דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

דווחי האו"ם המיוחדים לנתניהו: עצור את ההתנכלות לעובדי בצלם

שישה דווחים מיוחדים של האו"ם שלחו לראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, מכתב, בו הם מתריעים בפניו על איומים והתנכלויות אשר כוונו לעובדים בארגון בצלם. המכתב מתייחס למעצרה של תחקירנית בצלם בחברון, מנאל אל-ג'עברי, ולפגיעה בה, ב-22.4.18, ולאיומים על מנכ"ל בצלם, חגי אלעד, בעקבות נאומיו בפני מועצת הביטחון בשנים 2016 ו-2018. על המכתב חתומים שישה דווחים מיוחדים של האו"ם, בהם הדווח המיוחד לזכויות האדם בשטחים הכבושים, הדווח המיוחד למגיני זכויות אדם, והדווחת המיוחדת לאלימות נגד נשים. המכתב נשלח ב-20.12.18; היות שלא התקבלה תשובה ישראלית רשמית למכתב תוכנו מתפרסם כעת, בחלוף חודשיים, בהתאם לפרוטוקול האו"ם.

במכתב כותבים הדווחים המיוחדים כי הם "מבקשים להביע דאגה רבה מהצהרותיהם של בכירי ציבור נגד מר אלעד, בעקבות הופעתו במועצת הביטחון של האו"ם. לצערנו, תיוגו של מר אלעד כ"בוגד" ו"משת"פ" עלול לשמש לסטיגמטיזציה של עבודתו … ויצירת אווירה [המעודדת] הטרדות, והעלולה להוביל לאלימות פיזית. כמו כן, אנו מביעים דאגה רבה מההתנכלות לגב' אל-ג'עברי, אשר כללה אלימות מגדרית ויחס לא מכבד כאשר היא התבקשה להתפשט בפומבי בפני נציגים של אנשי כוחות הביטחון, תוך איום בנקיטת הליכים משפטיים נגדה, אשר לכאורה קשורים בעבודתה בבצלם ובמשימתה לתעד ולחשוף את הפרות זכויות האדם בשטחים הפלסטיניים הכבושים".

ב-22.4.2018 נחקרה מנאל אל-ג'עברי בעקבות האשמת שווא כי תקפה שוטר משמר הגבול וצילמה במחסום. היא עוכבה לפרק זמן קצר, במהלכו היא הותקפה פיזית על ידי שוטרי מג"ב, שאף איימו עליה, באזור אל-חראם אל-איבראהימי (מערת המכפלה) בחברון. השוטרים אף הורו לאל-ג'עברי להסיר פרטי לבוש ברחוב, לעיני כל, הוראה שהיא סירבה לבצע.

מנכ"ל בצלם חגי אלעד נשא דברים בפני מועצת הביטחון של האו"ם באוקטובר 2016 ואוקטובר 2018, כדי לפרוש בפני חברות וחברי המועצה את מציאות הכיבוש ולדרוש פעולה בינלאומית נחושה במטרה להביא לסיומו. בעקבות כך, גורמים ישראלים בכירים קראו, בין היתר, לשלול את אזרחותו ולהוציא את ארגון בצלם אל מחוץ לחוק.

תגיות