דילוג לתוכן העיקרי

חייל הרג את חוסאם עסאיירה, בן 19, במהלך פלישה אלימה של מתנחלים לכפר עסירה אל-קיבלייה

חוסאם עסאיירה. התמונה באדיבות המשפחהביום שישי, 14.5.21, בסביבות השעה 14:00, הגיעו בין עשרים לשלושים מתנחלים וכעשרה חיילים, לחלקו הדרום-מזרחי של הכפר עסירה אל-קיבלייה שבמחוז שכם, מכיוון המ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

חייל הרג את חוסאם עסאיירה, בן 19, במהלך פלישה אלימה של מתנחלים לכפר עסירה אל-קיבלייה

Husam 'Asayrah. Photo courtesy of family
חוסאם עסאיירה. התמונה באדיבות המשפחה

ביום שישי, 14.5.21, בסביבות השעה 14:00, הגיעו בין עשרים לשלושים מתנחלים וכעשרה חיילים, לחלקו הדרום-מזרחי של הכפר עסירה אל-קיבלייה שבמחוז שכם, מכיוון המאחז שלהבת י-ה. חלק מהמתנחלים היו רעולי פנים, וחלקם היו חמושים. כמה מהמתנחלים החלו ליידות אבנים באמצעות קלע לעבר בתי הכפר ולעבר תושבים שהגיעו לאזור כדי להגן על הבתים, וחלק מהתושבים יידו אבנים לעבר המתנחלים. כמה מתנחלים אף ירו אש חיה באוויר. החיילים, שעמדו בסמוך למתנחלים לאורך כל האירוע, לא עשו דבר כדי למנוע מהם לתקוף את התושבים, ובמקום זאת השליכו לעבר התושבים רימוני גז מדמיע ורימוני הלם וירו אש חיה באוויר, בניסיון להרחיק דווקא אותם מהמקום.

האבנים שהשליכו המתנחלים ניפצו חלון באחד הבתים ושמשת מכונית ופגעו בשלדת מכונית אחרת. כמו כן חלק מאדמות הכפר הוצתו – אם בידי תושבים שניסו למנוע מהמתנחלים להתקרב ואם כתוצאה מהשלכת רימוני הלם בידי החיילים. בסביבות השעה 18:00, כפי שתיעד מתנדב בצלם בווידיאו, התרחקו המתנחלים והחיילים כמה מאות מטרים לגבעה המשקיפה על בתי הכפר, שעליה הוקם המאחז שלהבת י-ה. חלק מהתושבים נשארו בסביבת בית הניצב מתחת לגבעה, בבעלות עבד אל-באסט אחמד, וחלקם הקטן המשיך ליידות אבנים לעבר המתנחלים והחיילים.

בשלב זה ירה אחד החיילים מספר כדורים לעבר התושבים, ופגע בשניים מהם, שלא יידו אבנים באותה עת ולא סיכנו איש מהמתנחלים או החיילים: חוסאם עסאיירה, בן 19, נפגע בחזהו בזמן שעמד ליד הגדר של אחד מבתי הכפר, במרחק של כמאתיים מטרים מהחיילים ותושב נוסף, בן 25, נורה בירכו כשרץ והתרחק מהחיילים. השניים פונו מהמקום בכלי-רכב פרטיים ועוכבו במחסום עוורתא למשך עשר דקות לאחריהן הועברו לאמבולנס שלקח אותם לבית חולים בשכם. בבית החולים נותח עסאיירה והרופאים ניסו להחיותו אולם לאחר זמן קצר נקבע מותו.

באירוע זה, כפי שקורה כעת באופן תדיר כמעט ברחבי הגדה המערבית בכלל, ובאזור עסירה אל-קיבלייה והכפרים הסמוכים לה בפרט, מתנחלים חמושים, בהם, לפי עדויות שגבה בצלם, ל גם רכז הביטחון של ההתנחלות יצהר, תקפו שכם אל שכם עם חיילים – חמושים גם הם – את תושבי עסירה אל-קיבלייה ואת בתיהם, הרגו תושב ופצעו אחר. שיתוף פעולה כזה הפך כבר מזמן למחזה נפוץ והוא חלק ממדיניות לא-רשמית שמטרתה דחיקת רגליהם של התושבים והשתלטות של ישראל והמתנחלים על אדמותיהם.

