשים. אני עובדת בכל ימי השבוע. עד אתמול, כל בוקר הגיע רכב של המועצה ואסף את העובדים. היינו נוסעים דרך ביר אל-עיד ולפעמים דרך שעב אל-בטם. הנסיעה לקחה בערך חצי שעה.

בסוף נובמבר ובמהלך דצמבר הצבא חסם כמה דרכים שמובילות למסאפר יטא באמצעות ערימות עפר אבל החקלאים והתושבים פתחו אותן חלקית ויכולנו להמשיך לנסוע. אתמול בבוקר נסעתי כרגיל לעבודה, ומאוחר יותר נודע לי שהצבא סגר את שלוש הדרכים למסאפר יאטא – דרך ביר אל-עיד, שעב אל-בטם וא-תוואני. מאוד נלחצתי. לא יכולתי לחזור הביתה ונאלצתי לישון אצל קרובי משפחה שלי ביטא. היום אני חייבת לחזור הביתה כי יש לי ילדים קטנים. אחרי שאסיים את העבודה אסע ברכב העבודה עד התעלה בביר אל-עיד ומשם לא תהיה לי ברירה אלא להמשיך ברגל, לפחות שני קילומטר. מזג האוויר לא נעים וזה יהיה קשה.

לא נוכל להמשיך ככה הרבה זמן, במיוחד עם הגשמים והבוץ בדרכים הלא סלולות. הבנתי מבעלי ששום סוג של רכב לא יכול לעבור כרגע. אם זה יימשך לא אוכל להגיע למקום העבודה שלי. לא רק אני אסבול מהחסימות אלה, אלא גם הילדים שלי וקרובי משפחה. אי אפשר יהיה לקחת את הילדים למרפאה ביטא וגם בשביל חמי, שצריך לקנות לצאן שלו מספוא ומים זו תהיה בעיה גדולה. סגירת הדרכים היא בעצם מצור חמור על התושבים ופגיעה בחיים של כל התושבים במסאפר. המטרה היא להפעיל עלינו לחץ כדי שנתפנה מהאזור. זו הפרה של הזכויות האנושיות הכי בסיסיות שלנו.

עדותו של נביל אבו עראם, בן 33, נשוי ואב לשניים, מורה בבית ספר בג'ינבה, תושב יטא:

אני מורה למתמטיקה ועובד כבר חמש שנים בבית הספר היסודי המעורב בג'ינבה שבמסאפר יטא. אני מגיע לבית הספר במכונית הפרטית שלי ויחד איתי נוסעים עוד כמה מורים. אנחנו נוסעים דרך ביר אל-עיד כי זו הדרך הכי קצרה. לפעמים אנחנו נוסעים בדרכים האחרות, דרך שעב אל-בטם או א-תוואני, כי יש מורים שמגיעים לבית ספר באל-פח'ית. כל הדרכים האלה הן חקלאיות לא סלולות.

בחודש נובמבר הצבא הציב מכשולי עפר בשלושת הדרכים וחסם אותן למעבר כלי רכב. החקלאים והתושבים פתחו אותן באופן חלקי במהלך החודש, והמשיכו לנסוע בהן. אבל אתמול דחפורים של הצבא חפרו תעלות עמוקות בשלושת הדרכים האלה ועכשיו אף כלי רכב לא יכול לנסוע בהן. לכן אני ושאר המורים נסענו הבוקר במכונית שלי עד התעלה שנחפרה בביר אל-עיד, ושם חניתי והמשכנו ברגל עד בית הספר. הלכנו שני ק"מ בערך וזה לקח לנו בערך חצי שעה. בסוף יום הלימודים עשינו אותו דבר וזה לקח לנו יותר, בסביבות 45 דקות כי זה עליה ודרך קשה להליכה. בעבר, הנסיעה מיטא לקחה לי כ-20 דקות.

אנחנו סובלים מאוד מחסימת הדרכים, במיוחד בימי קור וגשם. אם זה ימשך יהיה לי קשה להמשיך ללמד בבית הספר הזה.

ח'רבת א-תבאן. צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס, 30.1.13
הכפר ח'ירבת א-תבאן במסאפר יאטא. צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס, 30.1.13

ח'רבת אל-מרכז. צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס, 30.1.13

הכפר ח'ירבת אל-מרכז במסאפר יאטא. צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס, 30.1.13