דילוג לתוכן העיקרי

שגרה של התעמרות באל-עיסאוויה: שוטרים עצרו באלימות צעיר בן 20

ביום שני, 1.3.21, בשעות הערב, נכנסה קבוצת מסתערבים של המשטרה לשכונת עבייד שבאל-עיסאוויה. לאחר שנחשפו בידי תושבים, עזבו השוטרים את השכונה. מאוחר יותר, בסביבות השעה 21:45, הגיעו שוטרי מג"ב ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

שגרה של התעמרות באל-עיסאוויה: שוטרים עצרו באלימות צעיר בן 20

ביום שני, 1.3.21, בשעות הערב, נכנסה קבוצת מסתערבים של המשטרה לשכונת עבייד שבאל-עיסאוויה. לאחר שנחשפו בידי תושבים, עזבו השוטרים את השכונה. מאוחר יותר, בסביבות השעה 21:45, הגיעו שוטרי מג"ב ומסתערבים של המשטרה לרחבה שמול ביתה בן שתי הקומות של משפחת עבייד, באל-עיסאוויה שבמזרח ירושלים. באותה עת שהו בדירה שבקומה התחתונה מירוות עבייד, בת 38, ושלושה מתוך ששת ילדיה, בני 11 חודשים, שבע ושמונה. גיסה מרוואן, בן 46, ובנו טארק, בן 20, הגרים בדירה שבקומה השנייה שמעו את השוטרים ואז ביקשו ממירוות לצאת מדירתה מהכניסה האחורית ולעלות עם ילדיה לדירתם שבקומה השנייה.

מירוות וילדיה עלו לקומה השנייה, ומיד לאחר שמרוואן וטארק נכנסו לדירתה, פרצו השוטרים את דלת הכניסה שלה והחלו לתקוף באלימות את השניים. הם גררו את טארק למרפסת, שם הכו אותו, והשליכו שני רימוני הלם בתוך הדירה. לאחר כעשרים דקות עצרו השוטרים את טארק ולקחו אותו לבסיס משמר הגבול שליד שכונת א-שיח' ג'ראח. כרבע שעה לאחר מעצרו הגיעו לשכונה שוטרי יס"מ מלווים במכת"זית, שהתיזה נוזל מצחין ("בואש") ברחובות השכונה, ולתוך הבית של זוג מבוגר. בעימותים שהתפתחו בשכונה בעקבות המעצר, תושבים ירו זיקוקים ויידו אבנים ולדברי המשטרה אף השליכו בקבוקי תבערה לעבר שוטרים, שהשליכו רימוני הלם והתיזו גז פלפל לעברם. לדברי המשטרה באירוע נפצעו חמישה שוטרים, שניים מהם באורח קל.

רימון הלם שהשליכו השוטרים על רצפת בית המשפחה. התמונה באדיבות המשפחה

כשעה וחצי לאחר שעבייד נלקח לבסיס משמר הגבול הוא הועבר משם לתחנת המשטרה שברחוב סלאח א-דין, שם נחקר במשך כחצי שעה בחשד ליידוי אבנים. לאחר החקירה הוא הועבר לתחנת המשטרה שבמגרש הרוסים (אל-מוסקוביה), משם פונה לבית החולים הדסה עין כרם, לאחר שהרופא בבית המעצר הבחין בסימני המכות שעל פניו. עבייד נשאר במיון של בית החולים עד למחרת בצהריים, כשהוא אזוק בידיו וברגליו, עבר בדיקות משום שראייתו הטשטשה בעקבות המכות וקיבל טיפות לעיניו. משם נלקח לבית משפט השלום, שם הוארך מעצרו ביומיים וביום חמישי, 4.3.21 הוא שוחרר למעצר בית עד ליום ראשון, 7.3.21, בערבות של 1,000 שקלים.

האלימות המשטרתית המתוארת כאן – החל בפריצה לבית משפחת עבייד, עובר בתקיפתם של מרוואן וטארק עבייד ובהשלכת רימוני ההלם בתוך הבית, וכלה בהתזת הנוזל המצחין ברחובות אל-עיסאוויה ולתוך בית מגורים – היא חלק מהתנהלות מתמשכת של המשטרה בשכונה, שהתחדשה ביתר שאת לפני כחודשיים. לפי נתונים של מרכז המידע בסילואן, מתחילת שנת 2020 ועד סוף חודש פברואר 2021 נעצרו בשכונה מעל 720 תושבים, בהם 180 קטינים, ארבעה מהם מתחת לגיל האחריות הפלילית.