חאפז סאלח, ראש מועצת עסירה אל-קיבלייה, בן 56, הגיע לבית אחותו שבדרום-מזרח הכפר לאחר שהיא הודיעה לו על הגעת המתנחלים למקום. בעדות שמסר ב-20.5.21 לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי סיפר:

חאפז סאלח. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 20.5.21
חאפז סאלח. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 20.5.21

כשהגעתי לבית של אחותי ראיתי בערך שלושים מתנחלים ולפחות שמונה חיילים. המתנחלים זרקו אבנים לעבר הבתים וגם לעבר הבית של אחותי. חלק מהם גם ירו אש חיה. החיילים לא עשו דבר כדי לעצור אותם. עליתי על גג הבית עם אחותי ומשפחתה כדי להגן על הבית שלה. המתנחלים התקרבו לבתים וכמה תושבים יצאו כדי למנוע מהם להיכנס ליישוב. המתנחלים זרקו אבנים לעבר הבית של אחותי והבית של הבן שלה, אניס, שסמוך לבית שלה. כתוצאה מכך נשברה השמשה הקדמית ברכב של בעלה והחלון בבית שכן. גם הרכב של השכן נפגע בצד.

הצעירים זרקו אבנים, אבל מכיוון שהמתנחלים כבר היו באזור גבוה האבנים שלהם לא הגיעו אליהם בכלל. החיילים ירו כמה רימוני גז והשליכו רימוני הלם. מאוחר יותר הצבא והמתנחלים נסוגו. חשבתי שזה נגמר.

אחותי הכינה קפה, ואני הזמנתי את הצעירים לשתות אותו. ראיתי חייל ששכב על הקרקע וכיוון את הרובה אל הצעירים שהתאספו ליד גדר הבית של אחותי. צעקתי להם שהחייל מכוון אליהם את הנשק ורוצה להרוג אותם. אז שמעתי כמה יריות, אחת אחרי השנייה. ראיתי את אחד הצעירים רץ כשהוא שם את היד שלו על החזה, ושמעתי צעירים צועקים שיש פצוע. היה עוד צעיר שנפגע בירך. הצעירים העבירו את הבחור שנפצע בחזה, חוסאם עסאיירה, למכונית הכי קרובה ואני פיניתי את הצעיר השני במכונית שלי. נסענו במהירות. בגלל שמחסום חווארה והדרך שעוברת מגשר מאדמא היו סגורים, הדרך היחידה הייתה דרך מחסום עוורתא. כשהגענו לשם גילינו כי הוא סגור. הגיע אמבולנס מכיוון שכם. הסברתי לחיילים שיש אתנו פצועים ושאנחנו צריכים להגיע לבית החולים. אחרי בערך עשר דקות הם פתחו את המחסום והעברנו אותם לאמבולנס.

מוחמד אחמד, תושב הכפר בן 28, היה על גג ביתו עם אמו וארוסתו כשראה את המתנחלים והחיילים מגיעים לכפר. הנשים נכנסו בחזרה הביתה ואחמד נשאר על הגג. בעדות שמסר ב-20.5.21 לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי תיאר מה אירע:

מוחמד אחמד. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 20.5.21
מוחמד אחמד. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 20.5.21

ראיתי בערך שמונה חיילים עם המתנחלים. המתנחלים התחלקו לכמה קבוצות, כשבכל קבוצה היה מישהו חמוש, והתקרבו עד לבתים. ביניהם היה גם השומר של ההתנחלות, שכולנו מכירים. לכמה מתנחלים היו קלעים שבאמצעותם יידו אבנים על הבית שלנו והבתים של הדוד שלי עבד אל-באסט והבן שלו אניס. הם תקפו גם בתים של תושבים אחרים, אבל בעיקר את הבתים של המשפחה שלנו. הם שברו את הזכוכית באחד החלונות בבית שלנו, כשארוסתי עמדה לידו, אבל אף אחד לא נפגע, תודה לאל. האבנים שלהם פגעו גם באוטו של אבא שלי ושברו את השמשה הקדמית באוטו של הדוד שלי עבד אל-באסט.

הבחורים מהכפר גם זרקו אבנים לעבר המתנחלים כדי להרחיק אותם מהבתים, אבל החיילים ירו אש חיה והשליכו רימוני גז והלם כדי להרחיק את התושבים. את המתנחלים הם לא ניסו להרחיק. הרימונים שירו החיילים הציתו אש בשדות והיא התפשטה עד לחלקה של עבדאללה סאלח שבה יש בערך עשרה עצי זית ושקד וגם צמחי מרווה. לא יכולנו להגיע לשם כי פחדנו מהמתנחלים והצבא.

בסביבות השעה 18:00 החיילים והמתנחלים התרחקו, ונעצרו על גבעה במרחק של כמה מאות מטרים מהבתים. אני חשבתי שהאירוע הסתיים. רוב הבחורים נשארו ליד הבית שלנו והבית של הדוד שלי, עבד אל-באסט, ובעיקר צפו במתרחש. מדי פעם הם היו שורקים ומתקדמים קדימה.

פתאום אחד החיילים, ששכב על הבטן בתנוחת ירי, ירה כמה כדורים רצופים. חשבתי שהוא מנסה להפחיד את הבחורים. אפילו לא עלה בדעתי שהוא מתכוון להרוג מישהו, אבל הוא פגע בשני בחורים: חוסאם עסאיירה שנפגע בחזה, והבחור השני נפגע בירך.

סרטונים אחרונים