דילוג לתוכן העיקרי

מרכז העיר חברון: אלימות מתנחלים וחיילים והתעמרות משטרתית בבני משפחה פלסטינית שהעזו להתלונן

ב-6.8.21, בסביבות השעה 23:30, יידו מתנחלים רעולי פנים אבנים מגג בית הדסה על בתים פלסטיניים סמוכים, בנוכחות שני חיילים. יאסין סידר, בן 19, שעל ביתו יידו המתנחלים אבנים, ניסה לתעד את האירוע...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

מרכז העיר חברון: אלימות מתנחלים וחיילים והתעמרות משטרתית בבני משפחה פלסטינית שהעזו להתלונן

ב-6.8.21, בסביבות השעה 23:30, יידו מתנחלים רעולי פנים אבנים מגג בית הדסה על בתים פלסטיניים סמוכים, בנוכחות שני חיילים. יאסין סידר, בן 19, שעל ביתו יידו המתנחלים אבנים, ניסה לתעד את האירוע. הוא הזעיק את אביו, שהתקשר למשטרה וניסה להניא את החיילים לעצור את יידוי האבנים, ללא הועיל. לאחר זמן מה הגיעו למקום חיילים ושוטרים והמתנחלים ירדו מהגג.

זמן קצר לאחר מכן הגיעו כעשרים חיילים לביתו של סידר, שישב עם אביו עבד אל-ח'אלק, בן 40, עם אחיו סאאיד, בן 17, עם דודו ועם שכנו בפתח הבית. עם הגיעם, התנפלו כמה חיילים על יאסין, הכו אותו ובעטו בו. כשסאאיד ניסה להתערב, תקפו כמה חיילים גם אותו. החיילים אזקו את ידיהם של שני האחים והובילו אותם להתנחלות בית רומנו, שם הכו שוב את יאסין, שאיבד בשלב מסוים את הכרתו. הוא פונה לבית החולים, שם שוחרר לביתו בסביבות השעה 5:00 בבוקר.

בינתיים נלקח סאאיד לתחנת המשטרה הסמוכה להתנחלות גבעת האבות. כששוחרר, השוטרים הודיעו לו כי עליו להתייצב לחקירה למחרת, ב-8.8.21. הוא הגיעה עם אביו לתחנת המשטרה במועד שנקבע להם, אך אז נאמר להם כי הם חופשיים ללכת. השניים הגישו תלונה נגד המתנחלים והחיילים שתקפו אותם ועזבו את המקום.

שעתיים לאחר מכן, כשסאאיד עבר ברחוב קרוב לביתו, התנפלו עליו שוב חיילים ועצרו אותו. כשהגיע אביו לתחנת המשטרה שוב הודיעו לו השוטרים כי על סאאיד להתייצב לחקירה, ב-9.8.21. השניים התייצבו במועד שנקבע, וגם הפעם, נמסר להם כי אין חקירה הם יכולים לשוב לביתם.

אירוע זה משקף את שגרת החיים של הפלסטינים בצל ההתנחלויות בחברון: שגרה של אלימות מצד מתנחלים, חיילים ושוטרים, המשתפים ביניהם פעולה; שגרה שבה איש אינו מגן עליהם וחייהם וגופם הפקר; שגרה שבהם ניתן לכלות את זמנם לשווא.

האבנים שהשליכו המתנחלים לחצר הבית. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 10.8.21
האבנים שהשליכו המתנחלים לחצר הבית. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 10.8.21

להלן עדויות שנגבתו על ידי תחקירנית בצלם, מנאל ג'עברי, ב-11.8.21:

יאסין סידר, בן 19, תושב חברון, תיאר את תקיפת המתנחלים ואת מעצרו האלים

יאסין סידר. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 10.8.21
יאסין סידר. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 10.8.21

אני גר בבית ישן ברחוב שלאלה, צמוד להתנחלות בית הדסה, יחד עם ההורים שלי ושלושה מהאחים שלי. אני הבן הבכור.