התנהלות זו היא גם המשכו של מבצע התעמרות רחב היקף שערכה המשטרה בשכונה ב-2020-2019, והיא כוללת כניסות מרובות ולעתים יום-יומיות לשכונה, המייצרות בתורן עימותים בין תושבים לשוטרים, ומלוות במעצרים ובשימוש באמצעים לפיזור הפגנות. כל זאת ללא עילה שתצדיק את עצם הכניסה לשכונה. התעמרות זו של המשטרה בתושבי אל-עיסאוויה היא ביטוי נוסף לדיכוי של תושבי מזרח-ירושלים בידי ישראל, שיוצרת ומשמרת במכוון צפיפות מגורים ורמות עוני גבוהות, נמנעת מאישור תוכניות בנייה ומפעילה אלימות כלפי התושבים. כל אלו במטרה לדחוק אותם מבתיהם ולשמר את עליונותה הדמוגרפית של האוכלוסייה היהודית בעיר.

את העדויות גבה תחקירן בצלם עאמר עארורי.

בעדות שמסרה ב-2.3.21 סיפרה מירוות עבייד:

ביום שני, בסביבות השעה 22:00, שמעתי דפיקות בדלת. גיסי מרוואן והבן שלו טארק הגיעו וביקשו ממני לעלות לבית שלהם שבקומה השנייה, כי כוחות הכיבוש התפרסו מסביב לבית. יצאתי לחדר המדרגות מהדלת האחורית יחד עם שלושה מהילדים שלי שהיו איתי בבית - אנס, בן 11 חודשים, תקווא, בת שבע ואחמד בן שמונה. תוך כדי עלייה במדרגות שמעתי דברים מתנפצים בבית שלי, וצעקות של גיסי ובנו. ניסיתי לחזור לבית אבל הדלת הייתה נעולה. דפקתי עליה כמה פעמים. אחרי כמה דקות שוטר מג"ב פתח לי את הדלת. שאלתי אותו מה הוא עושה בבית שלי אבל הוא טרק לי את הדלת בפנים. הילדים שלי בכו וצעקו מפחד.

לקחתי את הילדים שלי לבית של דוד שלהם מרוואן וירדתי לרחוב וממנו לכניסה הראשית לבית. ראיתי את כוחות הכיבוש בועטים בטארק, ששכב על רצפת המרפסת ליד הכניסה הקדמית, ומרביצים לו עם קתות הרובים.

התקרבתי לדלת הכניסה וראיתי שצעירים מהשכונה נכנסו לבית, כנראה דרך הכניסה האחורית. פתאום שמעתי מתוך הבית פיצוץ, כמו של רימון הלם, והאורות בבית כבו למשך חמש דקות בערך. אחרי כמה דקות, בסביבות השעה 22:30, כוחות הכיבוש התחילו לצאת מהבית דרך דלת הכניסה ולקחו איתם את טארק. כשהם יצאו הם דחפו את התושבים שהיו שם וגם אותי ביניהם. אחד השוטרים הפיל אותי ארצה.

כל הגוף כאב לי בגלל הנפילה. תושבים עזרו לי להגיע לבית של גיסי ר'סאן. נשארתי שם בערך חצי שעה, ואז חזרתי הביתה. גיליתי שהמנורות במטבח ובסלון נהרסו ושחלון הזכוכית בדלת הכניסה נשבר. מצאתי רימון הלם שהושלך בתוך הבית, וחלק מהחפצים בבית היו שבורים.

מרוואן עבייד סיפר בעדות שמסר ב-2.3.21 על אירועי אותו לילה:

נכנסנו לתוך הבית וכוחות הכיבוש פרצו את דלת הכניסה. הם התחילו מיד להכות את טארק ואותי ולבעוט בנו, ואז סחבו את טארק למרפסת שליד דלת הכניסה. אחד מהמסתערבים הרביץ לבני טארק עם אגרופן מחודד בכל הגוף שלו ובעיקר בפנים. ניסיתי להגיע לכניסה האחורית של הבית כדי להזעיק עזרה, ואז חמישה שוטרי מג"ב סחבו אותי משם ונעלו את הדלת. הם הפילו אותי על הרצפה והרביצו לי שוב. שמעתי פיצוץ של רימון בתוך הבית ואחריו החשמל בבית נותק. איבדתי את הריכוז וכבר לא ידעתי מה קורה מסביב, ובינתיים כוחות הכיבוש יצאו מהבית ולקחו איתם את טארק.

טארק עבייד לאחר מעצרו. צילום: סילוואניק.

