דילוג לתוכן העיקרי

שוטר מג"ב ירה כדור ספוג מטווח קצר מאוד בחזהו של פרמדיק שניסה לטפל בפצוע עצור

ביום חמישי, 11.11.21, בשעות הבוקר, נערכה הפגנה לציון יום השנה למותו של יאסר ערפאת בהשתתפות למעלה ממאה בני אדם, בסמוך לכניסה הצפונית לעיר אל-בירה. במהלך ההפגנה חלק מהמפגינים הבעירו צמיגים,...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

שוטר מג"ב ירה כדור ספוג מטווח קצר מאוד בחזהו של פרמדיק שניסה לטפל בפצוע עצור

ביום חמישי, 11.11.21, בשעות הבוקר, נערכה הפגנה לציון יום השנה למותו של יאסר ערפאת בהשתתפות למעלה ממאה בני אדם, בסמוך לכניסה הצפונית לעיר אל-בירה. במהלך ההפגנה חלק מהמפגינים הבעירו צמיגים, חסמו כמה כבישים ויידו אבנים לעבר כעשרים שוטרי מג"ב שהתפרסו באזור ואשר ירו לעבר המפגינים רימוני גז מדמיע, כדורי מתכת מצופי גומי וכדורי ספוג. לפי נתוני האו"ם,1 15 מהמפגינים נפצעו מירי כדורי "גומי" וספוג, וכ-25 נפגעו משאיפת גז מדמיע.

בסביבות השעה 16:00 ירה אחד השוטרים כדור "גומי" שפגע ברגלו של אחד המפגינים. שני שוטרים הגיעו לפצוע כדי לעצור אותו, בעת שישב על הקרקע. מוחמד עומר, פרמדיק מתנדב בן 28 תושב ביתוניא, שלבש אפוד זוהר של פרמדיקים, ניסה להגיע לפצוע כדי להגיש לו עזרה רפואית. בתיעוד וידיאו שפורסם בכלי התקשורת נראה אחד השוטרים כשהוא מקים את הפצוע בכוח ואז הוא והשוטר השני מובילים אותו, כשעומר מנסה לקחת אותו מידיהם. אחד השוטרים מכה בפניו של עומר, ושניות ספורות אחר כך יורה כדור ספוג בחזהו, ממרחק של מטרים ספורים. עומר נופל ארצה והשוטרים עוזבים את המקום עם העצור. עומר פונה לבית חולים ברמאללה, שם טופל ושוחרר לאחר מספר שעות.

ירי כדור הספוג בחזהו של עומר – איש צוות רפואי שרק מילא את חובתו, ממרחק של פחות מחמישה מטרים - אינו חוקי והוא בעיקר מסוכן: פגיעה של כדור ספוג מטווח כה קצר, בפלג הגוף העליון, עלולה להוביל לפגיעות קשות בהרבה. זו הסיבה בגינה הוראות הפתיחה באש המתירניות של מערכת הביטחון אוסרות זאת. הקלות שבה ביצע השוטר את הירי, כמעט כבדרך אגב, היא רק עדות נוספת לזלזול של מערכת הביטחון בחיי אדם כאשר מדובר בפלסטינים.

בעדות שמסר ב-15.11.21 לתחקירן בצלם איאד חדאד סיפר עומר:

מוחמד עומר. צילום: איאד חדאד, בצלם, 14.11.21
מוחמד עומר. צילום: איאד חדאד, בצלם, 14.11.21

הייתי במרחק של 50 מטרים מהבחור שנפצע, והשוטרים היו בערך במרחק של 25 מטרים ממנו מהצד השני שלו, כך ששניים מהם הגיעו אליו לפניי. אחד מהם לקח אותו לכיוון הרכב שלהם. כשהגעתי ניסיתי למשוך אותו מהידיים שלהם כדי לטפל בו.

בתגובה, שוטרים שהיו על גבעה מצפון לנו ירו לעברי רימון גז מדמיע. הגז שהתחיל להתפזר מסביב לא הפריע לי, והמשכתי לנסות לקחת מהם את הפצוע. אמרתי להם שאני רק רוצה לטפל בו ואז אחד השוטרים הכה אותי בפנים, מתחת לעין שמאל. התרחקתי קצת, ואז רדפתי אחרי השוטר שלקח את הפצוע. פתאום הוא כיוון אליי את הנשק שלו וירה עליי כדור "ספוג" ממרחק של מטר או שניים בלבד. בכלל לא העליתי בדעתי שהוא יירה בי. הכדור פגע בחזה שלי מצד שמאל. היה לי קשה לנשום, כאב לי מאוד והייתה לי תחושה של נמלול, ומיד נפלתי ארצה.

שני השוטרים המשיכו לרוץ עם הבחור הפצוע והכניסו אותו לרכב שלהם. אני התפתלתי מכאבים על הקרקע וכמה פרמדיקים ניגשו אלי והגישו לי עזרה ראשונה ובעיקר חמצן, כי התקשיתי לנשום. אחר כך הם פינו אותי לבית חולים ברמאללה, שם עברתי בדיקות וצילומי רנטגן. היו לי רק חבלות ואחרי ארבע שעות שחררו אותי הביתה. עדיין כואב לי, אבל פחות מאשר באותו יום. אני לוקח משככי כאבים.

1. לפי מסד הנתונים בעניין הגנה על אזרחים בניהול משרד האו"ם לתיאום עניינים הומניטריים.

סרטונים אחרונים