דילוג לתוכן העיקרי

שגרת כיבוש: מתנחלים מלווים בחיילים מאיימים על תושבים המשקיפים עליהם מהחלון במרכז העיר חברון, 26.11.20

ביום חמישי, 26.11.20, בסביבות השעה 23:00 בלילה, עברו שני מתנחלים מלווים בשני חיילים בשכונת ג'אבר שבמרכז העיר חברון והקימו רעש. כשתושבים בשכונה פתחו את חלונותיהם כדי לראות מה מהתרחש, צעק ע...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

שגרת כיבוש: מתנחלים מלווים בחיילים מאיימים על תושבים המשקיפים עליהם מהחלון במרכז העיר חברון, 26.11.20

ביום חמישי, 26.11.20, בסביבות השעה 23:00 בלילה, עברו שני מתנחלים מלווים בשני חיילים בשכונת ג'אבר שבמרכז העיר חברון והקימו רעש. כשתושבים בשכונה פתחו את חלונותיהם כדי לראות מה מהתרחש, צעק עליהם אחד המתנחלים, הורה להם לסגור את החלונות ואיים עליהם באקדחו. תושב השכונה החל לתעד את המתרחש בווידיאו ואז מיהר המתנחל להסתיר את אקדחו. בתיעוד הווידיאו נראה המתנחל כשהוא מאיים להשליך אבן על אחד הבתים וחייל מונע ממנו לעשות כן.

עימאד ג'אבר, בן 25 ואב לתינוקת בת שבעה חודשים, פועל בניין, תושב השכונה, סיפר בעדות שמסר ב-21.12.20, לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי:

אני גר עם אשתי יוסרא בת 20, והתינוקת שלנו ג'וליא, בת שבעה חודשים, בקומה השלישית בבניין של המשפחה שלי שניצב על הרחוב הראשי שמוביל להתנחלות קרית ארבע, לאל-חרם אל-איבראהימי (מערת המכפלה) ול"ציר המתפללים". המתנחלים תוקפים אנשים ומתפרעים פה ברחוב כל הזמן.

ביום חמישי, 26.11.20, בסביבות השעה 23:00, ישבתי עם המשפחה שלי כשפתאום שמעתי צעקות ברחוב. ניגשתי מהר לחלון ופתחתי אותו. ראיתי שני מתנחלים, אחד בסביבות גיל הארבעים והשני בסביבות גיל העשרים, ושני חיילים. אני חושב שאלה חיילים שמוצבים במחסום שלידנו – מחסום ציר המתפללים. מיד כשפתחתי את החלון, המתנחל שנראה בשנות הארבעים שלף אקדח וצעק עליי לסגור את החלון ולהיכנס פנימה. צעקתי לו בחזרה שהוא לא יגיד לי מה לעשות והחיילים שמעו ולא התערבו, ואז שמעתי את אבא שלי, מהחלון שלו בקומה השנייה.

המתנחל כנראה ראה שאבא שלי התחיל לצלם, אז הוא החביא את האקדח שלו בתוך המכנסיים. הוא הרים אבן ורצה לזרוק אותה עלינו אבל אחד החיילים מנע ממנו לזרוק אותה. בינתיים ראיתי את המתנחל השני מתקשר למישהו ואז הגיעו בערך 15 חיילים לשכונה וכולם התחילו לצעוק על תושבים לסגור את החלונות וגם לצעוק על תושבים שעלו על גגות הבתים שלהם כדי לראות מה קורה. ראיתי את המתנחל שאיים עלי בנשק סוגר את דלת החנות של שכן שלנו ומונע ממנו לצאת ממנה. הוא נשאר סגור שם עד שהחיילים פתחו לו את הדלת ונתנו לו לצאת, רק ב-23:30. מאוחר יותר שמעתי שהחיילים עצרו שני צעירים מהשכונה.

אביו של עימאד, עארף ג'אבר, בן 46 ואב לארבעה, נהג מונית, סיפר גם הוא בעדות שמסר ב-12.12.20, לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי על מה שאירע באותה לילה:

ניגשתי לחלון לאחר ששמעתי צעקות של מתנחלים ואז ראיתי שהם צועקים על הבנים שלי, שגרים מעליי. ראיתי את אחד המתנחלים מכוון את הנשק שלו אל הבן שלי עימאד והתחלתי לצלם ולתעד את מה שקורה בטלפון הנייד שלי. המתנחל מיד החביא את הנשק שלו. באותו זמן, הוא והמתנחל השני התחילו לצעוק עלינו להיכנס הביתה ולסגור את החלון. אחר כך, המתנחל עם הנשק, החזיק אבן ורצה לזרוק אותה עלינו אבל אחד החיילים מנע ממנו. אחרי כמה דקות הגיעו לאזור עוד חיילים נוספים ועמדו ברחוב. אחרי חצי שעה בערך כולם הסתלקו.

זה היה מצב מאוד מפחיד. מאוחר בערב, והרחוב היה ריק, פחדנו שהם יירו על הבנים שלנו או ייכנסו להם לדירות.

אני חושב שהמתנחלים הבחינו שצילמתי אותם ולכן הם עזבו בסוף בלי לעורר מהומה גדולה יותר. זאת לא הפעם הראשונה שהמתנחלים מאיימים על תושבים בשכונה ותוקפים אותם והחיילים והשוטרים מאפשרים את זה.

סרטונים אחרונים