ב-6.8.21, בערך בשעה 23:30, ישבתי על מדרגות הבית שלנו, שצמוד להתנחלות, ופתאום אבנים גדולות, בגודל של אגרוף, התחילו ליפול לידי. עליתי מהר במדרגות לקומה גבוהה יותר והסתכלתי מהחלון שמשקיף על הגג של בית הדסה. ראיתי שם יותר מעשרים מתנחלים רעולי פנים, שנראו בני 17 עד 25. הם יידו אבנים באינטנסיביות על הבית שלנו ועל הבתים הסמוכים, כולל זה של השכנים שלנו, משפחת אבו חיה. ראיתי גם שני חיילים מנסים לעצור את המתנחלים, אבל לא בצורה נמרצת.

התקשרתי לאבא שלי וביקשתי שהוא יתקשר למשטרה הישראלית. אחרי בערך עשרים דקות אבא שלי הגיע הביתה הוא צעק על המתנחלים וגם ביקש משני החיילים שיפסיקו את יידוי האבנים, אבל זה לא עזר. ניסיתי לתעד את ההתקפה של המתנחלים בטלפון הנייד שלי והצלחתי לצלם חלק מהאירוע. השכן שלנו, מחמוד אבו חיה, שהוא מתנדב בצלם, ניסה גם הוא לצלם את מה שקורה במצלמת וידיאו.

לאחר מכן, הגיעו למקום שלושה שוטרים ישראלים ובערך עשרים חיילים. הם עלו לגג של בית הדסה, ואז המתנחלים נכנסו להתנחלות. כשהכל נרגע, אני, אחי סאאיד, בן 17 ואבא שלי התיישבנו בכניסה לבית שלנו עם דוד שלי, השכן מחמוד אבו חיה ואחי סאאיד, בן 17.

פתאום ראינו בערך עשרים חיילים מתקדמים אלינו מהר. ברגע שהם הגיעו אלינו, ארבעה מהם תקפו אותי בלי לשאול אותי כלום. הם היכו אותי ובעטו בי. צרחתי ושאלתי מה קורה ולמה הם מכים אותי, אבל הם רק המשיכו לבעוט ולהכות אותי. הם דחפו את הפנים שלי לתוך השער של חנות סגורה ברחוב וקשרו את הידיים שלי עם אזיקי פלסטיק מאחורה. דוד שלי ואבא שלי צעקו על החיילים וביקשו מהם להסביר מה הם עושים, אבל זה לא עזר. גם אחי הקטן סאאיד התערב וצעק על החיילים, ואז בערך שישה חיילים תקפו גם אותו. הם היכו אותו ואז עצרו אותו.

החיילים לקחו אותי להתנחלות בית רומנו ובדרך בעטו בי והכו אותי. ברגע שהגענו לשער ההתנחלות, אחד החיילים נתן לי אגרוף חזק בפנים. ירד לי דם מהפה ומהאף. זה הרגיש כאילו הכפפה שהוא לבש עשויה מברזל. כאב לי מאוד. החיילים לקחו אותי לתוך ההתנחלות בכביש שעולה לרחוב א-שוהדאא.

הם לעגו לי וקיללו את אמא שלי ואת המשפחה שלי. אחד החיילים המשיך להכות אותי ולבעוט בי במשך עשר דקות בערך עד שהייתי במצב של הכרה מעורפלת. כבר לא כל כך שמתי לב מה קורה סביבי, אבל אז הרגשתי דקירה כואבת בגב כשחייל חתך את אזיקי הפלסטיק ושחרר את הידיים שלי. חזרתי להכרה מלאה וגיליתי שאני באמבולנס ישראלי. אז העבירו אותי לאמבולנס פלסטיני ושוב איבדתי את ההכרה.

