דילוג לתוכן העיקרי

קטיף מסוכן: חיילים עצרו חמישה ילדים בני 13-9 והחזיקו בהם שעות ארוכות

ביום רביעי, 10.3.21, בסביבות השעה שמונה בבוקר, יצאה קבוצה של ילדים תושבי הכפר אום לספא שממזרח לעיירה יטא לקטוף עכוב, צמח מאכל, בשדות שממזרח לכפר. הילדים – האחים זייד ועומר חמידאת, בני 12 ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

קטיף מסוכן: חיילים עצרו חמישה ילדים בני 13-9 והחזיקו בהם שעות ארוכות

ביום רביעי, 10.3.21, בסביבות השעה שמונה בבוקר, יצאה קבוצה של ילדים תושבי הכפר אום לספא שממזרח לעיירה יטא לקטוף עכוב, צמח מאכל, בשדות שממזרח לכפר. הילדים – האחים זייד ועומר חמידאת, בני 12 ו-11, בני דודם ג'בר וסקר אבו חמייד, בני 13 ו-9, ובן דודם יאסין חמידאת, בן 9 – תכננו למכור לאחר מכן את הצמחים שילקטו בכפרם, תמורת כתשעה שקלים לקילו.

בסביבות השעה 12:00, כאשר הילדים היו בחורשה הסמוכה למאחז חוות מעון, יצאו לקראתם שני מתנחלים רעולי פנים. הילדים התרחקו אך לאחר כמה דקות הם הבחינו בטנדר ובטרקטורון שנסעו אחריהם. הם החלו לברוח, אז הצטרפו למרדף גם כלי רכב צבאיים. הילדים נמלטו לכיוון קהילת ח'ירבת א-רכיז והסתתרו לאחד הבתים.

הילדים בח'ירבת א-רכיז לפני מעצרם. מתוך תיעוד הווידיאו

לאחר כמה דקות הגיעו למקום כ-15 חיילים, עצרו את חמשת הילדים, העלו אותם על שני כלי רכב צבאיים ולקחו אותם בחזרה לחורשה הסמוכה לחוות מעון, שם חקרו אותם בחשד לניסיון פריצה לבית במאחז. לאחר כשעה לקחו החיילים את הילדים לתחנת המשטרה בהתנחלות קרית ארבע, שם החזיקו אותם בתוך כלי הרכב עד לשעה 20:00 בערב. רק אז התירו להוריהם, שהמתינו להם מחוץ לתחנה, לקחת אותם חזרה לביתם.

קצין עומד לפני הילדים בח'ירבת א-רכיז. מתוך תיעוד הווידיאו

ביום ראשון, 21.3.21, בסביבות השעה 10:00 בבוקר, הגיעו ג'בר אבו חמייד וזייד חמידאת– שני הקטינים שמעל לגיל האחריות הפלילית – לתחנת המשטרה בקרית ארבע יחד עם אבותיהם, לאחר שזומנו לחקירה. הם נחקרו בחשד להסגת גבול וגניבה. לאחר כארבע שעות, במהלכן נחקרו ונדרשו לחתום על מסמך בעברית שאת תוכנו לא הבינו, הם שוחררו לביתם.

הצבא הודיע כי הילדים "חדרו לשטח של בית בדרום הר חברון. סיור צבאי שהיה במקום איתר את החשודים, והעביר אותם להמשך טיפול של משטרת ישראל שפעלה לאיתור הוריהם ולשחרורם לביתם". בתיעוד וידיאו מטושטש ולא מתוארך ממצלמת אבטחה ממאחז חוות מעון שפורסם ברשתות החברתיות נראים מספר ילדים בסמוך למבני המאחז, שלטענת הצבא הם בני משפחות אבו חמייד וחמידאת.

אין כל דרך להצדיק את מעצרם של הילדים במקרה זה – בוודאי לא של הילדים שמתחת לגיל האחריות הפלילית. הקלות שבה זה נעשה מעידה עד כמה הקצינים הבכירים שהיו בשטח מתעלמים ממה שידוע לכולם: מעצר של ילדים, בוודאי של ילדים כל כך קטנים, הוא חוויה טראומטית וקשה ולכן יש להימנע ממנו, למעט במקרים חריגים בהחלט ובהעדר כל חלופה אחרת. למרות זאת, במקרה זה החליטו הקצינים בשטח, בעקבות דרישתם של מתנחלי האזור, לעצור חמישה קטינים, לחקור אותם ולהחזיק בהם שעות ארוכות. התנהלות זו משקפת את תפיסתה של ישראל, הרואה במעצר קטינים ואף בהעמדתם לדין חלק משגרה ראוייה. תפיסה זו נוגדת עקרונות בסיסיים של צדק וסותרת את הוראות המשפט הבינלאומי.

ג'בר אבו חמייד סיפר בעדות שמסר לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש ב-11.3.21 על מעצרם:

בבוקר של יום רביעי, ה-10.3.21, יצאתי יחד עם אחי סקר, ובני הדודים שלי זייד, עומר ויאסין. לקחנו איתנו דליים וכמה זוגות מספריים והתחלנו ללכת וללקט עכוב, עד שהתקרבנו לחורשה שליד חוות מעון. ליקטנו גם שם עכוב במשך כמעט שעה, ופתאום הגיעו שני אנשים רעולי פנים והתחילו לדבר איתנו בעברית. לא הבנו מה הם אומרים. אחר כך הם התרחקו לתוך החורשה ואחרי זמן קצר הגיעו שני אנשים אחרים, בפנים גלויות, שדיברו ערבית. הם אמרו שכדאי לנו להיכנס לחורשה כי אחרת יבואו רעולי הפנים ויכו אותנו, ושהם יגנו עלינו מפניהם. הרגשנו שהם עובדים עלינו והתרחקנו משם.

