דילוג לתוכן העיקרי

קוואוויס, דרום הר חברון: מתנחלים תוקפים בני משפחה, בהם ילדים ובני נוער, ומכים את אב המשפחה עד אבדן הכרה

ב-13.3.21, בסביבות השעה 8:00, הגיעו תושבי אום לספא סעיד (49) ורימא (40) עווד, עם שלושת ילדיהם ו-12 ילדים נוספים ממשפחתם המורחבת, לאדמתם באזור קוואוויס שבדרום הר חברון. עם הגיעם לחלקה, שבס...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

קוואוויס, דרום הר חברון: מתנחלים תוקפים בני משפחה, בהם ילדים ובני נוער, ומכים את אב המשפחה עד אבדן הכרה

ב-13.3.21, בסביבות השעה 8:00, הגיעו תושבי אום לספא סעיד (49) ורימא (40) עווד, עם שלושת ילדיהם ו-12 ילדים נוספים ממשפחתם המורחבת, לאדמתם באזור קוואוויס שבדרום הר חברון. עם הגיעם לחלקה, שבסמוך אליה הוקם המאחז מצפה יאיר, ראו בני המשפחה מתנחל שרעה את צאנו במטע הזיתים שלהם. לאחר שרימא עווד החלה לצלם את המתנחל בווידיאו, הוא הזעיק עשרה מתנחלים נוספים שהגיעו למקום, רעולי פנים, ותקפו את בני המשפחה באבנים. המתנחלים ניפצו את השמשה הקדמית וחלון צדדי בג'יפ של המשפחה, בעת שכמה מהילדים ישבו בתוכו.  

שני ילדיהם של בני הזוג, סנד (15) ומועאז (12), התרחקו מעט מהמקום וניסו להרחיק את המתנחלים מבני משפחתם באמצעות יידוי אבנים. בינתיים התקרבו שני מתנחלים לשאר בני המשפחה ותקפו את רימא וסעיד עווד בצינור ברזל, באבנים ובידיהם. לאחר שסעיד איבד את הכרתו נמלטו המתנחלים מהמקום. חייל שהגיע למקום הזעיק אמבולנס ישראלי ותגבורת צבאית.

האמבולנס הישראלי פינה את סעיד ורימא לכביש המוביל למאחז מצפה יאיר, שם הם הועברו לשני אמבולנסים פלסטיניים שפינו אותם לבית החולים הממשלתי עאליא בחברון. את הילדים אספו מהמקום קרובי משפחה ותושבים מהכפר אום לספא, שלקחו אותם לבתיהם.

 בני הזוג עברו בדיקות וצילומים מהם עלה כי המתנחלים שברו את לסתו התחתונה של סעיד ופצעו אותו בראשו ואילו לרימא נגרמו חבורות בחלקים שונים של גופה. סעיד הועבר משם לבית החולים אל-אהלי בחברון, שם נותח למחרת לקיבוע הלסת.

ב-17.3.21 הגיש סעיד עווד תלונה בתחנת המשטרה בקריית ארבע.

להלן עדויות של בני המשפחה שנגבו על ידי תחקירנן בצלם, מוסא אבו השהש:

סעיד עווד, בן 49, נשוי ואב לעשרה, תושב הכפר אום לספא סיפר בעדותו:

לי ולמשפחתי קרקע חקלאית, שגודלה יותר ממאתיים דונם, בקוואוויס. בצמוד לאדמה שלנו מצפון-מערב הוקם המאחז מצפה יאיר. בשנה שעברה מתנחל בשם יוסי התחיל לרעות את הצאן שלו על הגידולים החקלאיים שלנו. הגשנו כמה תלונות במנהל האזרחי ובמשטרה הישראלית אבל שום דבר לא קרה.  

למרות המצב, אני מגיע לאדמה הזאת כל שבת עם בני המשפחה, ואנחנו מטפלים ב-150 שתילי זיתים שנטענו שם לפני כמה חודשים ומבלים עם הילדים.  

ביום שבת, 13.3.21, נסעתי לשם בג'יפ שלנו עם אשתי רימא, ו-15 ילדים קטנים:  שלושת הילדים שלנו - סנד, בן 15, מועאז, בן  12, ואסיל, בת 7 , ואחיינים ואחייניות שלי. כשהגענו לאדמה ראינו את המתנחל יוסי רועה את הצאן שלו בשטח המעובד שלנו. אני, אשתי ושני הבנים שלנו סנד ומועאז יצאנו מהג'יפ ואשתי התחילה לצלם את המתנחל. שמעתי אותו מתקשר וקורא לעוד מתנחלים להגיע. בתוך 5 דקות הגיעו 12 מתנחלים, בהם אחד שאני מזהה כאחיו של יוסי. כשהם התקרבו הם כיסו את הפנים שלהם והתחילו לזרוק אבנים עלינו ועל הרכב שלנו.