הגענו לבית החולים הממשלתי עאליה בסביבות השעה 2:30 לפנות בוקר. אחרי שעה בערך חזרתי להכרה, ואבא שלי היה איתי. עשו לי בדיקות וצילומי רנטגן ומצאו חבורות וחבלות בכל הגוף.

טיפלו בי ואז הגיעו דוד שלי ואחי סאאיד ולקחו אותנו הביתה בסביבות השעה 5:00 לפנות בוקר.

אני עדיין סובל מכאבים באף ובכל הגוף. מאוחר יותר סיפר אחי, סאאיד, כי הוא נעצר וגם הותקף, לפני שהועבר לתחנת משטרת ישראל.

עבד אל-ח'אלק סידר, אביהם של יאסין וסאאיד, תיאר גם הוא את תקיפת המתנחלים ואת מעצרם האלים של שני בניו

עבד אל-ח'אלד סידר. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 10.8.21
עבד אל-ח'אלד סידר. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 10.8.21

אני גר בבית ישן ברחוב שלאלה, צמוד להתנחלות בית הדסה, עם אשתי האדיה, בת 40, והילדים שלנו, יאסין (19), סאאיד (17), ודיע (16), מחמוד (12).

ב-6.8.21, בערך בשעה 23:30, הבן שלי יאסין התקשר אליי וסיפר לי שמתנחלי בית הדסה תוקפים את הבית באבנים ומיידים עליו אבנים. התקשרתי מייד למשטרת ישראל ודיווחתי על זה, ואז מיהרתי הביתה. כשהגעתי הביתה ראיתי הרבה אבנים נופלות ברחוב ועל הבתים שלידנו.

בערך עשר דקות אחרי שהתקשרתי למשטרה הגיעו למקום יותר מעשרים חיילים, עם שלושה שוטרים. המתנחלים ברחו. אני והשכן שלי מחמוד אבו חיה ושני הבנים שלי יאסין וסאאיד ישבנו בפתח הבית ודיברנו.

פתאום התקדמו אלינו מהר בערך עשרים חיילים. ואז, בלי לשאול כלום, ארבעה מהם תקפו את הבן שלי יאסין. יאסין ניסה להבין למה הם תוקפים אותו, אבל הם דחפו אותו באלימות על אחת החנויות הסגורות ובעטו בו. ניסיתי להרחיק את החיילים מיאסין, ושאלתי אותם למה הם מתנפלים עליו.

בינתיים, גם הבן שלי סאאיד, התערב. הוא צעק ׏על החיילים ודרש שיעזבו את אחיו. בערך שישה חיילים תקפו את סאאיד והכו גם אותו. הם אזקו לו את הידיים מאחור ואז לקחו אותו להתנחלות בית רומנו.

ארבעת החיילים שתקפו את יאסין אזקו גם את הידיים שלו מאחורי הגב ולקחו גם אותו לכיוון ההתנחלות. הם בעטו בו תוך כדי הליכה. הלכתי אחריהם וצעקתי על החיילים תוך כדי כך. גם אחי הצטרף אליי. החיילים ניסו לסלק אותנו אבל המשכנו ללכת אחריהם. השכן שלי מחמוד אבו חיה, שמתנדב בבצלם, ניסה לתעד את מה שקורה במצלמה שלו.

החיילים הכניסו את הבנים שלי להתנחלות ולקחו אותם לכביש שעולה לכיוון רחוב א-שוהדאא. אני, אחי ומחמוד חזרנו הביתה כדי להתקשר לצלב האדום, קישור הפלסטיני, והארגון בצלם.

בינתיים שמעתי משכן שהגיע אמבולנס ישראלי לשער שמוביל לבית רומנו, והרגשתי שמשהו קרה לבנים שלי, אז רצתי לכיוון ההתנחלות. בערך עשר דקות אחר כך יצא משם חייל שדיבר ערבית ושאל מי אבא של יאסין. אמרתי שזה אני והוא שאל אותי אם יאסין חולה. עניתי שלא ואמרתי לו שהחיילים תקפו את יאסין ועצרו אותו, ושלפני כן מצבו הבריאותי היה טוב. הוא אמר שיאסין חולה ושאני צריך לקחת אותו לבית החולים. הוא נתן לי להיכנס להתנחלות, והזעקתי אמבולנס של הסהר האדום הפלסטיני שהגיע בערך אחרי עשר דקות.