אחרי כמה דקות ראינו טנדר וטרקטורון נוסעים אחרינו. הבנו שהם רודפים אחרינו והתחלנו לרוץ, עד שהגענו לקצה של ח'ירבת א-רכיז. תוך כדי ריצה ראינו שגם כלי רכב צבאיים נוסעים אחרינו על דרך העפר. השארנו את הדליים עם העכוב ליד ח'ירבת א-רכיז והמשכנו לרוץ, אבל אחרי רגע אני וזייד התחרטנו וחזרנו מסביב כדי לקחת את העכוב, אבל לא מצאנו את הדליים. כנראה שהמתנחלים שנסעו אחרינו עצרו שם ולקחו את הדליים והמספריים שהשארנו.

המשכנו לרוץ עד שהגענו לבית בח'ירבת א-רכיז. אנחנו לא מכירים את הבעלים אבל הוא הכניס אותנו לבית. אחרי כמה דקות הגיעו החיילים והמתנחלים. ברחנו מהם אבל הם תפסו אותנו והעלו אותנו על רכב צבאי. זייד ברח רחוק יותר מאתנו, אבל בסוף עצר לידו רכב צבאי וגם אותו תפסו. החיילים לקחו אותנו בחזרה למקום שבו ליקטנו עכוב, לחורשה שליד הבתים שבקצה של חוות מעון, והתחילו לחקור אותנו אחד אחד. החייל שחקר אותי שאל אם נכנסתי לבית שנמצא קרוב לחורשה ואם שברנו את הדלת והחלונות בניסיון לפרוץ פנימה ולגנוב. אמרתי שלא. החיילים החזיקו אותנו שם במשך שעה בערך, והיו שם גם מתנחלים, ואז לקחו אותנו ברכב צבאי. לא ידעתי לאן הם לוקחים אותנו אבל מאוחר יותר נודע לי שהביאו אותנו להתנחלות קריית ארבע. הם לא הורידו אותנו מהאוטו והחזיקו אותנו בתוכו הרבה זמן, ובמשך כל הזמן הזה היינו מבוהלים. אח שלי עומר ובן הדוד שלי יאסין לא הפסיקו לבכות. הם גם לא נתנו לנו אוכל או מים. בסביבות השעה 20:00 הורידו אותנו מהרכב והובילו אותנו לכיוון השער. מחוץ לשער חיכו לנו אבא והדודים שלי והחזירו אותנו הביתה.

מעצר הילדים. מתוך תיעוד הווידיאו

מוחמד אבו חמיד, נשוי ואב לאחד עשר ילדים, בהם ג'בר וסקר, קיבל ביום רביעי בצהריים שיחת טלפון מקרוב משפחה מח'ירבת א-רכיז, שהודיע לו שילדיו ושלושה מאחייניו נעצרו בידי חיילים. הוא התקשר לאחיו, הוריהם של זייד, עומר ויאסין, ויחד נסעו לח'ירבת א-רכיז ובדרך נתקלו בחיילים שעמדו בצד הכביש.

בעדות שמסר ב-11.3.21 לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש סיפר מה אירע אז:

על הכביש הראשי נתקלנו בחיילים שעמדו ליד רכב צבאי. שאלנו אותם אם הם יודעים משהו על הילדים שלנו. אחד מהם אמר שהם נמצאים בחורשה שליד "חוות מעון" עם חיילים אחרים. הוא הוסיף שהילדים ישוחררו בקרוב. חיכינו שם במשך יותר משעה ולא קרה כלום. שאלנו את החיילים שוב ואז הם הפנו אותנו לתחנת המשטרה בקריית ארבע. אחד מהם אמר שהמשטרה תגיע למקום שבו חיכינו ואז נוכל לדבר עם השוטרים. חיכינו למשטרה אבל אף אחד לא הגיע. בסביבות השעה 14:30, אחרי שהשוטרים לא הגיעו, החלטתי לנסוע לתחנת המשטרה בקרית ארבע. שאלתי את השוטר בשער על הילדים שלנו והוא ענה שהם לא נמצאים בתחנת המשטרה. חזרתי לכביש ליד א-תוואני, אבל החיילים כבר לא היו שם. התקשרתי לעורכת דין שמטפלת במקרים שבהם מעורבים ילדים. בסביבות השעה 19:00 היא התקשרה אליי ואמרה שהילדים ישוחררו מתחנת המשטרה בקריית ארבע. נסענו שוב לתחנת המשטרה וחיכינו מחוץ לשער עד שהביאו לשם את הילדים, בסביבות השעה 20:00. לקחנו אותם וחזרנו הביתה.

הגענו הביתה בסביבות השעה 20:45. הילדים היו תשושים ומפוחדים. הבן שלי ג'בר סיפר לי שאחיו סקר ובן הדוד שלו יאסין בכו במשך כל הזמן שהיו במעצר. הוא גם אמר לי שהחיילים האשימו אותם ששברו דלת של אחד המתנחלים וניסו לגנוב ממנו, דבר שהם מכחישים, ואיימו שהם יעצרו אותי ואת אחי, אבא של זייד, אם הם לא יודו. מאוד דאגתי עד שהילדים חזרו הביתה, ומאז המעצר אני לא מרשה להם ללכת לקטוף עכוב.

סרטונים אחרונים