דילוג לתוכן העיקרי

מתנחלים תקפו, אחד ירה לעבר בית, חיילים ירו בפלסטינים שניסו להגן על רכושם

ב-10.9.21, בסביבות השעה 19:30, עברו כעשרה מתנחלים בשכונת א-ראס שבמרכז העיר חברון והתעמתו מילולית עם צעירים פלסטינים שהיו במקום. שני חיילים שליוו את המתנחלים גירשו את הצעירים הפלסטינים, וא...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

מתנחלים תקפו, אחד ירה לעבר בית, חיילים ירו בפלסטינים שניסו להגן על רכושם

ב-10.9.21, בסביבות השעה 19:30, עברו כעשרה מתנחלים בשכונת א-ראס שבמרכז העיר חברון והתעמתו מילולית עם צעירים פלסטינים שהיו במקום. שני חיילים שליוו את המתנחלים גירשו את הצעירים הפלסטינים, ואז תקפו המתנחלים באבנים את ביתם של עבד אל-ג'וואד ומהא אל-ג'עברי.

בתגובה להתקפת המתנחלים חזרו חלק מהצעירים למקום והחלו ליידות לעברם אבנים בניסיון להרחיקם מבתי התושבים. אחד החיילים ירה לעברם אש חיה והם שבו ונמלטו מהמקום.

בשלב זה הגיעו למקום חיילים נוספים. הם נכנסו לבית משפחת א-ג'עברי ולשני בתים נוספים בתואנה שהם מחפשים אחר מיידי האבנים הפלסטינים. במהלך כל הזמן הזה, המשיכו המתנחלים ליידות אבנים על בית משפחת אל-ג'עברי, מבלי שהחיילים ינקפו אצבע כדי להפסיק את ההתקפה. התקפת המתנחלים על הבית נמשכה כשעה, אז הגיעה למקום ניידת משטרה והמתנחלים ברחו לכיוון ההתנחלות קריית ארבע, שממוקמת כ-200 מ' מבית משפחת אל-ג'עברי.

עבד אל-ג'וואד אל-ג'עברי במתפרה שלום. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 12.9.21
עבד אל-ג'וואד אל-ג'עברי במתפרה שלו. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 12.9.21

עדותו של עבד אל-ג'וואד אל-ג'עברי, בן 39, שמסר ב-12.9.21 לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי:

אני גר עם אשתי מהא, בת 30 וחמשת הילדים שלנו, בבית שמשקיף על הרחוב הראשי שמוביל להתנחלות קריית ארבע ולבניין א-רג'בי, שבו גרים מתנחלים ושנמצא במרחק של עשרה מטרים בערך מהבית שלנו.

ב-10.9.21, בסביבות השעה 19:30, תפרתי תיקים בחנות שלי שמתחת לבית. ראיתי בערך עשרה מתנחלים, בני 30-20, הולכים ברחוב שמוביל לקריית ארבע יחד עם שני חיילים. המתנחלים נתקלו בצעירים מהשכונה והתחילו לקלל אותם והצעירים קיללו אותם בחזרה. החיילים גירשו את הצעירים הפלסטינים וכשהם התרחקו הגיעה מתנחלת שנזפה בחיילים על זה שהם לא עצרו את הנערים.

אז, כ-15 מתנחלים תקפו את הבית שלי באבנים. חלק מהצעירים התחילו ליידות עליהם אבנים ואז חייל ירה לעבר הצעירים ירי חי. בינתיים הגיעו עוד חיילים. ניגשתי לקצין שהיה איתם ואמרתי לו שמתנחלים תוקפים את הבית שלי, אבל הוא ענה שלא אכפת לו מזה ושהוא בא לעצור את הצעירים הפלסטינים שיידו אבנים. אחר כך החיילים פשטו על הבית שלנו, על הבית של אחי ועל עוד בית בשכונה. הם אמרו שהם מחפשים צעירים פלסטינים. בזמן הזה, מתנחלים המשיכו לזרוק אבנים על הבית שלי. הם יידו אבנים במשך שעה בערך ועזבו רק כשהגיעה ניידת משטרה. החיילים נשארו ברחוב עד השעה 23:30 בערך ואז עזבו בלי לעצור אף אחד.