עמדתי מול הרכב, הרמתי מקל ונופפתי בו לעבר המתנחלים. צעקתי עליהם שלא יתקרבו כי יש ילדים ברכב. שני מתנחלים, שאחד מהם החזיק צינור מברזל באורך מטר בערך, התקרבו לאשתי ואחד מהם נתן לה מכה עם הצינור והפיל אותה על הקרקע. זרקתי עליהם את המקל מהמקום שבו עמדתי כדי להרחיק אותם מאשתי והם עזבו אותה והתחילו להתקדם אליי.  

המתנחל עם הצינור הרביץ לי בפנים, בראש ובלסת - ונפלתי על הקרקע. המתנחל השני זרק אבן שפגעה ביד שמאל שבה החזקתי את הטלפון כדי להזעיק את המשטרה. הוא הרס את הטלפון, שנפל על הקרקע. קמתי וניסיתי להתגונן. אספתי אבנים וניסיתי לזרוק אותם לעבר המתנחלים ולרוץ אחריהם. שני הבנים שלי, סנד ומועאז, התרחקו והתחילו גם לזרוק אבנים לעבר המתנחלים. כל הזמן שמעתי את הילדים בג'יפ צועקים. אחר-כך התברר לי שהבת שלי אסיל ניסתה להגן עליהם והסתירה את הקטנים בין המושבים והיא צעקה מתוך הרכב. הלכתי כמה צעדים ואז התמוטטתי ואיבדתי הכרה.  

התעוררתי בבית החולים עם כאבים חזקים בלסת ובראש. התברר שיש לי שברים בלסת התחתונה מצד שמאל וחבורות בחלק העליון של הראש ומסביב לעין שמאל. אחר-כך העבירו אותי לבית החולים אחר משום שלא היה שם רופא מומחה בכירורגיה של הלסת. אחרי שהרופאים השלימו את הבדיקות הוחלט לנתח אותי למחרת בבוקר כדי לקבע את הלסת. הרופאים אמרו שהקיבוע יצטרך להישאר לפחות חודשיים. זה אומר שבמשך חודשיים לא אוכל להגיע לעבודה שלי בישראל והמשפחה הגדולה שאני מפרנס תסבול בלי ההכנסה הזאת.  

רימא עווד, בת 40, אשתו של סעיד ואם לשישה, סיפרה בעדותה:

שני מתנחלים התקרבו אליי. אחד מהם,  שהחזיק צינור ברזל, הכה אותי עם הצינור בצד שמאל של הגוף ונפלתי. הוא ניסה לחטוף את הטלפון מהיד שלי אבל אז בעלי השליך לעברם את המקל שלו והם התרחקו ממני. קמתי, נאנקת מכאבים בגלל המכה שספגתי.  

ראיתי את המתנחל עם הצינור מתקדם לכיוון בעלי שעמד לפני הג'יפ שלנו ותוקף אותו עם הצינור. בעלי נפל על הקרקע ואחר-כך קם, הלך כמה צעדים ושוב נפל. התקיפה הייתה מאוד מהירה ואז כשבעלי נפל שוב המתנחלים ברחו.  

ראיתי ארבעה חיילים די רחוק מאיתנו. דאגתי מאוד לילדים הקטנים – שמעתי אותם צועקים מתוך הג'יפ. אחר-כך אסיל סיפרה לי איך היא ניסה להגן עליהם ושהיא העבירה את הקטנים כך שישבו בין המושבים. ראיתי את הבן שלי,  סנד, ניגש לחיילים וחוזר עם אחד מהם כדי להראות לו את אבא שלו ששכב על הקרקע עם פגיעת ראש.  

אני מנסה להיזכר במה שקרה ואני לא מאמינה שניצלנו מתקיפה של 12 מתנחלים מלאים בשנאה, שזרקו אבנים עלינו ועל הג'יפ שלנו. הם ניפצו את השמשה הקדמית וחלון צדדי בזמן שבתוכו ישבו  13 ילדים קטנים שיכלו להיפגע. קשה להאמין שבעלי בחיים אחרי המכות שספג בראש מצינור הברזל. 

סרטונים אחרונים