בעדות שמסר ב-13.3.21 סיפר טארק עבייד מה קרה לאחר שנלקח מבית משפחתו:

אני ואבא שלי היינו באמצע הבית, ליד המטבח, כשהכוחות פרצו את דלת הכניסה. בלי לשאול שאלות הם תקפו את אבא שלי ואותי, היכו אותנו ובעטו בנו. הם סחבו אותי למרפסת, ומסתערב הרביץ לי עם משהו חד שהיה לו ביד בכל חלקי הגוף. שמעתי פיצוצים של רימונים בתוך הבית והחשמל התנתק. השוטרים לקחו אותי לג'יפ שיצא מעיסאווייה. בתוך הג'יפ היו שני מסתערבים שנתנו לי אגרופים בפנים במשך מה שהרגיש כמו כמה דקות. הג'יפ הגיע לתחנת המשטרה של משמר הגבול והשוטרים אזקו את הידיים שלי מאחורה בעזרת אזיקוני פלסטיק, ובתחנה הם גם כיסו את העיניים שלי עם רצועת בד והושיבו אותי על מדרכה. השאירו אותי יושב שם הרבה זמן. הם לא הביאו לי מים ואף אחד לא שאל אותי אם אני צריך ללכת לשירותים או לאכול משהו, ואני לא בקשתי מהם כלום. אחר-כך הם הכריחו אותי ללבוש חליפה לבנה של הגנה מקורונה, והעבירו אותי לתחנת המשטרה ברחוב סלאח א-דין כשאני אזוק ברגליים באזיקי מתכת.

בתחנה הורידו לי את כיסוי העיניים והחליפו לי את אזיקוני הפלסטיק על הידיים באזיקי מתכת. חקרו אותי בערבית במשך חצי שעה בחשד שזרקתי אבנים לעבר שוטרים וניסיתי להימלט מהבית כשהם הגיעו אלינו. בסוף החקירה לא הסכמתי לחתום על המסמך, שהיה כתוב בעברית. משם העבירו אותי למגרש הרוסים, וכשהרופא שם ראה את החבורות על הפנים שלי, הוא שלח אותי לבית החולים הדסה עין כרם. בבית החולים עברתי בדיקות וקיבלתי טיפות עיניים משום שלא יכולתי לראות ברור בגלל המכות הקשות שחטפתי מהמסתערבים. נשארתי במיון עד למחרת בצהריים, יושב על כיסא ואזוק בידיים וברגליים. מבית החולים לקחו אותי לבית משפט השלום בירושלים ושם האריכו לי את המעצר עד ליום חמישי, 4.3.21. ביום חמישי בצהריים התקיים דיון נוסף והוחלט לשחרר אותי בערבות של 1,000 שקלים למעצר בית עד ליום ראשון, 7.3.21.

בשבוע שאחרי השחרור הרגשתי עייפות פיזית וגם נפשית, היה לי קשה לישון ולפעמים כאב לי הראש, אבל עכשיו המצב שלי משתפר וחזרתי לעבודה. התחלתי לחזור לחיים שלי תודה לאל.

מכת"זית מתיזה נוזל מצחין ברחובות אל-עיסאוויה בליל האירוע. מתוך תיעוד הווידיאו

וליד עבייד, תושב השכונה בן 46, נשוי ואב לארבעה, היה בביתו כששוטרי יס"מ נכנסו לשכונה יחד עם המכת"זית. בעדות שמסר ב-13.3.21 תיאר מה אירע אז:

חלון שבור בבית הוריו של וליד עבייד. התמונה באדיבות המשפחה

הייתי בבית ועקבתי אחרי מה שקורה. בערך רבע שעה אחרי שכוחות הכיבוש עזבו את השכונה הם חזרו, הפעם עם הרכב שמתיז מים מסריחים, והתחילו להתיז אותם על הכביש ועל הבתים. ראיתי את הרכב מכוון את זרם המים אל הבית של ההורים שלי שבקומה מתחתי. תודה לאל שהם התארחו באותו יום אצל קרובי משפחה מחוץ לשכונה. אחרי שכוחות הכיבוש עזבו ירדתי לבית של ההורים שלי. המצב שם היה קטסטרופלי. היו מים מסריחים על הרצפה, וזגוגית של החלון בסלון נשברה. ההורים שלי לא יכולים לחזור כרגע הבית בגלל הסרחון, ונשארו אצל קרובי משפחה. למרות שכבר ניקינו את הבית כמה פעמים, הריח הרע עדיין לא עבר. אחרי יומיים כוחות הכיבוש חזרו לשכונה שוב, ובעימותים שהתפתחו הם ירו כדורי ספוג לעבר הצעירים. אחד הכדורים חדר לבית שלי שבקומה השנייה. תודה לאל שבני המשפחה שלי היו רחוקים מהחלון אחרת מישהו היה נפגע.

האמת שהמצב שלנו בלתי נסבל. שוב יש פשיטות ועימותים, רימוני הלם וירי כדורי ספוג. אני מאוד חושש למשפחה שלי, במיוחד לאבא ואימא שלי. הדלת וחלונות הבית שלהם פונים ישר לכביש, והבית שלהם הפך ליעד לפגיעה של כוחות הכיבוש.

סרטונים אחרונים