דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חיילים תקפו ועצרו עובד בצלם בחברון

חוקר השטח של בצלם, עיסא עמרו, הותקף ונעצר אתמול בידי חיילים בעיר חברון. עמרו נעצר בשעה שתיעד בוידאו התפרעות של מתנחלים בשכונת ואדי חסין הפלסטינית, במזרח חברון.

אתמול (שבת 19.1), בשעות הערב, החלה קבוצה של מתנחלים להשליך אבנים לעבר בית פלסטיני בחברון, ולנסות לפלוש אליו. כוחות גדולים של צבא ומשטרה נכחו במקום, אולם החיילים לא פעלו כדי להגן על התושבים הפלסטינים ולהרחיק את המתנחלים מן המקום. שני תחקירני בצלם עמדו בצידו השני של הרחוב, יחד עם מספר תושבים פלסטינים ופעילים בינלאומיים, וצילמו את ההתרחשות. מפקד גדוד שמשון המוצב בחברון, קצין בדרגת סגן אלוף, דרש מעמרו להפסיק לצלם. אז החלה קבוצה של מתנחלות להתגודד סביב תחקירני בצלם, ושתיים מהן ניסו לחטוף את מצלמתו של עמרו. מספר חיילים הצטרפו להתקפה, היכו את עמרו ועצרו אותו. אחר כך הובילו אותו לג'יפ והיכו אותו פעם נוספת. מאוחר יותר נמסר לבצלם כי עמרו עצור בחשד שהוא תקף את החיילים.

סרטון וידאו בו ניתן לראות כי עמרו, שלא נקט באלימות, הותקף על-ידי החיילים.

בצלם אומר כי בידיו מספר קלטות המתעדות את השתלשלות האירועים ומוכיחות כי עמרו הוא זה שהותקף בידי החיילים. עם סיום גביית עדותו של עמרו בידי באת כוחו יתלונן בצלם במשטרה על תקיפה ומעצר שווא של עובד הארגון.

עוד מציין בצלם כי בעת האחרונה רבו המקרים בהם תוקפים חיילים עובדים של הארגון המתעדים אלימות מתנחלים בחברון, בטענה כי עצם הצילום יוצר פרובוקציה. אמנם, נציגי מדינת ישראל חוזרים ומדגישים בכל הזדמנות את חשיבות פעילותם של ארגוני זכויות האדם. אולם, בכל הנוגע ליחסם של אנשי כוחות הביטחון הפועלים בחברון, נראה כי אמירות אלה אינן אלא מס שפתיים, המשמש מסווה למדיניות של התנכלות שיטתית לפעילי זכויות אדם.