דילוג לתוכן העיקרי

בורין, מחוז שכם: מתנחלים הציתו עצים ויידו אבנים על בית בבנייה. חיילים ירו גז מדמיע וכדורי "גומי" על התושבים והקשו על כיבוי האש

בשעות אחר הצהריים של יום חמישי, ה-18.6.20, נערים פלסטינים הציתו שדה קוצים בין השכונה המזרחית של הכפר בורין למאחז סנה יעקב (גבעת רונן). מתנחלים הגיעו למקום כדי לכבות את האש, ובינם לבין הנע...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

בורין, מחוז שכם: מתנחלים הציתו עצים ויידו אבנים על בית בבנייה. חיילים ירו גז מדמיע וכדורי "גומי" על התושבים והקשו על כיבוי האש

בשעות אחר הצהריים של יום חמישי, ה-18.6.20, נערים פלסטינים הציתו שדה קוצים בין השכונה המזרחית של הכפר בורין למאחז סנה יעקב (גבעת רונן). מתנחלים הגיעו למקום כדי לכבות את האש, ובינם לבין הנערים התפתח עימות. המאחז הוקם בשנת 1999, במרחק של כקילומטר מבורין.

בהמשך היום, בסביבות השעה 16:00 הגיעו כעשרה מתנחלים לשכונה הצפון-מזרחית של הכפר. הם החלו ליידות אבנים על בית בבנייה, שברו את צנרת המים שלו והציתו מטעי זית ושקד שצמחו בסביבתו. תושבים בשכונה יצאו להגן על בתיהם ואדמותיהם, ובמקום התפתח עימות בינם לבין המתנחלים. כעשרה חיילים שהגיעו לאזור ירו רימוני גז וכדורי מתכת מצופים גומי לעבר תושבי השכונה, ומנעו מחלקם להגיע לאדמותיהם כדי לכבות את האש. רכב כיבוי של ההגנה האזרחית הפלסטינית לא הצליח להגיע למטעים בשל העימותים.
 
עם רדת החשכה, לאחר שהאירוע הסתיים, הגיעו הכבאים לאדמות וסייעו לתושבים בכיבוי האש.
 
בשיר זיין (64), תושב הכפר ובעל אחד המטעים שהוצתו, שמע על ההצתה מבנו. בעדות שמסר למחרת האירוע לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי, הוא סיפר:

למשפחה שלנו יש 25 דונם באזור, וחמישה מהם ירשתי מסבא שלי. בחלקה צומחים 40 עצי זית ושקד, והיא מגודרת מכל הכיוונים בשיחי סברס. כשהודיעו לי שהעצים שלי נשרפים הגעתי מיד, אבל החיילים לא נתנו לי להתקרב ואמרו כל הזמן "ארג'ע! ארג'ע!" (תחזור תחזור). ניסיתי להסביר להם שאני רק רוצה לכבות את האש, אבל הם התעקשו ולא נתנו לי להתקרב.

ראיתי בערך עשרה מתנחלים שניגשו לבית בבנייה, צמוד לחלקה שלי, והתחילו לשבור את קירות הלבנים. החיילים נתנו להם לעשות את זה ולא התערבו. בכל פעם שתושבים מהשכונה התקדמו לכיוון המתנחלים - החיילים התחילו לירות לעברם גם כדורי גומי. זה נמשך עד שהחשיך, ואז המתנחלים התרחקו לכיוון מאחז גבעת רונן.

מ-40 העצים בחלקה שלי נשארו 16. בחלקה של אבא שלי נשרפו בערך 50 עצי שקד וזית, ונשאר רק עץ אחד.‎ אני והבן שלי, ח'אלד, ניסינו לכבות אש שעדיין בערה בענפיהם של כמה עצים.

סרטונים אחרונים