דילוג לתוכן העיקרי

בורין, מחוז שכם: מתנחלים מלווים בחיילים תקפו באבנים תושבים שעסקו בבניית בית. החיילים ירו גז מדמיע וכדורי מתכת מצופים גומי על תושבים שניסו להרחיק את המתנחלים

ב-13.3.21, עסק מונסתר מנסור, תושב בורין, בבניית ביתו. לצידו עבד תושב נוסף מהכפר. בסביבות 14:30 הגיעו למקום כעשרים מתנחלים, מלווים בכשישה חיילים, והחלו ליידות אבנים על הבית. מנסור וחברו יצ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

בורין, מחוז שכם: מתנחלים מלווים בחיילים תקפו באבנים תושבים שעסקו בבניית בית. החיילים ירו גז מדמיע וכדורי מתכת מצופים גומי על תושבים שניסו להרחיק את המתנחלים

ב-13.3.21, עסק מונסתר מנסור, תושב בורין, בבניית ביתו. לצידו עבד תושב נוסף מהכפר. בסביבות 14:30 הגיעו למקום כעשרים מתנחלים, מלווים בכשישה חיילים, והחלו ליידות אבנים על הבית. מנסור וחברו יצאו מהבית וניסו להרחיקם מהבית, באמצעות יידוי אבנים, אך ללא הצלחה. כשאחד המתנחלים ירה באקדחו שתי יריות, שאחת מהן פגעה בקיר מאחורי מנסור, נאלצו השניים לברוח מהמקום לכיוון בתי הכפר.

בינתיים התקבצו סביב הבית המותקף תושבים מהכפר, וחלקם, יחד עם מנסור וחברו, ניסו גם הם להרחיק את המתנחלים באמצעות יידוי אבנים. בשלב זה המשיכו חלק מהמתנחלים ליידות אבנים על הבית ואחרים החלו לרדוף אחרי תושבי הכפר. החיילים, שזכו בינתיים לתגבורת, ירו כדורי מתכת מצופים גומי וגז מדמיע לעבר התושבים, שנאלצו לסגת.

הבית שהותקף ניצב כמה מאות מטרים ממזרח לבתי הכפר, וכקילומטר ממנו הוקמו ההתנחלות הר ברכה והמאחז סנה יעקב (גבעת רונן).

תושבי הכפר בורין, המוקף בהתנחלויות הר ברכה ויצהר, סובלים כבר שנים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים. בשנות השמונים הוקמה ההתנחלות יצהר,כקילומטר מדרום לכפר,והתנחלות הר ברכה כקילומטר מצפון-מזרח לכפר - שתיהן על אדמות בורין וכפרים שכנים.

בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי, סיפר, מונתסר מנסור, נהג אוטובוס בן 31 ואב לילדה, על תקיפת המתנחלים, בשיתוף פעולה צבאי, על ביתו הנמצא בבנייה:

ב-13.3.21, בסביבות השעה 14:30, עבדתי בבניית הבית שלי יחד עם תושב אחר מהכפר. פתאום הגיעו בערך עשרים מתנחלים והתחילו ליידות אבנים על הבית. התקשרתי מיד למשפחה שלי כדי לספר להם מה קורה, כי חששתי. היו שם הרבה מתנחלים, ו-8-6 חיילים ששמרו עליהם ולא ניסו למנוע מהם ליידות אבנים. ניסינו להתגונן וזרקנו אבנים בחזרה, אבל הם היו רבים ואחד גם היה חמוש באקדח.

אחד המתנחלים ירה שתי יריות באקדח שלו - ואחד הקליעים פגע בקיר מאחוריי.  הבנתי שאנחנו בסכנת חיים. יצאנו מהבית והתחלנו לברוח לכיוון הכפר. אחרי שהתרחקנו עמדנו והסתכלנו על המתנחלים ואז הגיעו עוד תושבים וביחד איתם ניסינו להרחיק אותם באמצעות יידוי אבנים. חלק מהמתנחלים המשיכו ליידות אבנים על הבית ואחרים התחילו לרדוף אחרינו ואיתם באו החיילים, שירו לעברינו כדורי "גומי" וגז מדמיע. בינתיים הגיעו ארבעה ג'יפים צבאיים ומהם ירדו עוד חיילים, שגם הם ירו כדורי "גומי" וגז מדמיע לעברנו. התושבים נאלצו לחזור אחורה. אני נשארתי כדי להשקיף ולראות מה הם עושים לבית שלי וראיתי שהם גורמים נזקים.

זאת לא פעם ראשונה שהם תוקפים את הבית. זה כבר קרה כמה פעמים ובכל פעם נאלצתי לתקן את מה שהם השחיתו. זה עלה לי עשרות אלפי שקלים. הם מן הסתם רוצים להרחיב את ההתנחלות ברכה על האדמות שלנו ולכן למנוע כל בניה חדשה באזור. אני כבר לא יכול לעמוד בהפסדים האלה. יש לי משפחה לפרנס ושכר דירה לשלם. אף אחד לא יכול לסבול את התקיפות האלה. בכל פעם שהם תקפו והשחיתו משהו בבית הרגשתי את זה בגוף שלי. זה עוול שאף אחד לא יכול לסבול - לראות את הבית שלך מותקף בידי מתנחלים, שעליהם שומרים חיילים חמושים שיורים על כל מי שמנסה להתקרב אליהם. להם יש את הזכות לעשות מה שבא להם. הם בונים בתים וכבישים ומקימים גנים איפה שהם רוצים, ואנחנו לא יכולים לבנות אפילו על האדמות שלנו.

סרטונים אחרונים