דילוג לתוכן העיקרי

מתנחלים הציתו מכוניות של תושבי הכפר בפעם השנייה השנה וריססו סיסמא על כביש, בית איכסא, מחוז אל-קודס

ב-27.4.21, בסביבות השעה 21:30, הבחינו תושבי הכפר בית איכסא באש שהתלקחה בסמוך לשער הנעול שהציבה ישראל בשנת 2010 בדרך המובילה מהכפר לכיוון ירושלים דרך רמות. רבים מתושבי הכפר מחזיקים בתעודות...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

מתנחלים הציתו מכוניות של תושבי הכפר בפעם השנייה השנה וריססו סיסמא על כביש, בית איכסא, מחוז אל-קודס

ב-27.4.21, בסביבות השעה 21:30, הבחינו תושבי הכפר בית איכסא באש שהתלקחה בסמוך לשער הנעול שהציבה ישראל בשנת 2010 בדרך המובילה מהכפר לכיוון ירושלים דרך רמות. רבים מתושבי הכפר מחזיקים בתעודות זהות של תושבי מזרח ירושלים והם נאלצים מאז לחנות את מכוניותיהם מעבר לשער, כדי להימנע מנסיעה לירושלים דרך רמאללה ומחסום קלנדיה, המאריכה את דרכם בחצי שעה לפחות.

כשיצאו התושבים למקום הם גילו כי מתנחלים הציתו מכוניות שחנו מעבר לשער. שתיים מהן נשרפו כליל ואחת באופן חלקי. מכונית נוספת שניסו המתנחלים להצית לא התלקחה. על הכביש מצאו התושבים את הכתובת: "יהודים בואו ננצח טיקטוק".

ב-19.3.21 כבר הציתו מתנחלים בכפר שתי מכוניות בבעלות תושב הכפר. בשתי הפעמים התעכבה מאוד הגעת רכבי הכיבוי הפלסטיניים משום שהצבא אינו מאפשר להם לעבור במחסום שהציב בכניסה השנייה לכפר מבלי לתאם איתם את הגעתו. מכבי האש הישראלים הגיעו לשם קודם לכן יחד עם כוחות משטרה, מג"ב וחיילים אך מג"ב מנע מהם להתקרב ולכבות את האש. השוטרים גבו עדויות מבעלי המכוניות ומחלק מהתושבים.

הכפר הפלסטיני בית איכסא נמצא מצפון-מערב לירושלים, בתוך שטח הגדה המערבית ומחוץ לשטח המוניציפאלי של ירושלים. בשנת 2010 הציב הצבא מחסום קבע בכניסה היחידה לכפר ומאז אוסרים כוחות הביטחון על הכניסה אליו למעט לאנשים הרשומים בתעודת הזהות שלהם כתושביו או אנשים שלהם הונפק אישור מיוחד לכך.

בעדות שמסר לתחקירן בצלם איאד חדאד ב-28.4.21, סיפר ח.ח. על הצתת מכוניות תושבים על ידי המתנחלים, ואיך שכוחות הביטחון מנעו מכבאיות ישראליות לגשת למקום:

ביום שלישי, 27.4.21, בערב, ישבתי עם חברים בפתח הבית שלי, בשוליים של בית איכסא, שמשקיפים על האזור שבו חסמה ישראל בשער את הדרך הישנה לירושלים, שעוברת בהתנחלות רמות.

בסביבות השעה 21:30 ראיתי פתאום הבזק של אש ומשהו התלקח בסמוך לשער. הנחתי שזו מכונית כי תושבים ירושלמים מבית איכסא חונים שם. לקחתי מטף ידני ונסעתי לשם עם החברים במכונית שלי. הגענו תוך פחות משתי דקות.

כשהגענו ראיתי קבוצה של מתנחלים שממש אז הציתו עוד מכוניות פלסטיניות שחנו שם. אחד מהם, שהיה רעול פנים, ריסס כתובת על הכביש. אחר-כך אמרו לי שכתוב שם "יהודים בואו ננצח טיקטוק". היו עוד 10 מתנחלים בערך שחיכו ליד השער. חלקם היו רעולי פנים. כשהתקרבנו צעקנו על המתנחלים והם ברחו דרך המטעים ודרך העפר לכיוון ההתנחלות רמות.

היינו עסוקים בכיבוי האש ולא ניסינו לרדוף אחריהם. היו שם שתי מכוניות שנשרפו לגמרי ועוד אחת שרק החלק האחורי שלה נשרף ולכן ניסינו בעיקר לכבות את האש במכונית זו בעזרת המטף. הייתה עוד מכונית ששפכו עליה דלק והדליקו, אבל כנראה שלא הצליחו ממש להצית אותה.

התקשרנו לשירותי הכיבוי הפלסטיניים והישראליים וגם לתושבי הכפר כדי שיביאו מטפי אש ידניים כדי לנסות לכבות את האש. שתיים מהמכוניות עדיין בערו בעוצמה והשתמשנו גם בענפים ושפכנו עליהן עפר בניסיון לכבות את האש, אבל לא הצלחנו.

בתוך 10-5 דקות הגיעו שתי כבאיות ישראליות, אמבולנס וכמהר ג'יפים של הצבא, המשטרה ומשמר גבול. כולם התמקמו בצד של ההתנחלות רמות ושוטרי משמר הגבול מנעו מהכבאיות לעבור ולכבות את האש בגלל ששירות הכיבוי הפלסטיני לא יכול להיכנס בלתי תיאום לקח להם בערך 45 דקות להגיע ועד אז האש כבר כילתה את שתי המכוניות.

מוחמד כסוואני, בן 27 ואב לשניים, ירושלמי הגר בבית איכסא, סיפר בעדות שמסר לתחקירן בצלם איאד חדאד ב-28.4.21 על הצתת מכוניתו:

בסביבות השעה 22:00 הייתי בעבודה שלי בירושלים והתקשרו מהמשפחה שלי לומר שמתנחלים הציתו מכוניות שחונות ליד השער המערבי, כולל המכונית השנייה שלי. נסעתי לשם והגעתי תוך 20 דקות.

כשהגעתי, המשטרה מנעה ממני בהתחלה להתקדם ורק אחרי שהם הבינו שיש לי מכונית שם הם התירו לי לעבור ברגל. עד ששהגעתי האש כבר כילתה את המכונית שלי ועוד מכונית, וכבתה.

על הכביש היו כתובות בעברית.

שריפת המכונית שלי פגעה בי נפשית וכספית. היא עלתה לי 6,000 ש"ח. אני עובד במסעדה ומפרנס את המשפחה שלי. המכונית הזו הקלה עליי מאוד כי היא אפשרה לי לנוע בתוך הכפר, ולהשאיר את המכונית השנייה מחוץ לשער הנעול. זה איפשר לי להימנע מהנסיעה בדרך העוקפת דרך מחסום קלנדיה, רמאללה והכפרים שמצפון-מערב לירושלים, נסיעה של 40 או 50 ק"מ שלוקחת הרבה זמן גם בגלל הפקקים שיש תמיד בקלנדיה, שבהם אפשר להיתקע בין חצי שעה לשעתיים

סרטונים אחרונים