דילוג לתוכן העיקרי

כפר מאלכ, מחוז רמאללה: מתנחלים ניסו לגרש ביריות פלסטינים שהפגינו נגד מאחז. הצבא פיזר את המפגינים ברמוני הלם וגז מדמיע, 18.12.20

ב-18.12.20, בסביבות השעה 11:00, הפגינו כ-60 תושבי הכפר כפר מאלכ, במחאה על מאחז חדש שהקימו מתנחלים בתחילת חודש נובמבר 2020 בסמוך לקהילת ראס א-תין, מדרום-מזרח לכפר. יושבי המאחז תוקפים ומטרי...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

כפר מאלכ, מחוז רמאללה: מתנחלים ניסו לגרש ביריות פלסטינים שהפגינו נגד מאחז. הצבא פיזר את המפגינים ברמוני הלם וגז מדמיע, 18.12.20

ב-18.12.20, בסביבות השעה 11:00, הפגינו כ-60 תושבי הכפר כפר מאלכ, במחאה על מאחז חדש שהקימו מתנחלים בתחילת חודש נובמבר 2020 בסמוך לקהילת ראס א-תין, מדרום-מזרח לכפר. יושבי המאחז תוקפים ומטרידים חקלאים ורועים באזור, החוששים בשל-כך להגיע לאדמותיהם. התושבים מקיימים הפגנות באזור מדי שבוע. ב-4.12.20 ירו חיילים למוות בעלי אבו עליא, בן 14, בעת שצפה בהפגנה נגד אותו מאחז ליד כפרו, אל-מור'ייר.

הפעם התושבים התאספו בחוותו של חקלאי באזור ראס א-תין, שהמאחז הוקם כשני קילומטרים ממנה, והחלו להתקדם לעברו ברגל. בתוך דקות ספורות הגיעו לאזור שני כלי-רכב, מהם ירדו כשמונה מתנחלים רעולי פנים וחמושים באלות. אחד מהם שלף אקדח וירה מספר יריות לכיוון המפגינים.

המאחז "החווה של מיכה" שנגד הקמתו התקיימה ההפגנה. צילום: קרן מנור, אקטיבסטילס

התושבים התפזרו והתרחקו. בשלב זה הגיע למקום ג'יפ צבאי, ממנו ירדו שלושה חיילים שניסו לחצוץ בין התושבים למתנחלים. החיילים לא עיכבו את המתנחל גם לאחר שראו אותו מסתובב עם אקדח שלוף וגם לאחר שתושבים יידעו אותם על כך שהוא ירה לעברם.

בינתיים הגיעו למקום עוד שני כלי-רכב ובהם כשמונה מתנחלים נוספים, מלווים בשני כלבים גדולים. שניים מהמתנחלים אחזו ברצועות הכלבים ורצו עמם לכיוון המפגינים באופן מאיים, כשהחיילים מנסים לחסום את דרכם. כמה מהתושבים החלו ליידות אבנים לעבר המתנחלים, בניסיון להתגונן מפני הכלבים. מאוחר יותר הגיעו למקום ארבעה ג'יפים צבאיים נוספים וחיילים שיצאו מהם החלו להשליך רימוני הלם ולירות גז מדמיע לעבר התושבים, עד שכולם עזבו את המקום, בסביבות השעה 12:00.

בעדות שמסר לתחקירן בצלם, איאד חדאד, סיפר יוסף כעאבנה, בן 28, נשוי ואב לארבעה, בעל חווה באזור ראס א-תין, על ההפגנה ועל תקיפת המתנחלים:

מאז שמתנחל הקים חווה במרחק של שני קילומטרים בערך מהבתים שלנו, הוא והחברים שלו מטרידים אותנו, רועים את הצאן שלהם באדמות שלנו ומתגרים בנו. המתנחל הזה חובש כיפה ואני חושב שהוא חמוש וגרה איתו חבורה של עבריינים, 8 או 10 צעירים בשנות העשרים לחייהם.

ב-18.12.20 בבוקר, כשרעיתי את הצאן בערך שני קילומטרים מהחווה שלי, ראיתי את התהלוכה השבועית מגיעה לחווה. השארתי את הצאן במרעה וחזרתי מהר לחווה כי חששתי שיתפתח עימות עם מתנחלים והמשפחה שלי תיפגע. המפגינים הניפו שלטים ודגלים פלסטיניים. בינתיים ראיתי שני כלי-רכב שיצאו מהמאחז לכיוון שלנו. יצאו מהם בערך שמונה מתנחלים שהחזיקו אלות. הם התקרבו עד למרחק של 40-30 מטרים מאתנו ושלושה מהם הסתתרו מאחורי הטרקטור שלנו. אחד מהם שלף אקדח, החזיק אותו בשתי הידיים והתחיל לירות, ירייה אחרי ירייה. תודה לאל שהוא לא פגע באף אחד. כולם הצליחו להתרחק ולהסתתר ברגע הירי.

אחרי כמה דקות הגיעו חיילים. הם תמיד מגיעים מהר כדי להגן על המתנחלים. החיילים עמדו בינינו לבין המתנחלים. המתנחל החזיק עדיין את האקדח ולא נראה שהוא חושש מהחיילים, והחברים שלו ניסו לעקוף את החיילים ולתקוף את המפגינים. בינתיים הגיעו עוד מתנחלים, ושניים מהם הובילו שני כלבים ענקיים ומפחידים וניסו לרדוף אחרי מפגינים ולשסות אותם בהם, כשהחיילים מנסים בלי הצלחה להרחיק אותם.

אחרי מספר דקות הגיעה תגבורת של הצבא והחיילים התחילו לירות רימוני גז מדמיע לעבר המפגינים, שהתפזרו מהר מאוד. למזלי כיוון הרוח היה נגדי ולכן הגז לא הגיע אלי ואל המשפחה שלנו ולא נפגענו. בינתיים הגיעו עוד ועוד מתנחלים והצבא לא חסם להם את הדרך.

מאז האירוע אנחנו עוד יותר חוששים מהמתנחלים. אנחנו מפחדים שהם יתקפו אותנו בכל רגע וחיים עם עצבים חשופים. המתנחלים האלה קיצוניים ואלימים. הם תקפו אנשים באזור הרבה פעמים. אני מתפלל שאללה יגן עלינו מהרוע שלהם.

סרטונים אחרונים