דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

כוח של הצבא והשב"כ השתלט באישון לילה על ביתו של מנהל בית ספר בבורין והפך את הבית למרכז חקירות

הכפר בורין. התמונה באדיבות מועצת הכפר
הכפר בורין. התמונה באדיבות מועצת הכפר

ביום רביעי ה-13.11.13, מעט לפני השעה 3:00 לפנות בוקר, התעוררו בני משפחת עומראן, תושבי הכפר בורין מדרום לשכם, מדפיקות בדלת. איבראהים עומראן, בן 52, מנהל בית הספר התיכון בכפר, קם ממיטתו וניגש לפתוח את הדלת. מחוץ לבית חנו מספר כלי רכב צבאיים ומאחורי הדלת עמדה קבוצת חיילים. בעדות שמסר לתחקירן בצלם, עבד אל-כרים סעדי, סיפר:

איבראהים עומראן. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 13.11.13שאלתי את החיילים מה הם רוצים. אחד מהם, קצין דרוזי שבחודש אפריל השנה עצר אותי יחד עם שישה תלמידים מבית הספר, ענה לי: "שלום לך מנהל בית הספר, אתה מכיר אותי?". עניתי לו שכן. הוא נכנס לבית יחד עם חיילים אחרים. אשתי והילדים שלנו היו בסלון. חלק מהחיילים עלו לגג וחלק נשארו בחוץ. הקצין הדרוזי הורה לאשתי ולילדים לפנות את הסלון ולהיכנס לחדרים וקצין אחר אמר לי שהם מתכוונים להכניס לבית תושבים מהכפר, שהיו בעבר תלמידים בבית הספר שאני מנהל, כדי לחקור אותם. לא האמנתי לו. ניגשתי לחדר השינה וראיתי דרך החלון שמשקיף על החצר חיילים עומדים עם תושבים שהם עצרו. העיניים של העצורים היו מכוסות והידיים שלהם היו קשורות.

לדברי עומראן, לאחר שבני המשפחה יצאו מהסלון החלו החיילים להכניס אליו, אחד לאחר השני, 11 תושבים מהכפר שנלקחו מביתם והוחזקו מחוץ לביתו. התושבים, שהצעיר בהם בן 20 והמבוגר בן 43, נחקרו על ידי אנשי שב"כ בסלון הבית על מעורבותם לכאורה באירועי יידוי אבנים. מעדויות שגבה בצלם מהנחקרים עולה כי החקירות נועדו להניע אותם לפעול להפסקת יידוי האבנים בכפר, מבלי שהופנו נגדם טענות כלשהן.

עומראן נכח בחקירות, ולדבריו, בסיומה של כל חקירה, קרא לו איש השב"כ שניהל אותה ושאל אותו, בפני הנחקר: "אתה מלמד את התלמידים שלך ליידות אבנים?". לאחר מכן הורה איש השב"כ לנחקר ללחוץ את ידיו של עומראן ולצאת מהבית.

אחד הנחקרים, מורסי עיד, אב לשישה, בן 40, תאר בעדותו את החקירה:

מורסי עיד בביתו לאחר החיפוש. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 13.11.13.בסביבות השעה 2:45 בבוקר התעוררתי מדפיקות חזקות בדלת של הבית. פתחתי את הדלת וראיתי חיילים. בערך עשרה חיילים נכנסו מיד לתוך הבית. הם הורו לי, לאשתי ולששת הילדים שלנו  להיכנס לאחד החדרים ולהישאר בתוכו. שמענו אותם הופכים ושוברים דברים בבית. אחר-כך הם הוציאו אותי וקשרו לי את הידיים והעיניים מול המשפחה שלי, ואז לקחו אותי לג'יפ [...]

