דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

גאים לעמוד בסולידריות עם עמיתינו הפלסטינים

 

ביום שישי חצתה ממשלת "השינוי" קו שאף ממשלה ישראלית לא העזה לחצות עד כה והכריזה על שישה ארגוני חברה אזרחית פלסטינים כ"ארגוני טרור". הכרזה מבישה זו אינה אומרת דבר על ארגונים אלו – אך היא אומרת המון על האלימות, הברוטליות והשחצנות שהמשטר הישראלי מפעיל כדבר שבשגרה נגד פלסטינים מזה עשרות שנים.


בצלם ניצב בסולידריות עם עמיתינו הפלסטינים. אנחנו גאים בעבודתנו המשותפת איתם לאורך השנים ובמאבק המשותף נגד משטר האפרטהייד ונגד הכיבוש. כך היה וכך יהיה. בין הארגונים אותם הוציאה הממשלה מחוץ לחוק ישנו גם ארגון זכויות האדם הפלסטיני הותיק ביותר, אל-חק, הפועל כבר יותר מארבעים שנה. אל-חק ובצלם זכו יחד בפרסים בינלאומיים מספר פעמים. ב-2018, כאשר אל-חק ובצלם קיבלו את פרס הרפובליקה הצרפתית לזכויות אדם, ניסתה הממשלה למנוע זאת – גם אז באמצעות שקרים דומים לאלו המושמעים כעת. למרות השקרים, הפרס הוענק. למרות האיומים, העבודה תימשך.


הבוקר פרסמנו ביחד עם עוד למעלה מעשרים ארגוני חברה אזרחית בישראל מודעה בעמוד הראשון של עיתון הארץ. ביחד, אנו אומרים את המובן מאליו: הפללתם של ארגוני זכויות אדם היא צעד פחדני, המאפיין משטרים אפלים ואוטוריטריים.


למשטר האפרטהייד הישראלי ישנן סמכויות גורפות בכל הנוגע לניהול חייהם של הנתינים הפלסטינים – שהוא אינו מהסס להשתמש בהן גם כדי למנוע מהם לחשוף את פעולותיו, לדרוש מתן דין וחשבון ולהפעיל לחץ בינלאומי. כעת מנצל משטר זה את סמכויותיו כדי לנסות לסגור ארגוני זכויות אדם – גם הפעם על בסיס "ראיות חסויות". מי שחתם הפעם על הצו הוא שר הביטחון – אך האחריות, והקלון, הם על הממשלה כולה, על כל אחת ואחד מהשרים, על כל מפלגה אשר חברה בקואליציה.


לאורך השנים, ישראל מקפידה לצבוע כל צעד פלסטיני שאינו בבחינת כניעה לאפרטהייד ולכיבוש בתור "טרור": האג? טרור משפטי. או"ם? טרור דיפלומטי. חרם צרכנים? טרור כלכלי. הפגנות? טרור עממי. ישראל מנסה לצבוע את מי שנאבקים על חירותם כטרוריסטים, אך הפוסל במומו פוסל.


תהיה אחריתה של הכרזת שר הביטחון אשר תהיה, דבר אחד ברור: המאבק הפלסטיני למען זכויות האדם, חירות ושיוויון יימשך. ובצלם יוסיף לעמוד בסולידריות עם עמיתינו הפלסטינים – עד למיגור האפרטהייד.


חגי אלעד, מנכ״ל בצלם

 

הפללתם של ארגוני זכויות אדם היא צעד פחדני, המאפיין משטרים אפלים ואוטוריטריים.