דילוג לתוכן העיקרי

חיילים הטמינו מטענים מאולתרים בשטח כפר קדום, יום לפני ההפגנה השבועית

ביום חמישי, 20.8.20, גילו תושבי כפר קדום מטענים מאולתרים, מוסווים באבנים ובדים, שהונחו באזורים בהם מתקיימת ההפגנה השבועית, בפאתי הכפר. קבוצה של ילדים ונשים שטיילו באזור זיהו חפץ חשוד והזע...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

חיילים הטמינו מטענים מאולתרים בשטח כפר קדום, יום לפני ההפגנה השבועית

ביום חמישי, 20.8.20, גילו תושבי כפר קדום מטענים מאולתרים, מוסווים באבנים ובדים, שהונחו באזורים בהם מתקיימת ההפגנה השבועית, בפאתי הכפר. קבוצה של ילדים ונשים שטיילו באזור זיהו חפץ חשוד והזעיקו קרובי משפחה. בעדות שמסר לתחקירן בצלם עבד אל-כרים סעדי ב-21.8.20, סיפר וסים א-שתיווי, בן 31, על שאירע:

התקדמתי לעבר החפץ החשוד, שהיה מכוסה באבנים קטנות ובד הסוואה של הצבא הישראלי. הסרתי את האבנים ומצאתי ארגז כתום שהיה סגור ועטוף חוטים וסרט הדבקה. רק הספקתי להסיר את החוטים ולהרים את הארגז ואז הוא התפוצץ והעלה אש והבזק גדול. רסיסים קטנים פגעו בזרוע ובעין ימין שלי.

א-שתיווי קיבל עזרה ראשונה מפרמדיק בכפר.

וסים א-שתיווי לאחר פציעתו. צילום: עבד אל-כרם סעדי, בצלם

מטען שני, שהתגלה בהמשכו של אותו שביל, פוצץ בידי התושבים באמצעות אבנים. את המטען השלישי נטרל הצבא עצמו מאוחר יותר באותו הלילה.

במענה לשאלת כתבי "הארץ" הודה הצבא כי אכן חייליו הם שהניחו את המטענים, וטען כי מדובר היה ברימוני הלם ללא אמצעי חבלה נוספים, שהונחו "בשטח פתוח לא מיושב, שבו מתקיימות הפרות סדר אלימות באופן קבוע זה מספר שנים", וזאת כדי "לייצר הרתעה". דובר צה"ל הוסיף בהיתממות כי "לאחר שהתגלה כי הדבר עלול להוביל לפגיעה, פעלו הכוחות להוצאתם מהמרחב". תגובת הצבא התעלמה מהעובדה שאחד המטענים כבר התפוצץ ופצע קל תושב של הכפר קדום, ואיננה עולה בקנה אחד עם העובדה שהמטענים הונחו כמאה וחמישים מטרים מבית מגורים ובאיזור שתושבים מהכפר, בהם ילדים, נמצאים בו באופן קבוע. הצבא סירב לענות לשאלת "הארץ" מי אישר הנחת מטענים מאולתרים בצירים שבהם מסתובבים תושבי הכפר, ומי הכין את המטענים.

שלט שהציבו החיילים ליד אחד המטענים. התמונה באדיבות תושבי הכפר.

מאז שנת 2011 תושבי קדום עורכים הפגנות שבועיות נגד סגירת היציאה הראשית של הכפר, שהובילה לשכם, אבל נבלעה בהרחבה של ההתנחלות קדומים עוד ב-2003. אלא שנקודת המוצא של הצבא היא שלפלסטינים בשטחים לא עומדת הזכות להפגין, והמחיר שנגבה מהם על התעקשותם להמשיך ולהפגין כבד ביותר: במהלך 13 החודשים האחרונים בלבד ילד בן 9 וצעיר בן 15 נורו בראשם בכפר; דחפור צבאי דרדר סלעים לעבר תושבים, פצע עיתונאי וכמעט מחץ ילד; חיילים תועדו בכפר כשהם יורים רימוני גז לעבר בית המגורים של מנהיג המחאה, חותכים צמיגים של רכב חונה, ויורים במיכלי מים של תושבים.

גם במקום בו פעולות נקמה של חיילים כבר הפכו לשגרה, הטמנה של מטעני חבלה מאולתרים בידי חיילים הוא אירוע חריג שרק במזל לא הוביל לפגיעות חמורות בהרבה. כך פועלות כנופיות חמושות, לא צבא סדיר, אך הפעולה משקפת את רוח מפקדי הצבא והדרג המדיני, המשדרת שחייהם ושלמות גופם של פלסטינים הם הפקר.

 

סרטונים אחרונים