דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הכול צפוי והרשות נתונה: טיפולן של רשויות אכיפת החוק בהתקפות של מתנחלים על מוסקי זיתים

תקציר, נובמבר 2002

"המתנחלים יידו עלינו אבנים במשך כחצי שעה רצופה, בעוד שהחיילים עמדו בצד ולא עשו כלום. מאוחר יותר הגיע מפקד ישראלי מלווה בקבוצת חיילים. המפקד אמר לנו שהוא בא מטעם המת"ק. הם ניסו למנוע מהמתנחלים ליידות עלינו אבנים, אבל לא הצליחו להשתלט עליהם. אותו מפקד דרש מאתנו לעזוב את המקום כי אחרת, לדבריו, המתנחלים יתחילו לירות ויכול להתחולל טבח. הוא ציין גם שהוא לא יכול להישאר אתנו כל היום ולמנוע מהמתנחלים מלפגוע בנו."
מתוך עדותו של סולימאן אבו מיפרח, ראש הכפר תקוע

מאז ראשית עונת מסיק הזיתים בחודש אוקטובר, מתקיפות קבוצות חמושות של מתנחלים את מוסקי הזיתים הפלסטינים בגדה המערבית, באופן אלים ושיטתי, ומשבשות את המסיק.

רק בתחילת חודש נובמבר, ארבעה שבועות לאחר תחילת העונה, החלו כוחות הביטחון לנקוט צעדים משמעותיים במטרה למנוע מעשי אלימות של מתנחלים. פעולות אלו אכן הביאו לשיפור המצב בחלק מהמקרים. עם זאת, במקומות אחרים המשיכו מתנחלים לפגוע במוסקים.

התקפות מכוונות של מתנחלים על מוסקים פלסטינים חוזרות על עצמן מדי שנה, בתדירות ובעוצמה משתנות. עשרות פלסטינים נפצעו בשנים האחרונות במהלך המסיק, מירי וממכות. מאז 1998, נורו ונהרגו שלושה אזרחים פלסטינים בנסיבות אלה.

למרות שהיה ברור למערכת הביטחון כי גם במסיק השנה לא עשו כוחות הביטחון די כדי -צפויות פגיעות במוסקים למנוע את הפגיעות. מדיניות זו, המעניקה למעשה יד חופשית לקבוצות האלימות, באה בדרך כלל לידי ביטוי במהלך כל השלבים: היערכות בלתי ראויה לקראת התקיפות - גם כאשר ניתן לצפות אותן ברמה גבוהה של ודאות, הימנעות מהפסקת התקיפות - גם כאשר כוחות הביטחון נוכחים בהן, ואי מיצוי הדין עם האחראים להן.

בהעדר אכיפה, נשחק כוח ההרתעה של רשויות החוק ונוצרה בקרב תושבי התנחלויות מסוימות אווירה של חסינות מפני החוק ואמונה כי האלימות הינה אמצעי יעיל ומשתלם לקידום מטרותיהם.