דילוג לתוכן העיקרי

כבשת הרש בגרסתה המודרנית: ישראל ממשיכה בפעולותיה לגירוש תושבי קהילת ח'ירבת איבזיק – הפעם באמצעות החרבת שדות והריסת בתים בתירוץ של "אימונים צבאיים"

בשעות הבוקר של יום ראשון, 2.1.22, הגיעו לאדמות החקלאיות המעובדות באזור קהילת ח'ירבת איבזיק שבצפון בקעת הירדן עשרות טנקים, דחפורים ומשאיות צבאיות. בכסות של אימונים צבאיים, הנמשכים עד היום,...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

כבשת הרש בגרסתה המודרנית: ישראל ממשיכה בפעולותיה לגירוש תושבי קהילת ח'ירבת איבזיק – הפעם באמצעות החרבת שדות והריסת בתים בתירוץ של "אימונים צבאיים"

בשעות הבוקר של יום ראשון, 2.1.22, הגיעו לאדמות החקלאיות המעובדות באזור קהילת ח'ירבת איבזיק שבצפון בקעת הירדן עשרות טנקים, דחפורים ומשאיות צבאיות. בכסות של אימונים צבאיים, הנמשכים עד היום, טנקים ודחפורים השחיתו מאות דונם של גידולי חיטה ושעורה וכן שדות נוספים שנחרשו והוכנו לזריעה. נוסף על כך, דחפורים ערמו ערמות עפר בתוך האדמות והשחיתו דרכים חקלאיות וחיילים ירו פגזים מטנקים במרחק של מאות מטרים בלבד מבתי הקהילה.

כמה ימים קודם לכן מסר הצבא לשש משפחות מהקהילה – המונות 35 נפשות, בהן 17 קטינים – צווים שהורו להן להתפנות ביום ראשון בשעה 8:00 בבוקר. בצווים נקבע שהם יוכלו לשוב לבתיהם רק למחרת, ב-3:00 לפנות בוקר. זו הייתה הפעם השישית שצווים כאלה נמסרו לתושבים, מאז דצמבר, והפעם סירבו המשפחות להתפנות ונותרו בבתיהן עד לשעות הצהריים. אלא שאז הגיעו למקום אנשי המנהל האזרחי וחיילים וכפו על התושבים לעזוב את בתיהן. הם נאלצו לצעוד כשישה קילומטרים ולשהות בבתי קרובי משפחה עד לשעה 3:00 לפנות בוקר למחרת, אז שבו לבתיהן. אלא שה"אימונים" נמשכו גם לאחר שובן.

ביום שלישי, 4.1.22, בעוד הצבא הורס את שדותיהם, הגיעו אנשי המנהל האזרחי במטרה להרוס את אוהלי המגורים של שלוש מהמשפחות – המונות 16 נפשות, בהן 6 קטינים – שפונו מבתיהן כמה ימים קודם לכן. המנהל כבר הרס אוהלים אלה ב-28.12.21, אך הם הוקמו מאז מחדש, בסיוע ארגון אקטד. כשהמשפחות הבחינו באנשי המנהל ובחיילים שליוו אותם, הן מיהרו לפרק את האוהלים ולהסתירם, אלא שהכוחות מצאו את האוהלים והשחיתו אותם. נוסף על כך, הם השחיתו שמונה אוהלים ששימשו כדירי צאן, אוהל ששימש לאחסון מספוא, טבון, לול תרנגולות, שקתות ואבוסים, ומספוא.

הגרסה הישראלית הרשמית גורסת כי הצבא חייב לקיים אימונים בדיוק באזור זה וכי צורך זה גובר ללא כל ספק על זכויות התושבים ועל צורכיהם – שהרי אלה כלל לא אמורים להיות שם מאחר שהאזור הוכרז "שטח אש". אלא שאלה טענות סרק שרק נועדו לכסות על מטרותיה ארוכות הטווח של ישראל. ההתעמרות בתושבים – הכוללת את פינויים התכוף, הריסת בתיהם והחרבת שדותיהם – אינה נעשית בחלל ריק. היא נועדה לגרום להם לנטוש את בתיהם ואת אדמותיהם לתמיד ולמנוע כל פיתוח פלסטיני באזור כדי לאפשר לישראל להעמיק את שליטתה באזור זה ולהשתמש במשאביו לצרכיה שלה.

התנהלות זו היא רק דוגמה אחת מני רבים לאופן בו מתנהל משטר האפרטהייד הישראלי, הפועל לשימור העליונות היהודית בכל השטח שבשליטתו. זאת, תוך דריסה ברגל גסה של התושבים הפלסטינים המשתייכים לכמה מהקהילות החלשות ביותר.

סיהאם חרוב, בת 45 ואם לשישה, תושבת ח'ירבת איבזיק, סיפרה בעדות שמסרה לתחקירן בצלם עארף דראר'מה ב-27.12.21:

לפעמים מרוב שמזרזים אותנו להתפנות אנחנו לא מספיקים להאכיל את הצאן או לסגור את הדירים כמו שצריך כדי שלא יברחו. אנשי המנהל באים ומוליכים אותנו מהבית כאילו היינו עדר פרות. בלילה, מחוץ לבית, אנחנו לא מצליחים לישון בכלל מרוב דאגה לחיות ולרכוש שהשארנו מאחור. הפחד הגדול שלנו הוא שהצבא ישכח מאחור חומרי נפץ ומשהו יתפוצץ. האימונים האלה זה לא משהו זמני, כל פעם מפסיקים ומתחילים מחדש.

לפעמים אנחנו חוזרים לבתים שלנו בלילה. חשוך מאוד, לא רואים כלום בדרך, וקר מאוד. כל כמה מטרים אנחנו עוצרים, מחכים אחד לשני, ומוודאים שאף אחד לא הלך לאיבוד. כשאנחנו מגיעים הביתה אנחנו מיד מתחילים לבדוק את הבתים ואת הצאן.

החיים שלנו בלתי נסבלים, אבל מה נשאר לנו לעשות? זה הכיבוש, הם רוצים שנעזוב את הארץ שלנו. לאן נלך? אין לנו מקור פרנסה אחר. במקומות אחרים בעולם טנקים לא מתאמנים ליד בתים של אנשים. ואנחנו רוצים לחיות כמו כל בני האדם בעולם.

סאלח סוואפטה, בן 31, תושב ברדאלה סיפר בעדותו על שהתרחש באחד הפינויים הקודמים:

ב-15.12.21 הגענו בבוקר לאדמות שלנו כדי לקצור את היבול. מרחוק ראינו עשרות טנקים וכלי רכב של הצבא. התקרבתי בזהירות וראיתי את ההרס שהם גרמו. הכלים הכבדים נסעו על הגידולים שלנו והשחיתו את יבול התירס והפול, את מערכת ההשקייה ואת הדרכים החקלאיות. הם נסעו בכוונה בתוך השדות ולא בדרכים שקיימות שם והרסו את התקווה שלנו.

מאז האימונים באזור נמשכים. אנחנו זורעים את האדמות האלה כדי להתפרנס והצבא תמיד מגיע ומשחית הכל דווקא בתקופה הזאת. בקיץ, כשהכל צחיח ואי אפשר לגדל פה כלום, הם לא מגיעים לכאן בכלל כדי להתאמן.

סרטונים אחרונים