דילוג לתוכן העיקרי

שכונת ג'אבר, מרכז העיר חברון: חיילים ירו ירי חי כדי להגן על מתנחלים שהשחיתו מכוניות

ב-29.8.21, בסביבות השעה 2:00 לפנות בוקר, ניפצו כ-15 מתנחלים את חלונותיהן של תשע מכוניות השייכות לתושבי שכונת ג'אבר שבמרכז העיר חברון והסבו להן נזקים נוספים. התושבים נאלצים להחנות הרחק מבת...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

שכונת ג'אבר, מרכז העיר חברון: חיילים ירו ירי חי כדי להגן על מתנחלים שהשחיתו מכוניות

ב-29.8.21, בסביבות השעה 2:00 לפנות בוקר, ניפצו כ-15 מתנחלים את חלונותיהן של תשע מכוניות השייכות לתושבי שכונת ג'אבר שבמרכז העיר חברון והסבו להן נזקים נוספים. התושבים נאלצים להחנות הרחק מבתיהם, ברחוב שמאחורי מחסום ג'אבר, שכן הצבא סגר את הרחוב ואסר עליהם לנסוע בו.

המתנחלים גם יידו אבנים לעבר בתיהם של פלסטינים הגרים בשכונה. מ.ג'., בן 18, נפצע בראשו מאבן ופונה לבית החולים "מוחמד עלי אל-מוחתסב" בעיר חברון.

לאורך כל האירוע נכחו חיילים במקום וצפו במתרחש. רק כאשר הגיעו למקום פלסטינים תושבי השכונה וניסו להגן על רכושם, גם כן באמצעות יידוי אבנים, החיילים רדפו אחריהם. בין השאר, החיילים ירו אש חיה והגנו על המתנחלים שהלכו לכיוון ההתנחלות קריית ארבע.

רק לאחר שהמתנחלים עזבו את המקום הגיעה למקום ניידת של משטרת ישראל. השוטרים דרשו מבעלי המכוניות הוכחות לכך שהמתנחלים הם שהשחיתו אותן, זאת למרות שבמקום מותקנות מצלמות אבטחה של הצבא שבהן, מן הסתם, תועדו מעשי האלימות.

אירוע זה, בדומה לאירועים רבים אחרים שתיעד בצלם בחברון ובמקומות אחרים, משקף את המדיניות הישראלית בגדה המערבית, המשתמשת באלימות של מתנחלים ככלי לגירוש פלסטינים מבתיהם – נוסף על הכלים המשמשים את הרשויות הישראליות.

מכוניות שהושחתו על-ידי מתנחלים מאחורי המחסום שהציב הצבא. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 29.8.21
מכוניות שהושחתו על-ידי מתנחלים מאחורי המחסום שהציב הצבא. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 29.8.21

מ.ג'., בן 18, תושב השכונה, סיפר בעדות שמסר לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי ביום האירוע על התקפת המתנחלים על ביתו ועל פציעתו מאבן שפגעה בראשו:

אני גר בבית ישן בשכונת ג'אבר עם ההורים והאחים שלי. הבית שלנו הוא ברחוב הראשי שמחבר בין ההתנחלות קריית ארבע למחסום 160, במרחק של בערך 50 מטרים ממחסום ג'אבר ובערך 300 מטרים ממחסום 160. מתנחלים מיידים אבנים על הבית שלנו לעיתים קרובות, במיוחד בשבתות ובחגים יהודיים.

היום, 29.8.21, בסביבות השעה 2:00 לפנות בוקר, עזרתי לאחי למלא את מכלי המים שעל הגג. פתאום שמעתי צרחות וקולות ברחוב שליד מחסום ג'אבר. חשבתי שמדובר בריב משפחתי. הלכתי עם אח אחר שלי להבין מה קורה. ברגע שהגעתי למחסום ראיתי בערך 15 מתנחלים שניפצו זגוגיות של מכוניות פלסטיניות שחנו על הכביש החסום, מאחורי המחסום.

שני חיילים צפו במתרחש מבלי לעצור את המתנחלים. ברגע שראינו את המתנחלים הם רצו אלינו כדי לתקוף אותנו. ברחנו לכיוון הבית אבל הם רדפו אחרינו. נכנסנו הביתה, סגרנו את הדלת ועלינו למעלה כדי להזהיר את אח שלנו שנשאר על הגג. בינתיים אמא ואבא שלי התעוררו, והאחים הקטנים שלי התחילו לצרוח ולבכות.

המתנחלים תקפו את הבית שלנו באבנים. אמא שלי ניסתה לצלם את ההתקפה בטלפון הנייד שלה. בינתיים הגיעו כמה צעירים מהשכונה והתחילו לזרוק אבנים לעבר המתנחלים.