שני חיילים הוציאו את יאסין מהאמבולנס הישראלי והביאו אותו. היה לו קצת דם על הפה והוא התפתל מכאבים. צוות האמבולנס הפלסטיני הכניס את יאסין פנימה ואז הוא התעלף. האמבולנס לקח אותו לבית החולים הממשלתי עאליה ושם טיפלו בו ובדקו אותו. עשו לו גם צילומי רנטגן. הם מצאו חבלות וחבורות על כל הגוף שלו. יאסין חזר להכרה בערך שעה אחרי שהוא הגיע לבית החולים, בסביבות 3:30 לפנות בוקר.

כשהייתי עם יאסין בבית החולים התקשרו אלי מהמשטרה הישראלית. השוטר ביקש שאגיע לתחנת המשטרה כדי לאסוף את סאאיד. אמרתי לו שאני עם יאסין בבית החולים ושאשלח את אחי לקחת אותו. התקשרתי לאחי וביקשתי ממנו ללכת לקחת את סאאיד. בסביבות השעה 4:30 אחי וסאאיד הגיעו לבית החולים. השוטרים נתנו לסאאיד זימון לחקירה ביום ראשון בשעה 10:00 בבוקר. כולנו עזבנו את בית החולים וחזרנו הביתה בסביבות השעה 5:00 לפנות בוקר.

למחרת, ביום ראשון, 8.8.21, ליוויתי את סאאיד לתחנת המשטרה בסביבות 9:00. כשהגענו מסרתי את הזימון שהוא קיבל לשוטר, ואחרי בדיקה הוא אמר לי שהם לא רוצים מאיתנו שום דבר ושאנחנו יכולים ללכת. אמרתי שאני רוצה להגיש תלונה על התקיפה שלנו בידי המתנחלים והחיילים. הוא רשם את העדות שלי ויצאנו מהתחנה.

באותו יום, בסביבות השעה 11:00, שלחתי את סאאיד לקנות לי קופסת סיגריות. אחרי עשר דקות התקשר אליי השכן וסיפר לי שהחיילים עצרו את סאאיד ולקחו אותו לרחוב א-שוהדאא. הלכתי מהר לשער של ההתנחלות בית רומנו כדי לברר מה קורה. חייל סיפר לי שסאאיד זרק אבנים ולכן עצרו אותו. אמרתי שזה לא יכול להיות ושאני שלחתי את סאאיד לקנות סיגריות ודרשתי שהם יוכיחו שהוא זרק אבנים.

התקשרתי לקישור הפלסטיני וסיפרתי להם מה קרה. כעבור כשעה התקשרו אליי מהמשטרה הישראלית וביקשו שאגיע לכניסה לרחוב א-שוהדאא כדי לקחת סאאיד. עניתי לו שאני לא יכול להגיע לשם וביקשתי שיביא אותו לשער של בית רומנו. השוטר הסכים והביא אותו לשער. הוא גם נתן לי זימון עבור סאאיד שיגיע לתחנת המשטרה למחרת, יום שני, בשעה 10:00 בבוקר.

למחרת שוב לקחתי את סאאיד לתחנת המשטרה. קראתי לשומר ונתתי לו את המסמך. כעבור כמה דקות הגיע החוקר, ואחרי בדיקה אמר לנו ללכת משם ושהם לא רוצים מאיתנו כלום. יצאנו מהתחנה ויצאנו הביתה. סאאיד סיפר לי שהחיילים תקפו אותו גם במעצר הראשון וגם בשני.

סרטונים אחרונים