דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

אירועי הר הבית: 29 בספטמבר 2002

בצלם מפרסם דו"ח ביניים על אירועי הר הבית שאירעו לפני שבוע. בצלם בחר להתמקד באירוע של הר הבית שכן מקרה זה היה הראשון בשרשרת האירועים האלימים שהציתו את השטחים בשבוע האחרון ואף התפשטו לתחומי ישראל.

מתחקיר בצלם עולה תמונה עגומה של שימוש מופרז בכוח אשר הביא למותם של ארבעה פלסטינים ולפציעתם של למעלה מ-200. השימוש בירי כדורי גומי, בניגוד להוראות הפתיחה באש, תוך הימנעות מכוונת משימוש באמצעים פחותים בחומרתם כמו גז מדמיע וסילוני מים, הוא חמור במיוחד והיווה את אחד הגורמים העיקריים למספר הנפגעים הגבוה. הירי נעשה בצורה גורפת, ללא הבחנה וללא נקיטת אמצעי הזהירות הנדרשים, אל עבר המון רב של אדם. פצועים רבים נפגעו בפלג גופם העליון, והירי נעשה, לפחות בחלק מהמקרים, לעבר אנשים שברחו מהמקום או שעסקו בפינוי פצועים.

בהקשר זה ראוי להזכיר כי אירועים דומים התרחשו בהר הבית בעבר. האירוע האחרון התרחש בהר הבית לפני כארבע שנים. ב-27.9.96 נהרגו בהר הבית שלושה פלסטינים מירי שוטרים ולמעלה ממאה נפצעו. שוטר אחד נפצע באורח בינוני ועשרה שוטרים נפצעו קל. בעקבות האירוע פירסם בצלם דו"ח שכלל ביקורת חריפה על התנהגות המשטרה במהלכו. במסקנות הדו"ח נכתב: "מתחקיר בצלם על האירוע בהר-הבית עולה תמונה קשה של שימוש מופרז ובלתי חוקי בכוח מצד המשטרה, כולל שימוש באמצעים קטלניים." למרבה הצער, המסקנות של תחקיר בצלם לגבי האירוע האחרון בהר הבית הן כמעט זהות. מכאן עולה כי המשטרה נמנעה מהסקת מסקנות לגבי טיפול באירועים מסוג זה, בצורה שתפחית עד כמה שניתן את מספר הנפגעים.

בצלם קורא להקמת ועדת חקירה עצמאית שתקיים חקירה יסודית וממצה של האירוע, שתכלול את כל ההיבטים שלו, בהם השימוש המופרז בכוח ועיכוב הפינוי הרפואי. על החקירה להתייחס הן למקרי המוות והן למקרי הפציעה.

בנוסף קורא בצלם למשטרת ישראל לגבש כללים בנוגע להתנהגות שוטרים בעת אירועים מסוג זה. העובדה שאירועים אלה חוזרים על עצמם, כאשר בכל פעם מחדש מוצאת עצמה המשטרה כשהיא אינה מסוגלת להתמודד עם התקריות בצורה הולמת, מחייבת קביעת כללים מסוג זה, ופעולה נחרצת לאכיפתם. כללים אלה צריכים להתייחס הן לגבולות השימוש בכוח ושימוש באמצעים חלופיים לפיזור הפגנות והן להתנהגות כלפי צוותים רפואיים ופינוי פצועים, בצורה שתאפשר להם מעבר חופשי.