החיילים הכניסו אותי לבית והובילו אותי לסלון. הם הורידו לי את הכיסוי מהעיניים והתירו את האזיקונים מהידיים. בסלון ישבו כמה חיילים ואיש שב"כ, שחקר אותי. הוא שאל אותי כל מיני שאלות על המעורבות שלי ביידוי אבנים ובהסתה של צעירים מהכפר, אבל הבין די מהר שאני איש משפחה ועובד ולא מתעסק בדברים האלה. אז הוא אמר לי שהוא בעצם הביא אותי לכאן כדי להעביר דרכי מסר לנערים ולצעירים בכפר, שכדאי להם להרגיע את המצב ולהפסיק את יידוי האבנים. הוא אמר שהוא רוצה שאני אדבר עם אבות של נערים בכפר ואגיד להם לחנך את הילדים שלהם להפסיק עם יידוי האבנים. הוא איים שאם צעירים מהכפר ימשיכו ליידות אבנים, הצבא יהרוג אותם. החקירה נמשכה בערך רבע שעה. אחרי החקירה שחררו אותי וחזרתי הביתה.

נחקר נוסף, חמדאן עיד, סטודנט בן 24, תאר את חקירתו באופן דומה:

חמדאן עיד. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 13.11.13החוקר שאל אותי אם יש לי קשר ליידוי האבנים בכפר ועניתי לו שאני לא קשור לזה כי אני עסוק בלימודים שלי באוניברסיטה. הוא הפסיק לשאול אותי על עצמי ואמר שהוא רוצה שאני אעביר מסר לתושבים בכפר, להפסיק עם יידוי האבנים על מכוניות של מתנחלים ושל הצבא בכביש. הוא איים שאם זה לא יקרה, יהיו עוד פשיטות על בתים ומעצרים בכפר. כשנגמרה החקירה החיילים אמרו לי לחזור הביתה.

מנהל בית הספר, איבראהים עומראן, סיפר לבצלם כי החקירות נמשכו כשלוש שעות, והסתיימו בסביבות השעה שש בבוקר. בעדותו תאר את עזיבת החיילים את הבית:

"לפני שהחיילים הלכו, אחד מאנשי השב"כ פנה אלי ואיים שאם התלמידים של בית הספר בבורין לא יפסיקו ליידות אבנים, הוא יחזור לבית שלי עוד פעם, רק שבפעם הבאה זה יהיה יותר גרוע. כשהחיילים עזבו את הבית הם השאירו אחריהם לכלוך על הרצפה: אזיקונים חתוכים מפלסטיק, חתיכות בד, בדלי סיגריות, וקפה ומשקאות שנשפכו".

שאריות שהותיר השב
שאריות שהותיר השב"כ בסלון בית משפחת עומראן. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 13.11.13

בצלם פנה למפקד אוגדת איו"ש בנוגע לאירוע זה. בפנייתו ציין בצלם כי מדובר בפגיעה קשה באזרחים ובזכויותיהם. בין השאר אמר בצלם כי הוא מתקשה לראות הצדקה כלשהי להטרדת אזרחים ולחקירתם בשעות הלילה תוך הפעלת לחץ ואיומים בנוגע למעשים שאינם קשורים אליהם וכן להפיכת בית משפחה למרכז חקירות תוך הטרדה בלתי נסבלת של כל בני הבית. על הצבא להתמודד עם יידוי האבנים בדרכים החוקיות העומדות לרשותו.

בפנייתו, דרש בצלם לדעת האם מדובר במדיניות שאושרה על ידי הדרג הפיקודי, ואם כן, מה הבסיס החוקי למדיניות זו. אם יובהר כי מדובר ביוזמה פרטית דרש בצלם להבהיר לכל הכוחות הפועלים באוגדת איו"ש, כי מדובר בהתנהלות אסורה וכי יינקטו צעדים נגד האחראים לה.

בתגובה מסר דובר צה"ל לבצלם כי אין בכוונת הצבא להגיב על האירוע וכי משרד ראש הממשלה, האחראי על השב"כ, הוא הגורם המוסמך להגיב בנושא. בצלם פנה בעניין ליועצת המשפטית למשרד ראש הממשלה, אך טרם קיבל את תגובתה.

תגיות