דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מצב זכויות האדם בשטחים הכבושים: סיכום לשנת 2008

בצלם מפרסם דו"ח שנתי הסוקר את הפרות זכויות האדם בשטחים בשנת 2008:

נכון לסוף שנת 2008 החזיקה ישראל 548 פלסטינים במעצר מנהלי ללא משפט. 42 מתוכם נמצאים במעצר כבר יותר משנתיים ברציפות. כך עולה מנתוני הדו"ח השנתי של בצלם. מספר הכלואים המוחזקים במעצר מנהלי יותר משנתיים וחצי עומד על 23, ביניהם שלושה העצורים כבר בין שלוש לארבע וחצי שנים, ושני עצורים הכלואים ללא משפט זה יותר מארבע וחצי שנים ברציפות. עוד עולה מהנתונים כי הרוב המכריע של העצירים המנהליים, 372, הוחזקו למשך שתי תקופות מעצר לפחות.

במהלך שנת 2008 ירד בהדרגה מספר העצירים המנהליים: בחודש ינואר עמד מספרם על 813 ואילו דצמבר הצטמצם מספרם ל-546, שישה מהם קטינים. ישראל עצרה השנה, לראשונה, שתי קטינות במעצר מנהלי, ואף האריכה את מעצרן לתקופה שנייה. בצלם תובע מישראל לשחרר לאלתר את כל העצירים המנהליים או להעמידם לדין בגין העבירות שבביצוען הם נחשדים. מספרם הכולל של האסירים והעצירים הפלסטינים בסוף דצמבר היה 7,904.

הרוגים

הדו"ח המסכם של שנת 2008 כולל גם נתונים על הרוגים פלסטינים וישראלים (לא כולל ההרוגים במהלך מבצע "עופרת יצוקה"). לפי נתוני בצלם הרגו כוחות הביטחון הישראליים עד 26 בדצמבר 455 פלסטינים, בהם 87 קטינים. לפחות 175 מההרוגים בשנת 2008, המהווים כ-38% מכלל ההרוגים, לא השתתפו בלחימה.

ב-2008 הרגו פלסטינים 18 אזרחים ישראלים ואזרח זר בתוך ישראל. שמונה מתוכם, בהם ארבעה קטינים, נהרגו בפיגוע בישיבת מרכז הרב בירושלים. ארבעה אזרחים ישראלים נהרגו מירי רקטות ופצצות מרגמה. בשטחים הרגו פלסטינים שלושה אזרחים ישראלים. בנוסף, הרגו פלסטינים 10 מאנשי כוחות הביטחון.

הגבלות על התנועה

בניגוד להצהרות הממשלה, לא חל שיפור משמעותי בחופש התנועה של פלסטינים בגדה המערבית. 63 מחסומים מאוישים מוצבים באופן קבוע בעומק הגדה, 18 מהם בעיר חברון. בנוסף, הצבא מגביל את תנועת הפלסטינים ב-430 קילומטר של כבישים, בהם מותרת תנועה חופשית של ישראלים. ב-137 קילומטר מהם מטיל הצבא איסור מוחלט על נסיעת פלסטינים. 40 מחסומים משמשים כנקודות בידוק אחרונות לפני הכניסה לישראל. רובם, עם זאת, ממוקמים כמה קילומטרים בתוך שטח הגדה ולא על הקו הירוק. השנה חלה עליה במספר החסימות הפיזיות בגדה. בתשעת החודשים הראשונים של 2008 היה מספרן הממוצע 537, לעומת ממוצע חודשי של 459 בשנת 2007.

כמו כן סוקר הדו"ח הפרות רבות של זכויות האדם שבוצעו בשטחים במהלך השנה, כגון הריסה נרחבת של בתים, המשך בניית מכשול ההפרדה בתוך שטח הגדה המערבית, הרחבת התנחלויות והימנעות מאכיפת חוק על מתנחלים אלימים. הדו"ח מתייחס גם לתופעה הנרחבת של היעדר מתן דין וחשבון של אנשי כוחות הביטחון על הפרות של זכויות האדם.