דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

דו"ח "חוסר אחריות", מקרה לדוגמא: חיילים ירו למוות בחסן חמיד, בן 17, בכפר תוקוע שבמחוז בית לחם, ב-13.9.08. לא נפתחה חקירת מצ"ח.

דו"ח "חוסר אחריות", מקרה לדוגמא: חיילים ירו למוות בחסן חמיד, בן 17, בכפר תוקוע שבמחוז בית לחם, ב-13.9.08. לא נפתחה חקירת מצ"ח.

מעדויות שגבה בצלם עולה שביום שבת, 13.9.08, יידו כמה צעירים מהכפר תקוע אבנים על שני ג'יפים צבאיים שעמדו בכביש הראשי של הכפר, אולם העימותים היו קלים והחיילים לא השתמשו בנשק.

מעדויות של עדי ראייה עולה כי בסביבות השעה 14:30 חזר חסן חמיד, תלמיד תיכון, מתפילת הצהריים במסגד לביתו, יחד עם בן דודו. הרחוב היה ריק. בסמוך לביתו של חמיד נפרדו השניים ובן דודו המשיך לכיוון ביתו. לאחר שבן הדוד התרחק כ-15 מטרים, קרא לו חמיד וביקש שימתין לו. חמיד התקדם לקראתו כחמישה מטרים ואז הגיע ג'יפ צבאי מהכביש הראשי. בן דודו של חמיד מסר לבצלם כי הוא שמע קול של ירייה וראה את הג'יפ עוזב את המקום. הוא ניגש במהירות לחמיד וראה אותו שוכב על הכביש כשהוא מדמם מחזהו. שתי אחיותיו של חמיד הגיעו למקום. אנשים פינו אותו למרפאה בכפר ומשם לבית החולים בבית ג'אלא, שם מת למחרת.

ופאייף ומוחמד חמיד עם תמונת בנם חסן. צילום: נועה טל, בצלם, 31.8.10.
ופאייף ומוחמד חמיד עם תמונת בנם חסן. צילום: נועה טל, בצלם, 31.8.10.
/>/>

ב-21.9.08 פנה בצלם לפרקליטות לעניינים מבצעיים בדרישה שתיפתח חקירת מצ"ח לבדיקת נסיבות האירוע. רק למעלה משנה לאחר מכן, ב-11.10.09, התקבלה תשובת סא"ל סיגל משעל-שחורי, הפרקליטה לעניינים מבצעיים.. בתשובה נכתב כי הפרקליט הצבאי הראשי החליט שלא לפתוח בחקירת מצ"ח:

מבירור שנערך מול גורמי הצבא הרלוונטיים, עלה כי בשעות הצהריים של יום האירוע, נכנס כוח צבאי לכפר תקוע בעקבות יידוי אבנים לעבר ציר תנועה מרכזי, ממנו נפגעו שתי תיירות מארה"ב, במטרה לאתר את מיידי האבנים. במהלך פעילותו של הכוח בכפר, החלה הפרת סדר אלימה ביותר בסמטה צרה ותלולה מאוד, שכללה זריקת בלוקים מגגות הבתים, סלעים וברזלים לעבר הכוח, כשדרכו נחסמה בסלעים. לפיכך, ומשנקלע הכוח למצב שהיה עלול להידרדר לכדי הצבת סכנת חיים על חייליו, הגיב הכוח בירי כדור בודד שבוצע שלא לעבר מפרי הסדר, במטרה שלא לסכן אדם.

תשובה זו מתעלמת מהחשד כי החיילים נהגו בפזיזות אסורה בבחירתם לכוון את הירי שלא לעבר מפרי הסדר, מבלי לוודא שלא נשקפת מכך סכנה לעוברי אורח. לאור העובדה שפזיזות זו הביאה למותו של אדם, מן הראוי היה לפתוח בחקירה פלילית של האירוע. .

ב- 24.11.09 שלח בצלם מכתב נוסף לסא"ל סיגל משעל-שחורי בו דרש כי ההחלטה תישקל מחדש. במכתב צוין כי מתשובת הפרקליטות עולה, בדומה לממצאי התחקיר של בצלם, כי חמיד לא השתתף בפעולות אלימות כלשהן וכי החיילים ירו בו תחמושת חיה למרות עובדה זו. בצלם ציין כי ירי תחמושת חיה כלפי אדם שאינו מסכן חיים היא הפרה של הוראות הפתיחה באש ודי בכך כדי להצדיק פתיחה בחקירה.

נכון לחודש ספטמבר 2010 לא קיבל בצלם מענה ענייני לפנייה זו.