לאחר שהמתנחלים חזרו לקריית ארבע, מתנחל אחד עבר ליד בית משפחת אבו סעיפאן שבשכונת ואדי אל-חסין, במרחק של כ-700 מטרים מבית אל-ג'עברי ומטרים ספורים מגדר קריית ארבע. בני משפחת אבו סעיפאן חגגו אותה שעה יומולדת במרפסת הבית. המתנחל צעק על בני המשפחה "להיכנס הביתה" וירה באקדחו כמה כדורים חיים לעבר הבית. איש לא נפגע מהירי והמתנחל המשיך בדרכו לכיוון קריית ארבע.

בעקבות הירי הגיעו למקום כמה חיילים, ג'יפ של המנהל האזרחי וניידת משטרה ובני המשפחה סיפרו להם מה אירע. ג'מאל אבו סעיפאן, קרוב משפחה שתיעד את האירוע במצלמתו, הגיש באותו לילה תלונה בתחנת המשטרה בקריית ארבע.

בעדות שמסר לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי סיפר ג'מאל אבו סעיפאן, בן 51:

ביום שישי, 10.9.21, בסביבות השעה 19:45, ישבתי בבית עם אשתי ג'יהאד ושמענו ירי לא רחוק מהבית. ג'יהאד יצאה החוצה לראות מה קורה. היא חזרה מהר ואמרה לי שמתנחלים תוקפים את הבית של עבד אל-ג'וואד אל-ג'עברי, ליד בניין א-רג'בי. לקחתי את המצלמה שלי והתחלתי לצלם מהחצר שלי את מה שקורה. ראיתי בערך 15 מתנחלים מיידים אבנים על הבית של עבד אל-ג'וואד אל-ג'עברי, מול הצבא הישראלי. כנראה שצעירים מהשכונה הגיבו ביידוי אבנים על המתנחלים, והחיילים ירו לעברם.

בזמן שצילמתי את מה שהמתרחש ליד בניין א-רג'בי ראיתי מתנחל, בערך בן 30, שהחזיק אקדח ורץ על דרך העפר לכיוון בניין א-רג'בי. אז ראיתי את אותו מתנחל חוזר לכיוון שלנו בדרך העפר שמובילה להתנחלות קריית ארבע. הוא כיוון את האקדח שלו לבתים שלנו והתנהג בהיסטריה. הוא התחיל לירות על הבית של דוד שלי, ששם המשפחה ישבה במרפסת לחגוג את יום ההולדת של כלתם.

המתנחל ירה בערך שישה כדורים. הצלחתי לתעד ארבע מהיריות. שמעתי צרחות של נשים וילדים מהבית שלי ומבתים סמוכים. אנשים ברחו. המתנחל נעמד מול הבית שלי וכיוון את האקדח שלו לחלון שעמדתי במרחק של כמה צעדים ממנו. הוא לחץ על ההדק, אבל כנראה נגמרו לו הכדורים אז הוא לקח אבן גדולה וזרק אותה לעברי ואז ברח מהמקום.

יצאתי החוצה וראיתי שני חיילים רצים על דרך העפר. קראתי להם והם הסתובבו אליי בכעס וצעקו עליי להיכנס הביתה. צרחתי עליהם בחזרה ואמרתי להם שמתנחל ירה על בתים. בהתחלה הם לא האמינו לי. הם עצרו ליד הבית שלי ודברו במכשיר קשר ואז הגיעו עוד חיילים והתחילו לאסוף קליעים מהקרקע.

הגיעו גם ניידת של המשטרה הישראלית וג'יפ של המנהל האזרחי. השוטרים ואנשי המנהל הקשיבו לעדויות שלנו. אחר כך אחד השוטרים ביקש שאסע איתו לתחנת המשטרה למסור עדות. נתתי להם עותק של הסרטון שהצלחתי לצלם ונסעתי איתם בניידת המשטרה בסביבות 22:00. בתחנת המשטרה השאירו אותי בחוץ בחניון עד השעה 1:00 ורק אז הכניסו אותי לחדר של חוקר שדיבר רק עברית. מסרתי את ההצהרה שלי בנוכחות מתרגם לערבית, הצגתי את הסרטון שצילמתי והגשתי תלונה.

עזבתי את תחנת המשטרה בסביבות השעה 2:00 לפנות בוקר. החזירו אותי בניידת לרחוב אל-ראס, ליד בניין אל-רג'בי, ומשם המשכתי ברגל בדרך העפר עד הבית שלי.

 

סרטונים אחרונים