כשאני והאחים שלי ירדנו מהגג לתוך הבית אבן פגעה בראש שלי מאחורה. התחלתי לדמם מהראש. שכנים לקחו אותי במכונית שלהם לבית החולים "מוחמד עלי אל-מוחתסב", ושם טיפלו לי בפצע בראש. בגלל שזה היה מאוחר בלילה, כבר הלכתי לישון אצל קרובי משפחה שגרים קרוב יותר לבית החולים. התקשרתי להורים שלי להרגיע אותם שאני בסדר, והם אמרו לי שהמתנחלים עדיין בשכונה וממשיכים לתקוף בתים בנוכחות חיילים.

היום לא יכולתי ללכת לעבודה בגלל הפציעה שלי. אני עדיין סובל מכאבים.

מוחמד ג'אבר, בן 60, תושב השכונה, סיפר בעדות שמסר לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי ב-29.8.21, על התקפת המתנחלים ועל הנזק שהסבו למכוניתו:

אני גר בשכונת ג'אבר עם אשתי ושלושת הילדים שלנו, והבית שלנו נמצא במרחק של בערך עשרה מטרים ממחסום ג'אבר.

ב-29.8.21 בערך בשעה 3:00 לפנות בוקר, התעוררנו כולנו מרעש ויריות בשכונה. עמדתי ליד החלון כדי לראות מה קורה. ראיתי בערך 15 מתנחלים שנראו בני 18-16, מלווים בכמה חיילים. המתנחלים יידו אבנים על המכוניות שחנו מאחורי המחסום. אנחנו חונים שם מאז שהצבא סגר את הרחוב, כי אין לנו אפשרות להכניס את המכוניות שלנו פנימה.

המתנחלים צעקו ויידו אבנים גדולות על המכוניות. הם ניפצו את החלונות שלהן ממרחק אפס. המכונית שלי הייתה ביניהן. בינתיים הגיעו כמה צעירים פלסטינים וחלק מהם יידו אבנים כדי להרחיק את המתנחלים מהמכוניות. החיילים ירו לעבר הצעירים הפלסטינים, בלי לגרש את המתנחלים ובלי למנוע מהם לתקוף מכוניות ובתים פלסטיניים.

בינתיים הגיעו שלוש ניידות של המשטרה הישראלית. המתנחלים נסוגו לכיוון התנחלות קריית ארבע, עם כמה חיילים שהגנו עליהם.

אני יצאתי עם כמה תושבים אחרים מהשכונה לבדוק את המכוניות שלנו. המתנחלים הרסו תשע מכוניות וניפצו את החלונות שלהן לגמרי. השוטרים צילמו את המכוניות ושאלו אם יש לנו הוכחות שהמתנחלים הם אלה שהרסו אותן, למרות שיש ברחוב שלוש מצלמות אבטחה של הצבא הישראלי. אחר כך השוטרים הציעו לנו להגיש תלונה בתחנת המשטרה שליד גבעת האבות, ואז הם הלכו.

היום, בערך בשעה 10:00 בבוקר, הלכתי עם השכן שלי לתחנת המשטרה. חיכינו שם שעתיים עד שאפשרו לנו להגיש תלונה.

עארף ג'אבר, בן 46, תושב השכונה, סיפר על ההתקפה בעדות שמסר לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי ב- 29.8.21

עארף ג'אבר
עארף ג'אבר

ב-29.8.21, בסביבות השעה 2:30 לפנות בוקר, התעוררתי לקול ירי, צרחות ורעש ברחוב. נעלתי נעליים ורצתי החוצה לרחוב. כשהגעתי למחסום ג'אבר היו שם ארבעה ג'יפים צבאיים, שלוש ניידות של המשטרה הישראלית, ג'יפ של המנהל האזרחי ותושבים מהשכונה שהתאספו שם. ראיתי בערך  15 מתנחלים בני 18-16, הולכים לכיוון ההתנחלות קריית ארבע עם כמה חיילים שליוו אותם.

גיליתי שהמתנחלים ניפצו את כל החלונות במכונית שלי וגרמו נזקים קשים לגוף המכונית. אני עובד כנהג מונית והמכונית הזו היא מקור הפרנסה העיקרי שלי ושל המשפחה שלי.

השוטרים צילמו את המכוניות וביקשו ממני הוכחה לכך שהמתנחלים גרמו את הנזק. אז אמרתי להם לבדוק את מצלמות הצבא ולשאול את החיילים. השוטרים ביקשנו שנגיש תלונה בתחנה שליד גבעת האבות ועזבו את המקום.

למחרת בבוקר הלכתי עם שכן שלי לתחנת המשטרה. חיכינו שם יותר משעתיים עד שנתנו לנו להיכנס להגיש תלונה. חוקר גבה ממני עדות ושאל אם יש לי הוכחות לכך שהמתנחלים הם אלה שהרסו את המכוניות. היו לי רק תמונות של המכונית ההרוסה שלי, אז נתתי לו אותן ויצאנו מתחנת המשטרה.

 

סרטונים אחרונים